kun ei ole, niin ei ole

siina

haluaisin, että luette viestini.

kun ei ole rahaa, niin ei ole.
itse saan kuukausi rahaa 13 euroa (iän mukaan), jos teen kaikki kotityöt.
kokeista saan rahaa vain, jos saan yli 9½ ja silloin saan euron. en kyllä sitä vaadi, mutta vanhemmat sen nyt antavat.

mielestäni on todella typerää, jos lapselle annetaan kuukaudessa/viikossa rahaa 20-50 euroa plus kotitöistä lisää! mielestäsi kuukaudessa/viikossa EI SAISI ANTAA LAPSELLE YHTÄÄN RAHAA, JOS EI TEE SEN ETEEN TYÖTÄ!

minä en saa rahaa, jso en tee sen eteen työtä.
joskus en saa ollenkaan kuukaudessa tuota 13 euroa.

naurettavaa, että jotkut saavat kuukaudessa 100 euroa, eivätkä tee sen eteen yhtään hommia. jos haluan vähän ylimääräistä, siivoan koko talon ja saan 5 euroa, EHKÄ vähän enemmän.

tai no, rippuuhan se summa siitä, miten varakas perhe on. mun vanhemmat eivät voisi maksaa mulle kuukaudessa edes 50 euroa, hyvä kun edes 13 euroa. (jos tienaan koko rahan, niinkuin en yleensä tee)

ehkä olen vain kateellinen, mutta totta se on, että on todella typerää antaa 50 euroa kuukaudessa, jos lapsi ei tee mitään sen eteen. ja varsinkin, jos lapsen ei tarvitse maksaa puhelinlaskujaan yms.

sellaiset kakarat ovat laiskoja paskoja, tämä on suora mielipiteeni.

MUTTA, siinä ei kyllä sinänsä mitään pahaa ole, jos lapsi saa lapsilisän tilillensä ja saa käyttää sen joskus vanhempana. koska jos vanhemmilla on sen verran rahaa, ettei lapsilisää tarvitse. mutta se on typerää, jos lapsi saa käyttää lisän heti sen tultua.

maailma on täynnä typeriä vanhempia.

27

1983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metal up your ass

      Olet vain kateellinen, kyllä sullekkin kelpais 50e kuukaudessa. Nykymaailma on sen verran kallis paikka, että tollaset 13e kuukaudessa ei riitä sitten mihinkään. No tämä kuukausraha on aika pitkälti riippuvainen vanhempien rahatilanteesta ja palkasta. No mun faija tienaa nettona kolme kertaa enemmän kuin keskimääräinen suomalainen bruttona. Tämä tietysti edellyttää enemmän töitä ja muulle perheelle jää nämä kotihommat. Minäkin vien roskia, pesen astioita ja pesen vaatteita. Minulle heräsi kysymys, että onko se sinulta pois jos muut ihmiset saavat enemmän kuukausrahaa kuin sinä?

      • vaaaaaaan

        älä kuule valita mä saan kuukaudessa 5euroo ja mä teen hirveesti töitä ja mä en saa ikinä kokeista rahaa


    • ...

      oon samaa mieltä kanssasi... :D
      Mitä järkeä antaa niin paljoo..., ja sitte ei vielä tehä kotitöitäkää välttämät..., siltin vaa saadaa... Lapset pitäis opettaa pärjäämää yksin.., siis et osaa sit joskus omankin talon pitää siistin.. vai meneex vanhemmat sinnekin siivoo...

      • paula

        Pojat saavat kummatkin viikkorahaa 10 e ja minun mielestäni tässä maailmassa on ihan turha kituuttaa lapsia liia pienellä viikkorahalla. Jos on lapsia tehnyt, pitää myös vastata heidän viihtyvyydestään. Mielisairaalassa niitä on joille ei oo annettu rahaa, vaatteita ja matkoja. Kyllä lapsuuteen kannattaa panostaa. Mitäs tekevät lapsia jos eivät elätä.


      • marella
        paula kirjoitti:

        Pojat saavat kummatkin viikkorahaa 10 e ja minun mielestäni tässä maailmassa on ihan turha kituuttaa lapsia liia pienellä viikkorahalla. Jos on lapsia tehnyt, pitää myös vastata heidän viihtyvyydestään. Mielisairaalassa niitä on joille ei oo annettu rahaa, vaatteita ja matkoja. Kyllä lapsuuteen kannattaa panostaa. Mitäs tekevät lapsia jos eivät elätä.

        kysyn, mihin 4-vuotiaasi käyttää 10 euroa viikossa = lähes 260 markkaa kuussa?


