Sairastan 2-suuntaista, ilmeisimmin. Lisäksi nyt raittiina alkoholistina. Elämä ollut viime vuodet kammottavaa: jatkuva, päivässäkin useita kertoja vaihtuva masennus- ja maniavaiheilu, joka repii, vie yöunet ja tekee mielialaan yhä enemmän ailehtelevuutta. Pahinta on ollut taloudellinen raskaus ja työssäoppimisen vaikeudet.
Autohulluus on tehnyt sen, että olen tehnyt epärealistisia kalliita autokauppoja lainarahalla, ja sitten masennusvaiheessa epätoivon ja pessimismin iskettyä olen myynyt autot raskailla tappiolla, ja sitä taas jälkeenpäin katunut. Työssä ei jaksa kunnolla keskittyä ja opetella uutta duuniani. Masenus ja pessimismi valtaa siinäkin tilaa, tuntuu että työelämä on paskaa puurtamista. Toisaalta en ollut onnellinen työttömänäkään.
Elämä siis karemaa repivää vuoristorataa. Tuntuu että vuodet vierivät vauhdilla eikä niistä jää käteen mitään mukavaa mielikuvaa. Onko ainoa keino vetää itsensä jojoon vai hakea lääkitys? Auttaako lääkkeetkään?
Hirveää vuoristorataa
3
332
Vastaukset
- Severi
Hakeudu samantien työterveyslekurin juttusille ja kerro koko stoorisi, ei sun tarvi yksinäsi vaan kärsiä ja riutua ja teeskennellä jaksavaa. Lääkehoidon lisäksi tai rinnalle on saatavilla muutakin apua, joten utele kaikki mahikset selviksi lääkäriltäsi.
Monesti lääkehoitokin on vaan pika-apu pahimpaan ongelmaan eikä mikään automaattinen loppuelämän pillerirumba.
Et ole välttämättä edes "sairas", mielesi on ehkä vaan ylikuormittunut ja solmussa elämäsi kaikenlaisista kommelluksista, joten jo pelkkä juttelu jollekin ammattilaiselle voi auttaa sut uudelle tielle kohti tasapainoisempaa elämää.
Ole siis aktiivinen ja utelias ja lähde kartottamaan tarjolla olevia apukeinoja yhdessä lääkärisi kanssa. Kyllä se elämä aina selkiintyy kun ei itse menetä toivoaan.
Kuuntele itseäsi ja anna lääkärillekin palautetta hoitojen tehoista, siten löydät sen itsellesi sopivimman avun. - SLiisu
Mulla on kokemusta kaksisuuntaisen kanssa elämisestä ex-miesystäväni kautta. Oireesi kuulostavat hyvin tutuilta, hän oli olevinaan "liikemies" ja maineikas "tuottaja" ja teki myös älyttömiä autokauppoja, joihin melkein jouduin minä maksajaksi. Hän oli ihan hauska persoona, viehättäväkin, kun muisti ottaa lääkkeensä. Ikävä kyllä hän jätti lääkkeensä ottamatta ja napsi jotain vahvoja rauhoittavia.. Suosittelen sulle siis lääkärin määräämää täsmälääkistystä niin saat elämän raiteilleen.Myös itsekuria se vaatii. Tsemppiä sulle! Kannattaa elää.
- suorittaminen
nauti luonnosta,
LUOVU MATERIASTA ja hanki vaan elämälle tarvittava: ihminen ei tarvitse aina välttämättä autoa.
Keskity ihmisiin, älä tavaraan ja esim. työn kautta saamaasi statukseen. Työ voi olla elämän rikas sisältö.
Tsemppiä toiselta kaksisuuntaiselta, joka myös opettelee elämään uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330637Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764096Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972697Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321865Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5891643- 861579
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751555Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591477Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721228