Nettiriippuvuus-höpö höpöä.

Äijänkäppyrä.

Mielestäni kielenkäyttöön on istutettu niin epätarkka ja ympäripyöreä termi, kuin mahdollista.
Netissä on kaksi selvää osa-aluetta, jotka on siinä termissä niputettu yhteen. Melkein kaikki ymmärtävät sen yleensä netin käytöstä joillekin tulevaksi addiktiksi.
Väitän, että kukaan ei tule tavallisesta nettisurffailusta, ts. sivustojen selailusta ja lukemisesta riippuvaiseksi, mutta "on line-", ja erillisistä omista peleistä kyllä. Ne lienevät kuitenkin eri asioita, ja se "nettiriippuvuus" on nimenomaan yksi peliriippuvuuden muoto.
Parempi olisikin puhua nettipeliriippuvuudesta, joka on todellinen vaiva nuorison keskuudessa.
Meikäläisen tunnin, joskus parin istunnot ovat vain TV:ltä pois.

8

1084

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettiriippuvuutta ei ole ol...

      No ei yli kolmea tuntia putkeen pysty olemaan netissä. Kenties jotain trailereita ja flasheja katsoa mutta ei se riippuvuutta ole vaikka joka päivä viikossa sitä teenkin. Toisaalta pystyn olemaan muutaman viikon mökillä ilman kompuutteria. Naurettava termi kertakaikkiaan nettiriippuvuus... Ei sellasta nykyään paljoa olekaan paitsi mielen vikaisilla ja naurettavan pienissä määrissä...

      • Ongelmaisille

        Väitteesi on törkeä ja loukkaava meille joilla tänä asia on todellinen ongelma. Ei kuule ole kivaa roikkua päivittäin netin palstoilla 5-6 kin tuntia vuorokaudessa. Ja se ei ole oma valinta, jos olisi niin sitä ei tapahtuisi. Ihan sama logiikka kuin kaikissa riippuvuuksissa. Jos se olisi niin helppoa, ei olisi alkoholisteja, syömishäiriöisiä, peliriippuvaisia, läheisriippuvaisia ym. Aika on rahaa, ja ajanmenetys tämän ongelman takia merkittävä asia.


    • jos

      minä avaan koneen, saatan unohtaa kaiken muun ja istua siinä koko päivän, syömättä, selaillen tällaisia kökköfoorumeita.

      • kikkakolmonen

        Kyllä nettiriippuvuus on ihan oikea asia. Joillakin on addiktio peleihin, jotkut roikkuvat tällaisilla forumeilla päivät pitkät, kuten minä joskus. Joidenkin on pakko katsoa sähköpostia minuuttien välein.
        Kyllä se termi on ihan oikea. Itselleni kolme tuntia koneella ei ole mikään aika. Voin istua tähän aamulla ja mennä illalla nukkumaan. Surullista mutta totta.


    • AinaElleN

      vuorovaikutukseen,
      surffailuun,
      tiedonhakuun,
      viestien välitykseen,
      Webcami kuvan tuottamiseen :D

    • Riippuvainen

      Nettiriippuvuus on ihan todellista ja joillekin iso ongelma. Eikä kyse ole mistään nettipeliriippuvuudesta. Itse olen riippuvainen deitti/chat palveluista. Olen viettänyt puolitoista vuotta ison osan vapaa-ajasta noilla palstoilla. Tarkoittaa, että n.2-6 h/vrk ja se on ISO ONGELMA, häiritsee pahasti muuta elämää eli työntekoa, opiskelua, unta ja terveyttä (fyysistä ja psyykkistä). Aiheuttaa mm.masennusta, oman itsensä ja ajankäyttönsä hallitsemattomuuden tunnetta ja ties mitä. Mm.työpäivän aikanakin on pari kertaa käytävä "palstoilla". Itse en todellakaan haluaisi tälläistä ja inhoan itseäni tämän takia. Olen yrittänyt päästä irti, mutta helpommin sanottu kuin tehty. Seuraava askel on todennäköisesti terapia, koska en omin voimin pääse näillä palstoilla surffaamisesta irti.

      Toinen juttu mikä edelliseen liittyy ja on myös ongelma ajankäytöllisesti ja muutenkin on nuo deittitreffit. Niitä on ollut puolentoista vuoden aikana n.50kpl ja aikaa menee ihan liikaa niihinkin. Yritystä on irrottautua mutta ei vielä ole onnistunut.

      Älä yleistä kaikkien puolesta, sillä tämä asia on oikeasti ongelma joillekin ja ainakin minulle.

    • nih

      älä puhu tuollaista, kun tuskin tiedät yhtään aiheesta, mistä puhut.
      Tulisit itse kokemaan tämän 5-10 tunnin jatkuvan netissä jököttämisen, niin voisit sitten päätellä omissa aivoissasi että onko tätä nettiriippuvuutta sitten vai eikö.
      Ei, enkä minä pelaa ollenkaan.

      • Kyllä muuten on!

        Kyllä minä sanoisin sitä nettiriippuvuudeksi, jos esimerkiksi roikkuu netissä kellon ympäri ja kaikki läksyt jäävät tekemättä ja tulee joka päivä lintsattua. Vain, koska mielummin surffaisi verkossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1305
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1072
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      966
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      478
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    17. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      441
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe