Qsakkeet ja niiden myynti...

Työtön sijoittaja

Miten käy, jos myy osakkeita työttömänä ollessa ja osakkeet on voitolla. Ja sattuu olemaan vielä toistaiseksi aniosidonnaisella.

Kuuluuko liitolle nuo voitolla myydyt osakkeet? Ja saako yleensäkään edes omistaa osakkeita tms työttömänä. Ilman että voisi menettää aivan kaikki korvaukset?

3

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myynyt

      Kiinnostaa ainoastaan verottajaa!
      Luovutusvoitot eivätkä osingot ns. ansiosidonnaisella ollessa kuulu kellekkään!

    • kuuluuko liitolle

      Miten niin kuuluuko liitolle. Eihän ansiosidonnainen liitolta tule. Ansiosidonnaisen tilittää työttömyyskassa niistä rahoista joka on suurimmilta osiltaan kerätty työnantajilta.

      Ei vaikuta.

    • MUTTA

      jos sossun luukulle joudut, eli jos työttömyys pitenee, niin siellä ollaan aivan toisella tavalla osakkeista kiinnostuneita, eli pois on myytävä jos sossusta mitään meinaa saada, saadut rahat lasketaan tuloksi ja siitä tehdään laskelma, että kuinka kauan niillä rahoilla pitää heidän normiensa mulkaan elää ja sitten vasta sieltä saa tukea.

      Monelle kävi tylysti, kun puhelinosakkeet aikoinaan pistettiin kaupaten, niistä alettiin silloin tarjoita rahaa, moni köyhä myi, osti jotain tarpeellista, jos kohta tarpeetontakin, sitten saattoi joutua sossuun, siellä laskettiin, että silloin osakkeesta saadun rahan pitäisi vielä riittää esim. puoli vuotta...Nälkähän siinä monelle tuli. Niille joilla osake vielä oli tallella, niiden piti tietysti myydä se ja tulla sillä toimeen piitkän piitkän aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe