Jaatinen paneskeli

Oliko tuomio kohdallaan?
132468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

nimismies Jaatinen.

Äänestä

Suomalaispedofiilille 11 vuotta vankeutta
2.12.2005 15:28

Kuusankoskelaismies tuomittiin 11 vuodeksi vankeuteen yli 160 seksuaalirikoksesta.


Pedofiliatuomiot kiristyneet hieman

Kouvolan käräjäoikeus tuomitsi kuusankoskelaisen Jouko Petri Jaatisen 11 vuodeksi vankeuteen Thaimaassa tehdyistä seksuaalirikoksista.

Rikosten uhrit olivat tekoaikaan pääosin 12-13 vuoden ikäisiä poikia.

Jaatinen, 43, sai tuomionsa yhteensä 160:sta seksuaalirikoksesta, joista kaikki yhtä lukuunottamatta tehtiin Thaimaassa. Korvattavaksi määrätyn summan pienuus, 3 000 euroa, liittynee juuri Jaatisen Suomessa tekemään rikokseen.

Oikeus tuomitsi Jaatisen käyttämän rikoksentekovälineistön menetettäväksi valtiolle. Tietokone, televisio, kaksi videokameraa, web-kamera, 130 videokasettia, 281 cd-levyä ja 13 dvd-levyä kertovat toiminnan laajuudesta.

Rankka rikosnimikkeistö

Tuomiolauselman rikosten lukumäärät ovat rankimmat Suomessa seksuaalirikosten kohdalla koskaan käsitellyistä.

Tuomion taustalla on muun muassa 19 lapsen törkeää hyväksikäyttöä, 47 lapseen kohdistuvaa haureutta ja 73 seksuaalipalveluiden ostamista nuorelta.

Näiden lisäksi tuomiossa on 21 lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä sekä yksi sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittäminen ja yhden sellaisen hallussapito.

Kuusi pojista oli enintään kymmenen vuoden iässä. Oikeudessa käsitellyt teot ajoittuivat 8. 12. 1995 ja kuluvan vuoden tammikuun väliselle ajalle.

Määrätietoista ja nöyryyttävää

Kouvolan käräjäoikeus vakuuttui päiväkirjamerkintöihin, aktien videointeihin ja Jaatisen kuulemiseen perustuvasta näytöstä. Esimerkiksi tarkat päiväkirjamerkinnät palvelivat oikeuden mielestä Jaatisen rikollista toimintaa myös tulevien matkasuunnitelmien osalta.

Käräjätuomari Hannele Varpilan perusteluissa korostettiin lasten suurta lukumäärää, tekojen vakavuutta, nöyryyttävyyttä ja vaarallisuutta. Lasten toimimista prostituoituina ei oikeuden mielestä voi myöskään pitää lieventävänä seikkana.

- Lasten ei voida katsoa omasta tahdostaan ja tietoisina seurauksista suostuvan seksuaalisiin tekoihin, Varpila perustelee. Oikeus katsoi Jaatisen syyllistyneen tekoihin tahallisesti ja erittäin määrätietoisesti.

Tekotapojen todettiin olleen joissain kohdin lapsia erityisesti nöyryyttäviä. Useimmiten uhrit joutuivat harjoittamaan anaali- tai suuseksiä tuomitun kanssa. Oikeus katsoi samalla matkalla samaan lapseen kohdistuneen teon yhdeksi rikokseksi.

- Yksi rikos saattaa käsittää useita osatekoja ja kattaa enimmillään yhtäjaksoisesti 20 päivän ajan jatkuneen saman lapsen seksuaalisen hyväksikäytön, perusteluissa todetaan.

26 seksimatkaa Thaimaahan

Keskusrikospoliisin tutkijat pääsivät Jaatisen jäljille kansainvälisen yhteistyön kautta. Mies oli ennen pidätystä yhdessä belgialaisen pedofiliasta syytetyn miehen kanssa Thaimaassa.

Hänet pidätettiin Helsinki-Vantaan ja belgialainen Frankfurtin lentokentällä tammikuussa. Mies teki kaikkiaan 26 matkaa Thaimaahan. Matkat alkoivat päiväkirjamerkintöjen mukaan vuonna 1989.

KRP:n mukaan miehellä ei ollut entuudestaan minkäänlaista rikoshistoriaa.

Oikeudenkäynti ja koko koko oikeudenkäyntiaineisto julistettiin 11. marraskuuta alkaneessa istunnossa salaiseksi 40 vuodeksi."

http://www.iltalehti.fi/2005/12/02/200512023801782_uu.shtml

Äänestä
  • tapaus on vähintään törkeä,eikö voitu tuomita elinkautiseen.tuommonen tyyppi on sairas seksi on aikuisten tai nuorten kohdalla suurin piirtein saman ikäisten juttu.toivottavasti sitä hakataan linnassa usein ja lujaa.lopuks sen vois hirttää munistaan.

