Pöytälaatikkoyhdistys?

Voiko yhdistyksen pistää lepäämään, lopettaa väliaikaisesti toiminta, mm jäsenmaksujen kerääminen, jos toiminnan edellytyksiä ei ole, mutta niiden oletetaan palaavan myöhemmin?

Ainakin aikaisemmin tämä oli mahdollista.

2

4008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoinen.

      Mutta melkoisen monimutkainen toimenpide ja melkoiset selvittelyt ja osoitukset saa kyllä joka puolelle antaa toiminnan "jäätymisestä". Yhdistykset kun kuitenkin ovat toiminnaltaan sellaisia, että useiden osa-alueiden täydellinen toimimattomuus on jo hiukan vaikeakin selvittää pitävästi.

      Kyseessä kun kuitenkaan ei ole yritys, joka melko yksiselitteisesti on olemassa, tai ei ole olemassa. TAI jos ei ole toimintaa niin ainakin sen osoittaminen on melkolailla helppoa.

      Aivan minimi on ainakin pitävästi osoittaa, ettei minkäänlaista rahaliikennettä liiku missään muodossa ja yhdistyksessä ei todellakaan tapahdu yhtikäs mitään. Periaatteessa yhdistys on jälleen toiminnassa kun sen ympärillä käydään pientäkin keskustelua jatkosta. Tosin kukapa sitä nyt tietenkään valvoo, mitä puhutaan ns. epävirallisesti. Mutta voi vain tuoda hiukan hankalia tilanteita, jos esim. toiminta aloitetaan uudestaan ja joillakin on uudessa aloituskokouksessa jo vaikka mitä asioita mietittynä. Käytännössä tällöin yhdistys on kuitenkin ollut toiminnassa...

      Tietenkin vain viralliset asiat ratkaisevat. Mutta käytännäntasolla on aika veitselläleikattua toimintaa, kun yhdistys pannaan jäihin niin KAIKEN toiminnan on myös oltava slut. Kun aloitetaan uudelleen, pitää palata aikaan ennen sulkemista.

      • PJ.

        Miksikä pitää virallisesti panna jäihin. Tehkää vuosikokouksessa toimintasuunnitelma jossa toiminta miniimissä eikä jäsenmaksuja. Pitäkää 1 kerran vuodessa vuosikokous. Johtokunta pitää silti olla mutta ei sen tarvitse kokoontua jollei säännöissä määrätä ja jos määrätään niin muuttakaa sääntöjä sillähän siitä pääsee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      72
      3142
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      2002
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      287
      1650
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      115
      1632
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      267
      1240
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      28
      1153
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1130
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1050
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1033
    Aihe