      • anonyym2313
        marella kirjoitti:

        kysyn, mihin 4-vuotiaasi käyttää 10 euroa viikossa = lähes 260 markkaa kuussa?

        No varmaan hän säästää ne tai ostaa leluja ynnä muita, nekin maksavat nykyään todella paljon.

        No itse saan isältä joka viikko 10€. Plus kännykänlataukseen rahaa aina kun pyydän, minulla on ladattava liittymä. Ja sitten joka kuukausi ladataan bussikorttiin rahaa. Ja extraa aina kun teen töitä; tiskaan, siivoan ym.

        Ja sitten kun olen sijoittanut osan rahoista vedonlyönteihin ja voittanut mukavia summia niin en edes tarvitsisi isältäni rahaa.

        Ja ikää on 15.


      • liikaa rahaa lapsiin!
        paula kirjoitti:

        Pojat saavat kummatkin viikkorahaa 10 e ja minun mielestäni tässä maailmassa on ihan turha kituuttaa lapsia liia pienellä viikkorahalla. Jos on lapsia tehnyt, pitää myös vastata heidän viihtyvyydestään. Mielisairaalassa niitä on joille ei oo annettu rahaa, vaatteita ja matkoja. Kyllä lapsuuteen kannattaa panostaa. Mitäs tekevät lapsia jos eivät elätä.

        Älytöntä että nykyajan lapsille annetaan jatkuvasti rahaa. Mitä ne sitten tekee kun isona ei olekkaan rahaa eikä ole oppinut säästämään?? Siinäpä vanhemmille pulma ratkottavaksi. Mieluummin vain hiukan rahaa niin säästeliäisyys opitaan siinä sivussa. Vanhemmat, ajatelkaa vähän!


      • nuori vastaa
        paula kirjoitti:

        Pojat saavat kummatkin viikkorahaa 10 e ja minun mielestäni tässä maailmassa on ihan turha kituuttaa lapsia liia pienellä viikkorahalla. Jos on lapsia tehnyt, pitää myös vastata heidän viihtyvyydestään. Mielisairaalassa niitä on joille ei oo annettu rahaa, vaatteita ja matkoja. Kyllä lapsuuteen kannattaa panostaa. Mitäs tekevät lapsia jos eivät elätä.

        Onko se elättämistä, että tuodaan kaikki valmiin pöydän ääreen?Ovatko kaikki sairaita, jotka eivät saa viikkorahaa?Sanoisin ennemmin sinua sairaaksi.


    • lll

      Itse saan 10 euroa nykyään ja olen lukion ekalla. mun viikkoraha nousi aina joka vuosi. Rahan eteen mun täytyy siivota kerran viikossa oma huone sekä pyyhkia pölyt koko talosta. Lisää voin tienata palauttamalla pullot.

      Ehkä pitäisi vielä mainita, että vanhempani maksavat puhelinlaskuni (puhelut tekstarit=10euroa/neljä kuukautta liittymämaksu)ja maksavat kaikesta tarpeellisen (esim. vaatteet), lapsilisä menee tilille. Lapsilisän saan käyttööni täysi-ikäisenä.

      Tähän asti olen pärjännyt ihan hyvin ja säästöjäkin on kertynyt. Olen vain saannut pihin maineen. Mikäs siinä, onhan sitä pahempaakin.

      Minusta viikkoraha/kuukausiraha annetaan lapsille, jotta he oppivat käyttämään rahaa viisaasti. Toinen syy on, että ei tarvitse joka karkin takia kysyä rahaa..

      • matildainen

        Mitä!niin vähän rahaa?? mä oon kanssa lukion ekalla ja saan VIIKOSSA 30e. en tee sen eteen mitään, ja saan lisää rahaa aina kun tarvitsen. viikkorahani korkenee myöskin vuosittain. Minusta on hirveää että saat niin vähän rahaa.vaatteenikin ovat kalliita. Viikkorahat menee yleensä heti, eikä mun tarvitse säästellä, joten säästöjäkään ei ole. minusta rahaa on edelleen mulla vähän..Kaverini saa 50e Viikossa! se on musta ihan OK määrä.


    • Iina..

      ja se on mun mielestä sopiva summa, jos: imuroi,pesee lattiat,vie roskat,tyhjentää ja täyttää tiskikoneen,siivoaa kanihäkin. En kyllä aina saa sitä summa, koska aina en tee mitään. Kyllä JOSKUS saan rahaa tekemättäkin mitään esim. 2e jos meen vaikka jätskille. =D

      • siina

        mielestäni tuolla iinalla on viisaat vanhemmat.

