Sotilashenkilöitten

arvostus.

Miten ihmeessä joku suomen Puolustusvoimien kantahenkilöstöön kuuluva henkilö voi arvostaa vaikka reservin alikersanttia, vänrikkiä tai ketä tahansa?

Minusta tunuu että heille on laitettu Puolustusvoimien käskyllä sanat suuhun valmiiksi.

Jos itse ajattelisin itseäni Vänrikkinä niin en osaa itseäni arvostaa. Monet miehistöön kuuluvat henkilöt kuitenkin arvostavat arvoasteikossa ylempiään.

Minä annan arvon Tasavallan Presidentille ja ehkä Gustav Häglundkin saa arvon mutta noittenkin mielipiteitä arvostelen ja epäilen. Minun mielestäni Puolustusvoimat eivät ole tuoneet itseään esille niin paljon että heitä jokaista arvostaisin.

Marsalkka Mannerheim on syyllistynyt halveksittavaan toimintaan käyttäessään lapsia vapaus-sodassa sotilainaan, samoin hän suojeluskuntalaisillaan murhasi köyhiä ihmisiä joukkohautoihin. Mannerheim hyökkäsi hunnienlailla yli omien rajojen. Nuo mannerheimin tekemiset tuomitsi jo silloin kanainliitto eli nylyinen YK.Häntäkään en voi arvostaa.

Suomen hallitus antoi toisenmaailmansodan aikoina sotilaitaan ryöstämään balkanin kansoja. En arvosta senaikuista hallitustakaan.

Ketä arvostan? Ruotsalaista lasten kirjailijaa Astrid Lindgreniä ja Suomalaista humoristikirjailijaa Veikko Huovista. Myöskin Jussi talvi ja Hannu Salama Ovat suosikkejani. Irvin Goodman on myös vailla vertaistaan minun arvoasteikollani. Wexi Salmi sanoittajana voittaa kaikki. Oikea trubaduuri.

Missä on Puolustusvoimien kouluttamien sotilaitten arvot?

8

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä taas...

      Lähdetäänpä vähän tuoreemmista asioista liikkeelle. Vaikka Rita_Nina_Stinan arvostuksesta....

      Miksi naiskokelas siirretään tykkipatterilta soppatykille....????

      Mentaalisten ongelmienko johdosta?



      Asiasta ei enempää kysyttävää...

      ________________________________
      Olisi kyllä
      Kirjoittanut: takuulla huolestunut 30.11.2005 klo 21.18

      "Miksi minulla on sitten aseita useitakymmeniä eikä poliisi ole ollenkaan huolestunut?"

      ""On kyllä täydellisen varma asia että poliisi olisi erittäin huolestunut mikäli tietäisi tasapainottomuudestasi sekä psyykkisista ongelmistasi. Samoin tieto asevelvollisuuden aikaisesta siirrosta pois varsinaisista aseisiin liittyvistä toimista pistää hälytyskellot soimaan täysillä.

      Onkin melkoisen varmaa että aseidenpitosi jatkuminen edelleen johtuu pelkästään siitä ettei poliisilla ole vihiä ongelmistasi.""

      Et jostain syystäkommentoinut tätä kannanottoa.... heh!

      • Rita-Rauta

        Ensinnäkin minun tehtäväni mahdollisissa tulevissa sodissa on monenlainen. Minulla on monta tehtävää missä voin toimia. mittausupseeri, tulenjohtaja, Vääpeli Sitten noita alipäällystönkin tehtäviä voin tehdä. mittausaliupseeri, Tulenjohtoaliupseeri ja en häpeä vartiotehtäviäkään.

        Mitä tulee minun aseisiini niin kaikille on poliisin luvat ja hyväksyntä. Onhan minulla noita keräilyaseita aika paljonkin mutta sehän on vain ja ainoastaan asehistoriallista säilyttämistä.

        Viime sotien jälkeen Venäjälle luovutettiin Tikkakosken tehtaitten koko aseiden valmistus kalusto koneineen laitteineen sotakorvauksena. Tyhmyydestä sakotetaan.

        Minä kyttään edelleenkin noista huutokaupoista sellaista Aimo Lahden suunnittelemaa konetykkiä, vaikka 20 millinenkin olis hyvä. Ostan jos se on deaktivoitu Suomen lainsäädännön mukaan. Saksalaisia tai Venäläisiä deaktivointeja en hyväksy koska niitä ei voi hädäntullen palauttaa takaisin toimintakuntoon.

        Yhdysvalloissa on deaktivointi hyvä. Muutenkin Yhdysvalloissa saa aseen helposti ja laillisesti ostettua. Tykkikalipeerit sielläkin deaktivoidaan vain laittamalla 35 hrc kova terästappi patruunapesään. Aseen käyttäminen murhaamiseen on siellä hoidettu lain ankarilla rangaistuksilla. murhasta tulee 20vuotta ja kahdesta 40 vuotta vankeutta.

        Jos asut Yhdysvalloissa niin vastuuta omista tekemisistään tai tekemättä jättämisistään on enemmän kuin Suomessa. Siellä ei ole toimeentulotukea eikä työttömyyskorvauksia. Siinäkin asiassa pitää olla vastuullinen tekemällä työtä.

        Konetykkiä kaipaisin...


    • parin viime päivän lääkitys

      Nyt vaikuttaa taas hyvälle!

      Kirjoita muistiin, jos suinkaan muistat lääkityksesi niin pitkälti taaksepäin kuin vain muistat. Se tuntuisi nyt olevan paremmin kohdallaan kuin moneen kuukauteen...

      • Rita-Rauta

        Anteksi vain mutta minä olen hunni.


      • Sitten tuplalääkkeet!j
        Rita-Rauta kirjoitti:

        Anteksi vain mutta minä olen hunni.

        Kyllä lääkkeet auttaa vaikka välillä olo tuntuisi vähän hunnimaiselle.

        Niinä päivinä voisi kokeilla vaikka pillerimäärän väliaikaista tuplaamista...


    • kölli

      mikäs se on?.kissojen tyä taistelu on naulakko,

    • mitä yrität sanoa

      DORKA.

    • Ressu_

      Eipä tule juuri arvoja tuijotettua, ei kertauksissa eikä siviilissä. Ihminen vaikuttaa, jos on järkityyppi, niin silloin kunnioitan. Jos on pässi, niin ei auta vaikka olisi minkäarvoinen. Ennen tuli enemmän arvoja kunnioitettua, mutta ei enää kun ikää on tullut. Naurattaa vain sellaiset, jotka niin maan p*rkleesti nostavat itsetuntoaan joillakin arvoilla tai titteleillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5645
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4742
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3057
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2976
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2654
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1996
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      116
      1460
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe