Lada liiankin turvallinen

Ladan kuljettaja

Pikkulapsikin tietää, että Ladassa on tukevat pellit, ja että Lada on todella vankkaa tekoa vahvoine koreineen. Olen kuullut, että Lada ei ole Euroncap törmäystestissä sen vuoksi, että länsiautovalmistajat pelkäävät liikaa tappiota. Ajatelkaapa jos paljastuisi, että edullinen Lada jyrää milloin tahansa Mersun yli, ja kaiken maailman ilmapussi-airbagit paukkuvat puhki kun tukevarakenteinen Lada tulee päälle. Mielestäni on varsin hölmöä haukkua Ladan turvallisuutta vain siksi, että jotain tiettyä törmäystestiä ei ole suoritettu. Ladan vankka rakenne ja tukevat pellit riittävät vakuuttamaan laatutietoiset viisaat asiakkaat ajoneuvon turvallisuudesta. Suunpieksijöiden asiattomat kommentit voi järjen nimissä sivuttaa...

16

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paperia

      varo ettet törmää naapurin kissaan. Todennäköisesti molemmilta lähtee henki.

    • Hanski

      Tuskin kirjoittaja itsekään uskoo kirjoittamaansa.

      Täytyy muistaa, että Ladaa on turha testata törmäystesteissä, koska sillä vaan ei ole minkäänlaisia mahdollisuusksia pärjätä siinä.

      Juuri turvatyynyt ovat olleet merkittävässä roolissa siinä, että autojen turvallisuus meni 90-luvun lopussa huimin harppauksin eteenpäin. Näitä ei löydy edes lisävarusteena Ladasta, joten sille on turha tehdä kalliita testauksia.

      Ja mitä Ladan peltiin tulee, niin se ei ole yhtään sen kestävämpää kuin länsiautoissakaan (kokemusta on). Ehkä jopa päinvastoin, koska venäläinen metallurginen teollisuus ei ole länsimaisella tasolla.

      • Laatokankiertäjä

        "Ehkä jopa päinvastoin, koska venäläinen metallurginen teollisuus ei ole länsimaisella tasolla."

        No tuo nyt ei pidä paikkaansa, venäläiset ovat kyllä metallurgiassa ihan samalla tasolla kuin länsimaalaisetkin, ja erikoismetallinen kehittämistyössä reilusti edellä. Sikäläinen sotateollisuus kun aikanaan sai reilusti rahaa Kremlistä.

        En ole kommunisti, en aja Ladalla (enkä haluaisikaan).


      • mutta
        Laatokankiertäjä kirjoitti:

        "Ehkä jopa päinvastoin, koska venäläinen metallurginen teollisuus ei ole länsimaisella tasolla."

        No tuo nyt ei pidä paikkaansa, venäläiset ovat kyllä metallurgiassa ihan samalla tasolla kuin länsimaalaisetkin, ja erikoismetallinen kehittämistyössä reilusti edellä. Sikäläinen sotateollisuus kun aikanaan sai reilusti rahaa Kremlistä.

        En ole kommunisti, en aja Ladalla (enkä haluaisikaan).

        Kuten kaikki tiedämme venäläinen pelti on pintaruosteessa jo siinä vaiheessa kun Ladaa tehdään.


    • Topi

      Tuohon juttuun ei usko enää edes weli wiljami.

      • 1200L

        kyllä on kylmä rinki perseessä kun appiukko kuljettaa ladalla jälkikasvuani.mitä teen?


      • www
        1200L kirjoitti:

        kyllä on kylmä rinki perseessä kun appiukko kuljettaa ladalla jälkikasvuani.mitä teen?

        ...omaa harkintaa.


      • weli_wiljami

        Noin voi väittää, jos ei tunne Ladaa (eikä weli_wiljamia). Lieneekö tilanne tällainen tov. Topin osalta?


      • Topi
        weli_wiljami kirjoitti:

        Noin voi väittää, jos ei tunne Ladaa (eikä weli_wiljamia). Lieneekö tilanne tällainen tov. Topin osalta?

        Siis weli wiljami myöntää olevansa tyhmempi kun osasin kuvitellakaan.


    • vaan

      kyl teitä vituttaa,kun lada onkin parempi kun mersu.mersun pellit nykyään paperia.

      • Ladassa tunnetusti pellit priimalaatua, toisin kuin huonommissa länsiautoissa. Lada on selkeästi parempi ja turvallisempikin!


      • Arska Tehtaalta

        Sillä onko pellit paksut vai ohuet, ei ole kolarissa merkitystä. Turvallisuus autossa perustuu korirakenteen oikeaan joustavuuteen ja jäykkyyteen.

        Pelti on ainoastaan sopivan aerodynaamisen ja esteettisen muodon tuottamiseen. Siitä on turha tehdäkään vahvaa, koska se tuo lisää turhaa painoa ja hintaa.

        Mersussa on varmasti ohuemmat pellit kun ladassa, mutta se on silti pelleiltään pitkäikäisempi koska mm Mersun ruostesuojaus on ladaa parempi.

        Kolariturvallisuuden puolesta Mersu onkin sitten ladaan verrattuna huippuluokkaa. Ohuemmista peleistä huolimatta.


    • jardon

      Lada ei ole siellä koska testeihin osallistuvissa autoissa täytyy olla turvatyyny, IDIOOTTI!!

      • Topi

        Valitettavasti olet väärässä. EuroNCAP:n testeissä autossa ei tarvitse olla turvatyynyä. Saa olla, mutta se ei ole pakollinen. Tyynyn puute ei siis ole syy ladan testaamatta jättämiselle.


    • Ellu

      Kyse on siitä, että huonot tulokset vähentäisivät auton myyntiä myös Venäjän kotimarkkinoilla. Tehtaalla ei ole varaa lähettää autoa testiin, koska testitulokset olisivat ehkäpä koko testihistorian huonoimmat.

    • Sepe

      Euroncap testeissä on vain AUTOJA, siksi sinne ei huolita LADAA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2920
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      360
      2590
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      45
      2348
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      27
      2332
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1898
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1429
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1422
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1353
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      56
      1289
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      14
      1271
    Aihe