Mulla on ihan kamala vatsatauti/oksentamiskammo. Taa on ollut mulla kai aika pienesta asti. Onko kenellakaan muulla samanlaista? Ja siis monet ei pida oksentamisesta, se nyt on ihan normaalia. Mutta mulla on siis sellainen, etta jos joku oksentaa, ni meen ihan hysteeriseks ja pesen kasia hulluna ja mielellaan syon jotain vatsalaakkeita ettei se vaan tulis mulle. Taa vaan rajoittaa tavallaan mun elamaa. Ei oo kauheen normaalia juosta pois kotoota samantien ku joku oksentaa ja yrittaa olla yokylassa kavereilla niin kauan kunnes kotona kaikki terveina. Yritan aina tilanteen tullen miettia jarkevasti ja ajatella et jos se tulee mulle ni sit se tulee. Mut loppujen lopuks pelko vie voiton. Mulla ei ole edes ikina ollut mitaan pahaa oksennustautia tms mista olis jaanyt jokin trauma. Taa asia on vaivannut mua jo vuosia, kertokaa ihmeessa omia kokemuksianne ja neuvoja.
oksentaminen
3
1409
Vastaukset
- Ronja
Tiedän täsmälleen miltä susta tuntuu, mulla on ollut sama pelko jo lapsuudesta saakka. Lähden kanssa meneen kotoo jos joku on mahataudissa ja saan kauheita paniikkikohtauksia asiasta. Muutin jopa 16-vuotiaana kotoa pois yksin asumaan ettei tarttis aina pelätä muiden mahatauteja, siellä sit yksin pesin käsiäni ja istuin kotonani, turvassa :/ Oon käynyt asian takia mielenterveystoimistossa useita vuosia ja ollut sairaalahoidossakin.. Nykyään onneksi pystyn oleen ihmisten seurassa ihan normaalisti ja käsien pesu on normalisoitunut, mutta heti ku se tauti johonki iskee niin taas alkaa.. :< Enpä tiedä meneekö tämä koskaan ohi.. tuskaa on.
- nyt ei enää niin paha
Itselläni oli samainen ongelma myös lapsena. Rukoilin jopa jumalalta ettei oksennustauti tartttuisi minuun. Itkin aina samalla kun oksensin, ja tulin myös hysteeriseksi.
mutta jostain kumman syystä tämä pelko on hävinnyt.
en tietenkään toivo itselleni oksennustautia (kukapa toivoisi).
Nyt ajattelen vain että jos se tulee niin se tulee. Ei siihen kuole. on paljon pahempiakin tauteja. Ja olenkin joutunut oksentelemaan..sen vuoksi että olen joskus ottanut alkoholia liikaa..joten siihen on tottunut.
Älä pelkää oksennusta..kuvittele sinulla voisi olla pahempikin tauti, vaikka syöpä. oksennustauti on pientä siihen verrattuna. Eikä se edes kestä kauaa. - ex-fobia
nyt ei enää niin paha kirjoitti:
Itselläni oli samainen ongelma myös lapsena. Rukoilin jopa jumalalta ettei oksennustauti tartttuisi minuun. Itkin aina samalla kun oksensin, ja tulin myös hysteeriseksi.
mutta jostain kumman syystä tämä pelko on hävinnyt.
en tietenkään toivo itselleni oksennustautia (kukapa toivoisi).
Nyt ajattelen vain että jos se tulee niin se tulee. Ei siihen kuole. on paljon pahempiakin tauteja. Ja olenkin joutunut oksentelemaan..sen vuoksi että olen joskus ottanut alkoholia liikaa..joten siihen on tottunut.
Älä pelkää oksennusta..kuvittele sinulla voisi olla pahempikin tauti, vaikka syöpä. oksennustauti on pientä siihen verrattuna. Eikä se edes kestä kauaa....mahavaivat-palstalla on kans mielenkiintoinen keskustelu samasta aiheesta, käykää katsomassa. Otsikolla "Vatsatauti kammo".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250