HKKK maisterivalinta

Moi,

onko kukaan päässyt kauppakorkeaan sisälle maisterivalinnassa. Minkälaisia taustoja teillä oli. Kiinnostais hieman tietää. Tarkoitus olisi ensi keväänä itsekin yrittää sinne. Taustalla DI:n paperit ihan hyvin arvosanoin. Taloudellisia aineita tosin tuo alle 60 ov. :(
2915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei!

Olen itsekin miettinyt samaa asiaa.
Viime vuonna ainakin vaatimuksissa oli GMAT-koe, jos
ensimmäinen tutkinto ei ollut suoranaisesti talouteen liittyvä.
Olisiko kellään tietoa/kokemusta tästä kyseisestä kokeesta.

Äänestä
  • Itsekin meinasin hakea HKKK:n. Valintakriteereitä ei ole vielä tullut. Itse olen kuitenkin menossa GMAT-testiin ja on aika epätoivoinen olo. Harjoitustestissä sain 440 pistettä ja HKKK:n vaadittiin ainakin viime vuonna vähintään 500 että voi edes hakea. :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensi keväänä yritetään kirjoitti:

Moi,

onko kukaan päässyt kauppakorkeaan sisälle maisterivalinnassa. Minkälaisia taustoja teillä oli. Kiinnostais hieman tietää. Tarkoitus olisi ensi keväänä itsekin yrittää sinne. Taustalla DI:n paperit ihan hyvin arvosanoin. Taloudellisia aineita tosin tuo alle 60 ov. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu