Surullinen siskon puolesta

Hannele

Siskoni ja minä ollaan molemmat yritetty lasta noin pari vuotta. Itse en halunnut hoitoihin mennä, mutta sisko on käynyt niissä tuloksetta. Nyt tilanne on se, että itse odotan tammivauvaa eli raskaus on jo pitkällä. Siskoni on ollut todella vaikea iloita raskaudesta. Samoin itseni, vaikka pitäisi olla onnellinen. Ja olenkin!! Mutta surettaa siskon puolesta. Miten lohduttaa siskoa tässä tilanteessa, kun hän ei hoidoista huolimatta tule raskaaksi? Hänellä on kyllä ollut pari keskenmenoa.

3

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilanteessa

      Vaikea juttu! En oikein tiedä miten tuossa voisit auttaa. Sittenkään en osaa neuvoa, vaikka olen sinun siskosi asemassa.

      Siskoni sai vauvan nyt syksyllä. Yritystä heillä oli takana joitakin kuukausia. Me mieheni kanssa taas olemme yrittäneet tuloksetta (1.keskenmenoa lukuunottamatta) jo n.5 vuotta. Siskoni ei ole asiasta puhunut ollenkaan, enkä minäkään aloitetta osaa tehdä. Hän tietää kyllä yrityksestämme.

      Olin täysin varma, että en kestäisi edes ristiäisiä, mutta harvinaisen hyvin se sujui. Edellinen yö tosin kului itkien :( Tavallaan olen onnellinen siskon (ja isovanhempienkin) puolesta, mutta silti ajatuskin saa surulliseksi.

      • Hannele

        Tiedätkö missä on vika kun et miehesi kanssa saa lasta? Käsittääkseni siskosta ei ole löytynyt mitään syytä/vikaa. En ole ihan varma asiasta.

        Olen ajatellut pyytää siskoani kummiksi lapselle, mutta onkohan se hyvä ajatus?

        Surettaa, mutta toisaalta olen vain niin onnellinen tästä vauvasta. Miehelläni on edellisestä liitostaan tyttö, joka asuu meidän kanssamme. Minulla on siis tavallaan kaksi lasta, sillä tyttö on kuin oma.


      • Maria 79
        Hannele kirjoitti:

        Tiedätkö missä on vika kun et miehesi kanssa saa lasta? Käsittääkseni siskosta ei ole löytynyt mitään syytä/vikaa. En ole ihan varma asiasta.

        Olen ajatellut pyytää siskoani kummiksi lapselle, mutta onkohan se hyvä ajatus?

        Surettaa, mutta toisaalta olen vain niin onnellinen tästä vauvasta. Miehelläni on edellisestä liitostaan tyttö, joka asuu meidän kanssamme. Minulla on siis tavallaan kaksi lasta, sillä tyttö on kuin oma.

        Mulla on pco ja ilmeisesti insuliini resistenssi myös(en ole ylipainoinen silti). Lisänä vielä kilpirauhasen vajaatoiminta. Miehestäni ei ole vikaa löytynyt.

        Sinun kuuluukin olla onnellinen vauvastasi. Minä en ainakaan haluaisi, että sisko ei voisi nauttia vavasta ja odotuksesta täysin minun lapsettomuuteni takia.

        Luulisin, että on hyvä idea pyytää siskoasi kummiksi!! Itse ainakin olisin mielelläni sen kunniatehtävän ottanut vastaan jos olisi pyydetty. Minulla on kaksi ihanaa kummityttöä, ystävien lapsia. Olen iloinen että minulla on heidät.

        Onnea loppu odotukseen!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe