Subin käyttämä ja Elisan pyörittämä GSM-puhelinlaskurijärjestelmä yksinkertaisesti tilttasi eilen. Meni nurin, kun pyyntöjä tuli monta tuntia putkeen 2000 kyselyä/minuutti.
Kaikki aikaisemmat äänestyshuiput ylitettiin, ja konevoima ei yksinkertaisesti riittänyt. Kaverini Elisalla joutui kirjoittamaan helvetin tiukan vaitiolositoumuksen tästä asiasta. Eikä tietääkseni ole hiiskunut tästä tähän mennessä kenellekään muulle kuin minulle.
Äänestysohjelma kaatui!
16
1665
Vastaukset
- :DD
sinulla on siten kiva ja luotettava kaveri :)
- shittiä
2000viestiä/minuutti, muka kaataa Elisan laskukoneet. LOLLERO!
Tyypit varmaan pyörittäneet jotain yksittäistä PC;tä ja Win95;sta- ...
Uskottavampaa olisi jos olisit sanonut 2000 viestiä per sekuntti.
- meinaakin
... kirjoitti:
Uskottavampaa olisi jos olisit sanonut 2000 viestiä per sekuntti.
No mitä se sitten tarkoittikin se tekstarin "2000 tps", ymmärsin että minuutista oli kyse.
Ei kai tuo sitten sekunttia kohti ole noin paljoa, tai siis että monta tuntia putkeen noin paljon? Voihan se olla joku huippuarvo, jossa levycachet ovat alkaneet korruptoitua. - nolottaa sun puolesta
meinaakin kirjoitti:
No mitä se sitten tarkoittikin se tekstarin "2000 tps", ymmärsin että minuutista oli kyse.
Ei kai tuo sitten sekunttia kohti ole noin paljoa, tai siis että monta tuntia putkeen noin paljon? Voihan se olla joku huippuarvo, jossa levycachet ovat alkaneet korruptoitua.sun kalle 12v kaveri mikään elisalainen ole. levycachet nauraa noille arvoille ja niitä on niin monta servoa jotka pyörittää laskimia automaattisesti vaikka joku niistä sammuiskin.
- menee
nolottaa sun puolesta kirjoitti:
sun kalle 12v kaveri mikään elisalainen ole. levycachet nauraa noille arvoille ja niitä on niin monta servoa jotka pyörittää laskimia automaattisesti vaikka joku niistä sammuiskin.
Yhteen ja samaan puhelinnumeroon ne kaikki äänestyssoitot kuitenkin ohjautui. Joten kyllä se jossakin pisteessä pitää jakaakin eteenpäin se kuorma, ennenkuin tieto saadaan turvaan niilla mainitsemillesi rinnakkaisille palvelimille.
- tosissasi että
menee kirjoitti:
Yhteen ja samaan puhelinnumeroon ne kaikki äänestyssoitot kuitenkin ohjautui. Joten kyllä se jossakin pisteessä pitää jakaakin eteenpäin se kuorma, ennenkuin tieto saadaan turvaan niilla mainitsemillesi rinnakkaisille palvelimille.
reititin kaatui välillä cachesekoiluihin? enpä oikein usko, koska luulisi elisalla asentajat osaavan hommansa.
- mahda
tosissasi että kirjoitti:
reititin kaatui välillä cachesekoiluihin? enpä oikein usko, koska luulisi elisalla asentajat osaavan hommansa.
Siis väitätkö että Elisan asentajien hyvyys tai osaavuus pystyy estämään jonkin Ciscon purkin, tai minkään muunkaan purkin cachen sekoamisen?
Ei aivan onnistu tämä juttu nyt. Jos tuollainen peltikuorien sisällä olevan elektroniikkahässäkän logiikka kaatuu ylikuormituksen takia, niin silloin se kaatuu.
Eikä ne TV-mainoksen kaksi Elisa-asentajaa mahda sille yhtään mitään.
- nahkapää
..ja Sibelius oli Suomen Presidentti ja
Kekkonen sävelsi Finlandian. Niinhän se oli ? - so what
1. So what - kukaan ei siihen kuole
2. MIKÄLI tämä provo pitäisi paikkaansa, on ainakin varmaa, että:
a) olet aikas huono kaveri
b) ainakin tiedetään kuka ei oikeasti pysty pitämään turpaansa kiinni
3. Joo kiitos tiedosta. Unohdan asian jo viikossa. :D - Miksen minä sitten tiedä
Minun nyt ensinnä luulisi tuosta tietävän, jos jotain perää olisi. Vehkeet toimivat ja ovat aina toimineet!!!
- ninni
eli olisit nyt sanonut vaikka 20 000 sekunnissa tai jotain vastaavaa, taidat olla vähän tyhmä tai jotain 12 v
- Make
En yhtään epäile etteikö Elisa olisi tiltannut, meillä elisan operoima puhelinkeskus tilttaa jos samaan aikaan tulee n. 50 puhelua sisälle yhtä aikaa. Käytännössä se tapahtuu niin, että koko
järjestelmä kaatuu niin, ettei yksikään puhelu pääse läpi.
En siis epäile etteikö eilen olisi jotain tälläistä subillakin käynyt.
eipä näyttäneet prosentteja äänestyksestäkään! - jatkuvasti
Make kirjoitti:
En yhtään epäile etteikö Elisa olisi tiltannut, meillä elisan operoima puhelinkeskus tilttaa jos samaan aikaan tulee n. 50 puhelua sisälle yhtä aikaa. Käytännössä se tapahtuu niin, että koko
järjestelmä kaatuu niin, ettei yksikään puhelu pääse läpi.
En siis epäile etteikö eilen olisi jotain tälläistä subillakin käynyt.
eipä näyttäneet prosentteja äänestyksestäkään!Espoon Kaupungin oma 6500 liittymän puhelinjärjestelmä on takunnut jo kohta vuoden verran. Puhelut eivät kuulu, soitonsiirrot eivät toimi, puhelut katkeilevat, ja järjestelmä tilttailee.
Espoolla EI tosin ole Elisan puhelinjärjestelmät, vaan Song Networksin kamat. Mutta kyllä se puhelintekniikkakin vielä vaan takkuaa. Ja tällaisessa äänestyksessä voi hyvin käydä niin, jos katsojia on 426.000 henkeä, ja vaikka vain 1/3 osa tuosta alkaisi samaan aikaan naputella, useampia tekstareita peräjälkeen, kaikki samaan numeroon.
Niinkuin eilen nähtiin, niin yhtään ainoata grafiikkaa tai väliaikatietoa ei eilen esitetty TV-lähetyksessä.
Vasta tänään kun asiasta on noussut haloo, niin nyt jotkin 41%, 30% ja 29% lukemat on annettu lehdistölle tiedotteena.
- Vihdin mies
maassamme vallitsevan BB-poikkeustilan vuoksi.
- lavoilla
Perttu ei ehdi ensi juhannuksena paljoa juhannustulilla istua. Helikopteri kuljettaa Perttua ainakin 5:llä eri huvipaikalla. Perttu vetää siellä jonkun "Rakastan elämää" kappaleen, ja kertoo pari uutta keksimäänsä sutkautusta ja väki on aivan haltioissaan.
Vedettiinhän Nykäsellekin aikanaan samat rundit, ja Irvinille ja Virginialaiselle ja Ryan O Nealille. Perttukama on hyvää jatkumoa hienolle rundiperinteelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245