Kummituskeskustelun jatkoksi sopisi kainuulaisten tarinat, mytologia.
Onko sinulla jotain tarua kerrottavana, jonka olet kuullut lapsena ja joka on kulkenut sukupolvien takaa?
Tarinaa tontuista, peikoista, menninkäisistä tai merirosvoista.
Minulla on eräs lyhkäinen juttu:
Toukan saaressa on tarun mukaan aarre, jonka merirosvot ovat sinne kätkeneet.
Sen aarteen löytää ainoastaan ihminen, joka uskaltaa mennä sinne yksiöistä jäätä pitkin, mukanaan yksiöinen poikalapsi ja rekeä vetämässä yksiöinen orivarsa.
En enää muista kaikkea, mitä taruun kuuluu.
Mutta näin aarre löytyy.
Kainuulainen tarusto
19
3132
Vastaukset
- Juupajoo...
Viisas mies Kainuusta.
- justiinsa joo!
Tuo oli ainakin lyhyt ja ytimekäs.:D
Onko tarinasta enemmän kerrottavaa. Vai oliko tuossa jo alku ja loppu?
- veke
on yksi kuuluisimmista, sissipäällikkö Tuovinen
joka väsymättä ahdisteli rappareita , Seppä Olli Mankinen, Pitkä Taneli, Ilves-Poika,- simo hurtasta
Onhan tämä taru, ettei oikeita ihmisiä loukkaa?
- Kajaanista
simo hurtasta kirjoitti:
Onhan tämä taru, ettei oikeita ihmisiä loukkaa?
Kajaanissa asusteli n. 100 vuotta sitten eräs henkilö, joka osasi hypnotisoida ihmisiä.
En muista miehen nimeä, mutta tarinan mukaan löi vetoa jonkin seurueen kanssa, että kykenee juoksemaan paksun tukin läpi. Oli kuulema ottanut vauhtia ja parikin kertaa juossut tukin läpi ja kaikki tietenkin ihmeissään, että kuinka se tuon tekee, kunnes sivusta seurannut nainen näki ja huusi:
- Tukin sivustahan tuo juoksee!
Johon hypnotisoija:
- Mitänä ite ilima housuja siinä seisoskelet!!
Nainen kumartui katsomaan ja lähti kirkuen juoksemaan pois..
Toinen tarina samaisesta hypnotisoijasta kuuluu siten, että hän oli kaupassa käydessä ostoksia tekemässä maksanut ostoksensa omaleikkaamilla paperin palasilla, jonka kaupan myyjä huomasi vasta vähän jälkeen ostohetken.. :D - Asialla
Kajaanista kirjoitti:
Kajaanissa asusteli n. 100 vuotta sitten eräs henkilö, joka osasi hypnotisoida ihmisiä.
En muista miehen nimeä, mutta tarinan mukaan löi vetoa jonkin seurueen kanssa, että kykenee juoksemaan paksun tukin läpi. Oli kuulema ottanut vauhtia ja parikin kertaa juossut tukin läpi ja kaikki tietenkin ihmeissään, että kuinka se tuon tekee, kunnes sivusta seurannut nainen näki ja huusi:
- Tukin sivustahan tuo juoksee!
Johon hypnotisoija:
- Mitänä ite ilima housuja siinä seisoskelet!!
Nainen kumartui katsomaan ja lähti kirkuen juoksemaan pois..
Toinen tarina samaisesta hypnotisoijasta kuuluu siten, että hän oli kaupassa käydessä ostoksia tekemässä maksanut ostoksensa omaleikkaamilla paperin palasilla, jonka kaupan myyjä huomasi vasta vähän jälkeen ostohetken.. :DMuistini mukaan kuikka Koponen oli hän joka maksoi lesken velat nimismiehelle almanakanlehdillä.
- se..
Asialla kirjoitti:
Muistini mukaan kuikka Koponen oli hän joka maksoi lesken velat nimismiehelle almanakanlehdillä.
hahha.. :DD
kuikka kopone - puutun tähän
se.. kirjoitti:
hahha.. :DD
kuikka koponeEi ollut kainuulainen silmänkääntäjä.
Kuikka-Koponen oli savolainen. - KOPONEN
puutun tähän kirjoitti:
Ei ollut kainuulainen silmänkääntäjä.
Kuikka-Koponen oli savolainen.elää nykyäänki....varmaan sukua!!!!
- Jorma!
Puolangalla kerrotaan tarinaa siitä kun ison vihan aikaan joukko venäläisiä sotilaita lähestyi kesällä syrjäistä maalaistaloa. Talon asukkaat huomasi joukot jo kauempaa ja pääsivät kaikki pakoon. Venäläiset sotilaat jäivät yöksi taloon.
Talon miehet päättivät yöllä hyökätä nukkuvien sotilaiden kimppuun. Talon ympärillä oli iso pelto aukea. Miehet sahasivat pieniä kuusia ja pitivät niitä suojanaan lähestyessä taloa.