    Äänestä

  • asia häiritsee kirjoitti:

    tapaus on vähintään törkeä,eikö voitu tuomita elinkautiseen.tuommonen tyyppi on sairas seksi on aikuisten tai nuorten kohdalla suurin piirtein saman ikäisten juttu.toivottavasti sitä hakataan linnassa usein ja lujaa.lopuks sen vois hirttää munistaan.

    Teothan ovat verrattavissa tappoihin eli elämä on viety lapsilta. Tosin perinteisen tapon voi tehdä vain kerran, näissä rikoksissa "tappaminen" on jatkunut vuosikausia. Tällaisilla rikollisilla teoilla mässäilystä ei ole kuitenkaan aikaisemmin tuomittu, nyt on uusi ääni myös oikeusistuinten kellossa: lapsikin on katsottu ihmiseksi. Tosin mitään elämän arvoista elämmää ei lapsille enää voida antaa.

    Missä muuten tiedot niistä rahallisista korvauksista lapsille on julkaistu? Keskimäärinhän muutamakymmentuhatlappunen tulee tekijän maksettavaksi uhreille? Kuinka paljon esimerkiksi nuo 160 rikosta tulivat maksamaan Suomen valtiolle vai onko tekijä lainkaan velvollinen korvaamaan aiheuttamansa vahingot myös yhteiskunnalle?

    Tietääkö joku, onko lapsiprostituutio virallisesti kriminalisoitu myös Thaimaassa kun olen epävirallista kautta saanut tietää, että jopa kuolemantuomioita olisi langetettu lapseen sekaantuneelle Thaimaassa. Monet miehethän kuitenkin menevät kyseiseen maahan juuri sen vuoksi, että voivat rauhassa tehdä tekojaan lasten kanssa. Milloin herätään tähän tosiasiaan kieltämällä lapsiseksimatkailu?

    Äänestä

  • asia häiritsee kirjoitti:

    tapaus on vähintään törkeä,eikö voitu tuomita elinkautiseen.tuommonen tyyppi on sairas seksi on aikuisten tai nuorten kohdalla suurin piirtein saman ikäisten juttu.toivottavasti sitä hakataan linnassa usein ja lujaa.lopuks sen vois hirttää munistaan.

    Mitä eroa on oikeasti sillä nussiiko 15-vuotiasta munahaukkaa toinen 15-vuotias vai esimerkiksi 28-vuotias.Tosiasiassa 28-vuotiaan kanssa nussiminen on tyydyttävämpää ja turvallisempaa.Ja HUOM:jos/kun molemmat osapuolet ovat tilanteessa omasta vapaasta halustaan ja tahdostaan!Outoa että aina puhutaan "hyväksikäytöstä".Väkisin naiminen ja raiskaus on täysin eri juttu.Raiskaus on AINA alistamista ja väkivaltaa.Nykyiset ikärajat ja lait ovat lähinnä kaksinaismoralismia ja tiettyjen tahojen keino pestä kätensä ja puhdistaa "omaatuntoaan".

    Äänestä

  • vaikuttaa mulkku jääneen rikolliselle,-elikkä varsinainen rikoksenteko ase ,-miksi?

    Äänestä

11 vuotta vankeutta ja "välineet" valtiolle. Voi meitä veronmaksaja raukkoja. Tuokin vielä

Äänestä

Pidetään Jaatisesta huolta täällä!
Jätkä saa kunnolla kerrankin!
=)

Äänestä
  • homovenkuleitten kullia perseeseen.Pakkohan luuserivankien on panna samaa sukupuolta olevia kun naisiakaan ei saa!Hehheh.Ollaan siellä niin kovia jätkiä mutta pelkkiä hinttareita ja lääkehörhöjä.Ja kun pääsevät vapauteen niin ovat poloiset luuserit ihan ulalla kaikesta ja kohta ovat takas linnassa.Mutta parempi niin.

    Äänestä

Kova rangaistus veronmaksajille. miestä elätetään 100 eurolla/ylikin/vuorokausi. lusii puolet tuomiostaan. laskekaa siitä.
parempi olisi ollut jättää sinne tekopaikalle vangittuna. piruako näitä tänne raahaamaan.

Äänestä
  • Thaimaassa? Siellä on ainakin lämmintä selleissä?

    Äänestä

  • TULISI KÄRSIÄ kirjoitti:

    Thaimaassa? Siellä on ainakin lämmintä selleissä?

    ilman muuta, samoin nuo toisetkin ketaleet joita ulkomaalaisiksi sanotaan.
    Ja jos suomalainen jää jossain muualla kiinni, ei kannata perään huudella, huutelu tulee kalliiksi
    täälläpäin.

    Äänestä

Ulkomailla tehtyjä rikoksia ei pitäsi tuoda kuormittamaan suomalaista oikeuslaitosta vaan rikokset tulisi käsitellä siinä maassa missä ne on tehtykkin. Suomessa riitää näitä paskajuttuja omasta takaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PIKKUPOIKIA kirjoitti:

Oliko tuomio kohdallaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu