....VARTIA....sukunimi taitaa tollanen löytyä...mutta minkään ammatin kanssa sillä ei ole mitään tekemistä...Se kirjotetaan VAR-TI-JA ja tavataan noin...kaikille niille tiedoksi jotka eivät tiedä...
Mikä ihmeen.....
juu jaa jaahas...
71253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osoittaa vaan palstalle tulevien provokirjoituksien olemassaolon joista yksikaan AMMATTI VARTIJA EI PROVOSOIDU vaan antaa ko. kirjoituksille vain nolla % huomion, tosin nyt kommentoin itse koska palstalla on ollut suomeksi sanottuna aivan paskaa ja ihan liikaa viimeaikoina joten ......! LIPPU KORKEALLA JA SILLEEN !
Juo ja kirjoita vähemmän. Kaikki ovat tyytyväisempiä.
...muuten AMMATTIVARTIJA kirjotetaan noin, edellä kirjoitetun tavoin, ei niin kuin sinä kissimirripiimä vai mikä se nikki oli?
Voi dalmatialais parkoja, kun on pilkunnussijat taas liikkeellä.. =)
Tuo kuvastaa vartijoiden älynlahjoja. Se ettei osata edes omaa ammattiaan kirjoittaa oikein edes tikkukirjaimin on heidän mielestä turhaa pilkunnussintaa? Entä jos poliisi kutsuisi itseään pulisiksi ja kun kysyy että anteeksi mikä niin kyseinen kuntsaapeli sanoisi ettei saa nussia pilkkua. Palopäällikkökin voi kirjoittaa olevansa pilipallikko vaikka virallisiin asiakirjoihin (kuten vartijan tapahtumailmoitus on, huom!) ja sitten hänet pitäisi ottaa tosissaan? Vitsit erikseen, mutta niin kauan kuin vartijat kirjoittavat lakisääteisiin tapahtumailmoituksiin että "vartia kohteella klo 11.30, paikalta tavoitettu saunan haltia" (huom. oheisessa tekstissä kaksi virhettä jotka molemmat olen nähnyt vartijan raportissa useammin kuin kerran), on siinä helppo uskoa ettei ko. vartijalta voi kovinkaan vaativia toimenpiteitä odottaa. Jos omaa ammattiaan ei tiedä ja viralliseen raporttiin kirjoittaa törmänneensä kohteella saunatonttuun, ei sitä yksinkertaisesti voi ottaa tosissaan.
jos ko. persoonat kirjoittaa myös työssä niin.. Mutta uskon (ainakin haluan uskoa) että nämä VARTIA sanaa käyttävät eivät koskaan ole edes mitään raportteja täytellyt..
Huonoja provoja, joilla saadaan VARTIJAT nussimaan pilkkuja..
Tai sitten kirjoittajat ei todellakaan ole mitään järjenjättiläisiä.. Mutta jos ei nyt sitä taas liitettäis mihinkään ammattikuntaan..
Kiitos.. Ja kivaa joulun odotusta.. =)
Ja vähänkö olis oikeesti hienoo, kun joskus töissä törmäis haltiaan.. =)))
Että oikein saunan haltian... Heh heh! Kas kun ei vielä myllytontun ja nukkumatin. Heh hee... Tämä juttu täytyy kertoa anopillekin sekin ymmärtää hyvän päälle.