VL:n 7 syntiäkö??????

tcirde

Nimimerkki "Nykypäivänä" kirjoittaa eräässä aiemmassa ketjussa näin vanhoillislestadiolaisuuden seitsemästä synnistä:

"
1. Television ja kaupallisten ohjelmien suosinta (huom. netti-tv sallittu).
2. Rytmillisen musiikin kuunteleminen ja tanssi
3. meikit ja ehostetuotteet (huulikiilto sallittu, koska ei peitetä huulta, vaan parannetaan oman ihokudoksen kiiltoa).
4. Ehkäisy ja syntyvyyden säännöstely
5. ylimääräisen materiaalin kerääminen
6. hulvaton elämäntyyli
7. hiusten värjäminen (huom. permis sallittu). "

Luulenpa, että tämä juttu oli kirjoitettu lähinä huumorimielessä, mutta suurin osa rajoituksista koskee juuri naisia. Vai voiko näitä rajoituksiksi sanoa; nehän ovat ennemminkin tapoja ja opittuja käyttäytymismalleja.

Haluasin kysyä, miten käy turhamaiselle vl:lle. Tunnen erään vanhoillislestadiolaisen tytön, joka on kotoaan muuton jälkeen alkanut varsinaiseksi diivaksi. Tämä lienee harvinaista, mutta ilmeisesti näin voi käydä, kun patoutunut pinnallisuus purkautuu kerrallaan. Voin aivan rehellisesti sanoa, että tuo tyttö on laitettuna aivan sairaan hyvännäköinen. Mutta perhe lieneekin nykyään hänelle paljon etäisempi. Sanotaanko vanhoillislestadiolaisille kotona jossain vaiheessa, että te saatte valita, oletteko lestadiolaisia vai ei? Erään perheen kohdalla olen tällaista ihmetellyt.

Onko näin, että lestadiolaisille miehille on jollain tavalla vähemmän rajoituksia? Välillä ainakin tuntuu siltä. Tai ei heidän käyttäytymiseensä ainakaan kiinnitetä niin paljon huomiota. Mielestäni näillä "rajoituksilla" ei sinänsä pitäisi olla mitään tekemistä uskossa olemisen kanssa.    

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mariiiiia

      Ikävä kyllä noin saattaa joskus käydä. Kai toiset ihmiset ovat luonteeltaan enemmän pinnallisia, eikä sille voi mitään.

      • ei ole olemassa

        Naisille on noita "säännöksiä" enemmän ehkä siksi että juuri naisten kaikkeen kaunistautumiseen kiinnitetään eniten huomiota vl:n ulkopuolisten keskuudessa. Miehien elämässään toteuttamat arvot eivät välttämättä näy niin selkeästi ulospäin kuin meikkaamattomuus tai hiuksien värjäämättä jättäminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe