Epsonit vertailuun

PanaLumix

Olen pähkäillyt kahden Epsonin välillä, että kummanko ostaisi. Mallit ovat Epson Stylus DX4850 ja Epson Stylus Photo R300 ja näistä kaipaisin käyttäjäkommentteja. Tuota DX:ää ei vielä välttämättä monellakaan ole, koska se taitaa olla uusimpia malleja, mutta tuon R300:n luulisi löytyvän moneltakin kuvaharrastajalta.

Kone tulisi pääosin valokuvien tekoon. Testeihin nojaten Epsonien kuvien laatu ja kesto päihittää monet muut merkit ja siksi ne ovatkin hankintalistan kärkipaikoilla. Jos teillä jollakulla on em. koneita, niin kertokaapa kokemuksianne. Kaikki em. koneisiin liittyvä tieto kiinnostaa.

Jos samalla käyttäjällä on kokemusta sekä Epsoneista että muista merkeistä, niin voi kertoa myös niistäkin.

T. PanaLumix

4

3392

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PanaLumix

      Täytyy vissiin itse vastailla omiin kysymyksiin... ;)

      Ostin Epson Stylys Photo R300:n ja yllätyin suuresti kuvien erittäin hyvästä laadusta. Epsonin omalle Premium Glossy-paperille tulostetut kuvat ovat kuin fotoliikkeen tekemiä. Värit ovat erittäin aidot ja niiden sävyä ja syvyyttä voi vielä parantaa valitsemalla "parhaan kuvalaadun". Normaaliasetuksellakin kuvat ovat todella hyviä.

      En osaa sanoa, onko laite hidas vai nopea, kun en ole muita vastaavia ennen käyttänyt. Mutta mikäpä kiire siinä on, kun omia otoksia kotona tulostelee. Laitteen peruskäyttö on helpohko, jos tulostaa suoraan muistikortilta.

      Mukana tulee tulostimen asennusohje, jonka avulla laite on helppo kytkeä koneeseen. Korttitulostamiselle ja musteen asentamisella ja vaihdollekin on käyttöohje. Sitten alkaakin se vaikein osio. Jos haluaa perehtyä laitteen käyttöominaisuuksiin tarkemmin eli ottaa kaikki hyöty koneesta irti, ollaankin ongelman edessä. Mitään paperille painettua ohjetta ei käytön helpottamiseksi ole. Mukana tulevalta levykkeeltä ladattu tieto on koneella ja sitä onkin hankala seurata kesken tulostusasetusten. Käyttöohjetta ei kannata tulostaa itse laitteella, sillä mustetta kuluu luultavasti ihan sikana.

      Onneksi oli työpaikan värikone apuna ja käyttöohjeiden tulostus onnistui sitä kautta. Paperia putkahti koneesta ulos melkoinen nivaska, sillä yksi kolmesta käyttöohjeesta oli peräti 114 sivun kokoinen. Pari muuta ohjenippua olivat hieman ohuempia. Ohjeita lukiessa laitteen käyttö helpottui huomattavasti, sillä ohjeet ovat selkeät, ja mikä tärkeintä, ne ovat suomenkielisiä.

      Jos jotakuta kiinnostaa tuo laite, niin sen saa Hobby Hallista hintaan 79 €. Hinta on halpa kuvien laatuun nähden ja testeissäkin Epson on pärjänyt hyvin. Siinä olikin kolme tärkeintä syytä hankkia tuo aparaatti itselleni. Viime vuonna tuo samainen tulostin maksoi hieman yli 220 € eli hinnanpudotus on melkoinen.

    • Eppu Sopson

      DX4850 on monitoimilaite, tulostus, skannaus, kopiokone (no tuo kopiokone ilmaus näissä laitteissa vitsi - käytännössä skannaus & tulostus ilman tietokonetta, pikseleitä silti - kopiokonehan on analohista jälkeä).

      Voitti jonkun Tekniikan Maailman testin ko. laitteista. Vaikka tarvii 4 patruunaa, niin edullisia kuulema (en oo vielä uusia ostanu). Hyvä jälki. Ei oo moittimista tuohon hintaan: 100-130 EUR pitäisi lähteä. Helppokäyttöinen.

      • pekka**

        Perinteinen "valokopiokone" on analoginen/optinen vehje, mutta kyllähän uudet kopiokoneet ovat ymmärtääkseni olleet digitaalisia jo pitkään...

        Eli monitoimilaitteen voi ajatella olevan vain skanneri/tulostin, jolla voi myös kopioida, mutta yhtä lailla voi ajatella kopiokoneenkin olevan vain skanneri/tulostin, jolla voi VAIN kopioida... :)


    • Sami_

      Mulla on ollu Epson kuukauden verran, en ole hirveesi tulostellut, mutta jälki näkyy olevan hyvää ja on vanhoihin verrattuna todella nopea. Skanneri tekee myös hyvää jälkeä. Kopiointikin onnituu ilman tietokonetta, mutta kopion zoomaus ei taida onnistua ilman pc:tä

      Koneessa on muistikortin lukijat ja sillä pystyy tulostamaan kortista postimerkkikuvat, josta pystyisi merkkaamaan haluamasa kuvat ja sen jälkeen syöttämään skannerin kautta tieddot niistä kuvista jotka haluaa tulostaa suurina... Eli valokuvia voisi tulostaa suoraan muistikortista ilman PC:tä, mutta tuskin onnistuu ilman käyttöohjeen selaamista =turha ominaisuus, mutta tuli samaan hintaan :) Kuvat voi myös tulostaa usb:n kautta suoraan kamerasta, jos kamerassa on kyseinen ominaisuus =edelleen turhaa, jos omistaa PC:n.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      653
    6. 46
      631
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      60
      623
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      621
    9. 57
      618
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      46
      576
    Aihe