Voisiko joku pusukalan omistava kenties kertoa hieman kyseisestä lajista? Miten suuriksi kasvavat ja kuinka suuren akvaarion tarvitsevat? Viihtyvätkö yksin? Luin jostain että yksi pusukala tarvitsisi 120l akvaarion, mutta kalakaupassakin nuo ovat melkein puolet pienemmässä, eikö pienempi siis tosiaan riitä? Ja jos joku tietää tulevatko pusukalat toimeen miekkapyrstöjen kanssa, niin tätäkin tietoa kaipailisin. :) Jos joku jaksaa vastata, niin iso kiitos!! :)
Pusukaloista
Nora
6400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En jaksa tässä nyt ite raapustella mutta tossa muutama hyvä linkki ...
http://www.varusteleka.fi/laura/kalat.php?nayta=29
http://www.geocities.com/sttl86/Pusukala.html
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=197
Lyhykäisyydessään..Kookkaksi kasvava, kohtalaisen rauhallinen ja kestävä reviirikala. Vain isoihin akvaarioihin. Laji voi elää jopa 20-vuotiaaksi.
Koko:20–30 cm.
Vaatimukset:pH 6,0–8,0, lämpötila 23–28 °C
Akvaarion minimikoko yhdelle yksilölle 250 litraa ja useammalle yksilölle 400 litraa. Voi pitää yksin tai pienessä ryhmässä. Aikuiset koiraat saattavat tapella pahasti keskenään.
Soveltuvuus ja luonne:Reviirikala, etenkin koiras voi olla melko häijy lajitovereilleen mutta ei ole kiinnostunut toisentyyppisistä kaloista. Paras yhdistelmä on 1 koiras 2–3 naarasta, mutta kalaa voi hyvin pitää yksinkin.
Eivät sovellu miekkapyrstöjen kanssa erilaisen vesivaatimusten perusteella .. http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=201
Kiitos! Hassua sinänsä, että soitin aamulla tähän kyseiseen akvaarioliikkeeseen, ja kertoivat heillä myytävinä olevien pusukalojen kasvavan enintään 12cm mittaisiksi, ja väittivät lisäksi että sopivat loistavasti yhteen myös miekkapyrstöjen kanssa. Täytyy tuumata mitä teen. Akvaariokaupassakin nuo ovat kuulemma 60litraisessa akvaariossa, meillä on sentään 85litrainen, joten paremmassa turvassa ne meillä ehkä olisivat. Pitää miettiä. Kiitos silti vastauksesta! :)
siis huh huijaa. akvaarioliikkeessä ne ovat POIKASIA! Eli kasvavat siitä vielä. ja akvaliikkeessä ne ovat vain hetken myynnissä. itselläni on lähemmäs 20 cm pitkiä vielä kasvavia pusuja 4 kpl 560 litran akvaariossa ja olen hankkimassa niille suurempaa. olisi kalanrääkkäystä laittaa ne mainitsemaasi altaaseen! ne kääpiöityvät ja kärsivät!
Ei kun nimenomaan niitä on kalakaupassa ns. näytealtaassa ja kävin tänään kyseisessä kalakaupassa -kalat saavat kuulemma olla tuossa pienessä altaassa kuolemaansa saakka! On niitä siellä toki myös myynnissä, mutta nekin kalat ovat aivan liian pienissä altaissa! Mutta tämähän ei ole minun ongelmani..
Moisessa kaupassa ei kannata edes vierailla. Asiantuntemusta ei taida löytyä. Tästä kertoo sekin jos ovat myyneet sinulle miekkapyrstöjä 85 litraiseen...
Ja viihtyvät paremminkin ilman lajiseuraa, sopii pienienkin kalojen kanssa (ei syö niitä). Miedän pusu on tosi seurallinen ja tulee etulasiin temppuileen kun menen ohikaan, suuttuu ja menee vähäksi aikaa mäköttään nurkkaan jos istun sohvalta kattomassa, mutta heti kun liikahtaa niin taas ollaan ylmpiä ystäviä edellinen eli vain vajaa 10-vuotiaaksi, mutta jospa tämä eläis sen parikymmentä vuotta, on vasta 4-vuotias.