Meillä on sellainen pieni piiri jossa olemme kokoontuneet keskustelememaan ,kahvinkeittoa tuolijumppaa ja lauluakin .
Mutta nyt on tullut ongelmaksi yksi meistä jolta on mennyt kuulo ,mutta ei mene lääkäriin tai hae mahdollista kuulolaitetta.
Selostaa vain samat asiat,joka kerran hyvin, hyvin ,kovalla äänellä,vastauksia on turha antaa.
Kukaan muu ei kuule mitään.
Kertokaa mitä teemme?
Nyt olemme neuvottomia mitä teemme,tämä mukava yhdessäolo alkaa jokaista tuskastuttaa.
huutamallako hiljaa
8
488
Vastaukset
- Pääsky64
että hiljaa, mummeli mene lääkäriin.
Hyssyttelemällä ei mitään voita saavain hyvän asian pilattua.
Miltä itsetsä tuntuisi kun olisi toisille haittana.- Ex-hoitaja
Kääräise aikakausilehti rullalle ja huutele korvaan, jos ei sillä kuule, ei kuule laitteillakaan.
- ii-li
Jotkut huonokuuloiset ovat vain vihaisia siitä, että muut puhuvat liian hiljaa. Ikävä vain, että kuulokojeesta ei todellisuudessa ole paljon apua, koska se vahvistaa myös kaikki hälyäänet. Paperin rapina tai tulitikun raapaisu voivat olla pahoja ääniä sellaiselle, jolla on kuulokoje.
Minulla oli huonokuuloinen tuttava. Hänelle oli vaikeaa soittaa puhelimella, kun sai huutaa äänensä käheäksi, ja aina hän huomautti, että puhu kovempaa. - Joskus tuntui siltä, että hänen kuulonsa oli varsin valikoivaa. Hän saattoi hyvinkin kuulla sellaista, mikä ei ollut tarkoitettu hänen korvilleen.
Pahinta ole se, että hän itse puhui aivan liian lujaa. Eräässä tilaisuudessa hän "kuiskasi" minulle: "HUOMAATKO, ETTÄ NÄYTTELIJÄ SE-JA-SE ISTUU VIERESSÄSI". Varmaan kaikki salissa olijat kuulivat sen.
Sitten oli toinen, vähän kaukaisempi tuttava, joka oli sosiaalisesti niin taitava, että meni vuosia, ennen kuin huomasin hänen olevan huonokuuloinen. Se tapahtui kadulla. Sanoin: "Vie terveisiä kotiin", ja hän vastasi: "Kiitos, hyvää viikonloppua myös sinulle, on niin kaunis ilmakin". - ex meklari
Rekisteröi ajoissa iskevä nikkisi. Perään s tai n.
- Tyynentyttö
Mieheni kuulo huononi muutama vuosi sitten.Hänellä on kuulolaite.Kuulon huononeminen oli hänelle kova paikka.Onneksi huomasi itse ja meni lääkäriin.Kyllä se kuulolaite on hankala kun on paljon sakkia koolla.Parempi mennä puhumaan ihan viereen että toinen voi seurata suunliikkeitä ja puhua selvästi kun lähtee huoneen toiselta puolelta huutaa kailottamaan.
- ei riitä empatia
Tyynentyttö kirjoitti:
Mieheni kuulo huononi muutama vuosi sitten.Hänellä on kuulolaite.Kuulon huononeminen oli hänelle kova paikka.Onneksi huomasi itse ja meni lääkäriin.Kyllä se kuulolaite on hankala kun on paljon sakkia koolla.Parempi mennä puhumaan ihan viereen että toinen voi seurata suunliikkeitä ja puhua selvästi kun lähtee huoneen toiselta puolelta huutaa kailottamaan.
ihminen lääkäriin jos ei itse halua.Näitä riittää ja syytellään muita kaikesta jopa kuulon menetyksestä,itsekästä sanon minä.
- kuulontarkistus
Jos olette kaikki ikäihmisiä, järjestäkää paikalle terveydenhoitaja mittaamaan verenpaine ja kuulo. Tehkää asiasta kaikille tarkoitettu tilaisuus, jossa mukavasti saa tarkistettua terveydentilaansa.
Terveydenhoitaja voi pitää teille alustuksen terveellisestä elmäntavasta, voitte keskustella ja tehdä sitten nämä mittaukset.
Saattaapa olla, että tämä huonokuuloinen ymmärtää mennä jatkotutkimuksiin. Eikä ole sanottu etteikö joku muukin joukostanne huomaa tarvitsevansa lääkärin tutkimuksia johonkin ongelmaansa.- sii
Voi, tuohan oli hyvä idea, terveydenhoitaja paikalle.
Olin kyllä jo vähän itsekin ajatellut sanoa vasta Joulun jälkeen Hänelle,että tästä meidän yhdessä olosta ei tule mitään,ellei Hän hakeudu lääkäriin.
Kummallista kun omat lapset eivät pidä huolta vanhemmistaan,vaikka näkevät joka päivä ja asiat toimitetaan vaan huutamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627