        5 euroa viikossa on hyvä, koska hän joutuu tekemään sen eteen töitä, mutta ei aina saa rahaa jos ei tee mitään.

        ja kyllä minäkin saan pari euroa, jos haluan mennä vaikkapa jätskille tai ostamaan karkkipäivän karkit.


      • jokuvaan:S

        Minä en saa mstään muusta kuin syntymäpäivänä n. 100e rahaa yhteensä kaikilta. Jouluna tulee jotain pieniä hiluja.

        Nurmen leikkaamisesta ja haravoimisesta kesällä saan 5-10e, ja piha ei ole kovinkaan pieni. Sekin 4-5 kertaa kesältä/syksyltä.

        Minulle riittää, sillä en tuhlaa rahaa.


    • olz

      Et taida muuta tehdäkään kun istua himassa vitun pihien mutsis ja faijas kanssa!Joku helvetin limu maksaa 2€ ja vaikka leffalippu 10€ niin toi 13€ on sama kun ei mitään!Sain noin vähän joskus 5 vuotiaana. Joku euro lähes kympistä on musta lähinnä vittuilua! En oo asunut 1 1/2 vuoteen kotona mistä oon saanut aina rahaa lähes rajattomasti ja ihan hyvin on mennyt senkin jälkeen. Kun on tottunut et on rahaa niin sen elintason tahtoo pitääkin ja viimekuun "liikevaihto" "käyttötilillä" oli 26000€ eli ei saldo vaan se mitä sinne tuli ja meni. Nyt pitäis muutaman päivän päästä maksaa 4500€ luottokorttilaskut. Suhteessa mun 1500€ palkkaan nähden aika raju summa mut ei sitä työlläeletäkään leveesti!! Jos alle 3000€ kuukaudessa käteen saa palkkaa niin koko elämä menee vaan lainojen maksuun tai niiden korkojen! rahan saaminen on helppoa kun vaan on kekseliäs ja uskaltaa vähän riskeerata. Ne ketkä ei oo samaa mieltä VITUN KÖYHÄT KOMMARIT! CASH RULES AND I MAKE THE RULES!ENJOY CAPITALISM!!!!!

    • rahaton surkeus

      jaahas.. no näin. ei mullakaan ole mitään viikkorahaa/kuukausirahaa. mitä siitä? mä saan rahaa vaan vaatteisiin. onko sillä välii?

    • siina

      kokeesta, jos saan kympin, saan euron ja vain sen verran sen takia, koska se ei ole ihmeellistä.
      olen ysin ja kympin oppilas. mitäs sille voi, jos olet ollut surkea oppilas koulussa. joku seiskan ja kasin. mä pyörtyisin, jos saisin seiskan.

      että jotkut osaakin olla surkeita.

      • joki

        jos saan esim 7 kokeesta saan 10e ja jos 8 saan20 jos 9 30e jos 10 40e.. sit saan kuukaudessa 30.. et rahaa on.. toivon aina ihan kokeita et saan rahaa :D


      • menee jo..

        Niin, kaikki kun eivät voi olla ihmeellisiä 9 ja kympin oppilaita.
        Jotkut on ihan luonnostaan jotkut pingottaa ihan vitusti.
        Kyllä mullakin ois aika varmaan 9 ja joitaki 10 varmasti löytyis jos vähän pingottais.
        Mut mä tiedän et pääsen vähemmälläki pingottamisel, nimittäin mä haluun elää mun nuoduuden!

        Siis eihän siinä ole mitään järkee,että vaan pingottaa päivät pitkät kotona.
        Kaikki pyöris vaan koulun ympäril.
        Yyyy.
        On sitten varmaan helvetin ihanaa ku on opiskeluun käyttäny kaiken aikansa.
        Nuoruus ohi ja ei oo mitää elämää ku työ sit opiskelun jälkee.Ku ei tunne ihmisiä niin saa keskittyy työhönsä sit kympin oppilas.
        Ei,mä rakastan uusiin ihmisiin tutustumista, kaikkea mitä saa kokea ihan arkisina päivinä kavereiden kans.Ah, elämää.

        Niin ja vielä sitten mainittakoon, että rahaa saan 50 euroa kuukaudessa.
        Siivoilen kotona, vaikka ei ole mitään sääntöjä et mitä pitäis siivoo ja kuin usein.
        Oman huoneen luonnollisesti pidän siinä kunnossa kuin haluan ja sit imuroin kämpän sillon tällön ja tällästä.
        Lisäks teen töitä sillon ku haluun vähän ekstraa tai vaikka säästöön.