Venäläisten vartiomies alkoi ihmetellä kun puut alkoivat liikkua. Hän meni herättämään muita ja kertoi että "metsä lähestyy taloa". Muut sotilaat käskivät vartijan olla houraamatta, "ei metsän puut voi liikkua minnekkään" ja jatkoivat uniaan.
Vartija palasi takaisin ja jonkin ajan kuluttua pääsi talon miehet yllättämään ja vaiensivat vartijan.
Sen jälkeen miehet telkesivät kaikki ovet ja ikkunat ulkoapäin ja sytyttivät talon palamaan. Kaikki venäläiset sotilaat paloivat talon mukana.- pers naru
Ei tarvii keksiä tarinoita. Kun kuuntelee ex-Puolnkalaisten kokemuksia. Kuten setäni sanoi se Puolanka on persnaru Suomeksi.
Narulla vois sitoa kunnan rahapussit kiinni.
Mutta ei kuntalaisten suita. huhuja kuuluu onko moraali missä? Onko se koskaan asunut kaikkien virka miesten puseron alla.?
- ainakin
löytyy runsaasti sieltä yhtiön mökiltä.
Käyttääkö kummitukset sellaisiakin??? - Piru mielessä
Pirullista luettavaa:
http://www.finlit.fi/rayhat/index.htm
Ja Heikki Tikkalan "Olevaisen yläpuoli", olepa hyvä.
http://www.paranet.fi/paradocs/tutkimuksia/tikkala1993.pdf - ole omakohtaista
tarua, jonka lapsena on kuullut?
Kumminkaimalta tai mummolta/vaarilta.
Menninkäisistä, keijuista tai merirosvoista jne..- Piru mielessä
Isoäitini kertoi että naapurissatalossa asui hänen lapsuudessaan oikea vanhan kansan mummu. Tällä mummulla oli kykyjä puhua itsensä Pirun kanssa, ja moni kylällä pelkäsikin tätä mummua. Ja kun Pirulla oli kerran juttukaveri, niin viihtyihän se Pirukin sitten siellä naapurissa ihan kiusaksi asti.
Kerran tämä mummu lähti käymään pitäjällä, ja siihen aikaan piti kulkea pitkä matka hevospelillä. Piru varmaan hätääntyi kun mummua ei kuulunutkaan, ja niinpä se purki kiukkuaan navetassa heittelemällä tavaroita sinne tänne. Kun mummu illalla myöhään vihdoin palasi kotiin, vietiin hänet heti navettaan, jossa hän saikin Pirun rauhoittumaan.
Tämä tapahtui yhdessä Kainuun pitäjistä. Talo on yhä pystyssä, tosin autiona. Siinä paikassa on jotain karmivaa. - juuri näitä
Piru mielessä kirjoitti:
Isoäitini kertoi että naapurissatalossa asui hänen lapsuudessaan oikea vanhan kansan mummu. Tällä mummulla oli kykyjä puhua itsensä Pirun kanssa, ja moni kylällä pelkäsikin tätä mummua. Ja kun Pirulla oli kerran juttukaveri, niin viihtyihän se Pirukin sitten siellä naapurissa ihan kiusaksi asti.
Kerran tämä mummu lähti käymään pitäjällä, ja siihen aikaan piti kulkea pitkä matka hevospelillä. Piru varmaan hätääntyi kun mummua ei kuulunutkaan, ja niinpä se purki kiukkuaan navetassa heittelemällä tavaroita sinne tänne. Kun mummu illalla myöhään vihdoin palasi kotiin, vietiin hänet heti navettaan, jossa hän saikin Pirun rauhoittumaan.
Tämä tapahtui yhdessä Kainuun pitäjistä. Talo on yhä pystyssä, tosin autiona. Siinä paikassa on jotain karmivaa.tarinoita lisää.:)
Tämä oli hyvä tarina. - Piru mielessä
juuri näitä kirjoitti:
tarinoita lisää.:)
Tämä oli hyvä tarina.Olevaisen yläpuolessahan on kertomus Ristijärven Loson Pirusta, tosin sille on myös järjellinen selitys. Mutta paljon siinä on hyviä juttuja muualtakin Suomesta. Kannattaa haastatella vanhempia ihmisiä, heillä näitä juttuja piisaa, mutta harvemman tältä foorumilta tavoittaa.
- zipzap
Nämä yksiöiset keinot ovat Ärjän aarteen esiin tulemiseksi. Aarteen saamiseksi oli vielä kaksi muutakin yhtä älytöntä tapaa, mutta en ikävä kyllä muista niitä enää. Mummu ne muistaisi ja kyllä ne eräässä Ärjästä kertovassa kirjassakin kerrotaan.
- kuullut, että
Toukan saaressa.
Onkohan tarinaa sitten muutettu?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575765Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752952Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222198No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401955- 191838
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah741018