    • heikki

      Kyllä mun mielestä sä saat aikan vähän laisesti tota rahaa, mutta kiva jos oot tyytyväinen siihen. Mä saan 20€ viikkorahaa ja sitten teen viikkosiivouksen josta saan 40€ siinä menee aikaa n. 3.5 h että ei toikaan palkka mikään mahdottoman suuri ole tuntipalkka joku 11€/h. Muttu kyllä tolla aina viikon pärjää ja yleensä 10-20€ jää vielä säästöönkin.

      • marella

        11 euroa tunnissa on aikamoinen tuntipalkka, varsinkin kun saat sen puhtaana käteen:)


      • asasa
        marella kirjoitti:

        11 euroa tunnissa on aikamoinen tuntipalkka, varsinkin kun saat sen puhtaana käteen:)

        Siina, ei ihan heti uskoisi sua ysin - kympin oppilaaksi, kun äidinkieli on noin huono (isot kirjaimet!)...


      • siina
        asasa kirjoitti:

        Siina, ei ihan heti uskoisi sua ysin - kympin oppilaaksi, kun äidinkieli on noin huono (isot kirjaimet!)...

        äidinkieli on mun vahvin aine koulussa. netissä se nyt on aivan sama, jos ei laita isoja tai pieniä kirjaimia.

        mutta jos sä tuntisit mut, niin sulta menisi hermot. suomenkielen puhuminen oikein on mulle todella tärkeätä.
        en nyt tarkoita, että pitäisi puhua sinä-minä -kieltä yms.


    • 14v

      En sitten yhtään. Syntymäpäivät on ainoa milloin rahaa tulee sukulaisilta. Tämä johtuu osaksi siitä, koska olen koukussa tupakkaan. Vanhemmat estävät minua tällä tavoin hankkimasta tupakkaa. Mutta sen sijaan he ostavat minulle kaiken mitä tarvitsen, kuten vaatteet, tietokoneet, karkit ja muut hyödykkeet. Ihan tyytyväinen olen näinkin. Välillä vituttaa kun pitäis esim päästä elokuviin ja kun käteistä ei ole, niin äidin pitää tulla saattamaan leffan ovelle varmistaakseen ettei rahat vain mene röökiin. Mutta minkäs teet.

    • samaa mieltä

      siinä, ettei semmoset rahaa tarttis, jotka ei sen eteen mitään voi tehdä. pikku lellikkejä.

      • minätäällä12w

        2- 5 euroa per viikko, riippuu siitä paljonko teen kotitöitä. Muuten saan rahaa synttäreinä jne. Monet mun kavereistani ei saa viikkorahaa ollenkaan, ja on kateellisia ton mun 2 euron suhteen. Meilläpäin raha käytetään viisaasti, säästetään, ja jos säästöjä ei ole, niin sitten ei menää jätskille, uimaan, tai ostarille. Otarille voi mennä kahden euron kanssa, ei siihen oo mitään estettä. Kahdella eurolla saa jotain kivaa pientä, jos nyt ylipäätään on pakko jotain ostaa.

        Minä teen viikossa paljon kotitöitä, vanhemmat ei aina kerkeä. Minä ja isoveli saadaan tehdä melkeen aina ruokaakin. Kahta koiraamme käytetään veljien kanssa korvauksetta kävelyllä.
        Yhelle lapselle tulee noin 5-6 lenkkiä, per viikko. Ja ne lenkit on vähintään puolenkilometrin mittaisia aina. Kun meillä oli syksyllä koiranpentuja(8) me hoidettiin niitä(oli kova työ siivota, ruokkia jne) saatiin 40 euroa per nuppi. Kotitöitä saan tehdä päivittäin paljonki, tyhjennän ja täytän tiskikonene, pesen ja viikkaan, ja kuivaan pyykkejä, imuroin, siivoon oman huoneeni, osallistun viikkosiivoukseen, ruokin koirat ym ym..

        Vanhempani eivät ole pihejä, me vain ei olla mitään rikkaita. Lapsilisätkään ei mene lasten tileille, vaan niillä ostataan uusia vaatteita ja esim joululahjoja. Meillä näin.


    • dfghdf

      Kuules nyt, jos muut saavat rahaa niin älä heti tule tänne valittamaan.Minäkin kyllä saan vain työstä rahaa, en viikko- tai kuukausirahaa.VALITANKO MINÄ?HÄ?

    • antsa92

      Eli sä siis haukut meitä laiskoiks paskoiks en ymmärrä miten voit tulla tänne haukkumaan niitä ketkä saa enemmän rahaa kuin sinä.Jos me olemme laiskoja paskoja niin sinä olet kateellinen kakkahousu!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe