Onnellinen itsenäisyyspäivänä

suomineito

Aina itsenäisyyspäivänä tulee erikoisen onnellinen olo.
Tuntuu että siinä päivässä on jotain aivan erityistä. Niinkuin sellainen pyhyys (Maan pyhyys) lepäisi maisemassa. Ei mikään 'kirkollinen' pyhyys, vaan sellainen pyhyys mikä on oman maan pyhyys, sen jonka isämme ja isoisämme ovat meille omalla verellään ja uhrauksillaan lunastaneet.

Illalla sytytän kynttilät, elävät tulet, 2 kappaletta jokaiselle ikkunalle. Katson hämärään maisemaan, joillain muilla ikkunoilla on myös elävät kynttilät. Ilahduttaa! Itsenäisyytemme on toisillekin arvokas ja juhlistettava.

Ehkä satelee hiljalleen lunta, on kaunista ja hiljaista. Ja ne kynttilät. Ja se erityinen tunnelma. Taas kerran liikutun ja järkytynkin tästä itsenäisyydestämme. Maailmassa ei ole sen pyhempää kuin esi-isiemme maa, jossa voimme elää.

0

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        93
        2178
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        45
        2132
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1855
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1370
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        87
        1283
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1151
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1110
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        59
        1071
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        68
        969
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        285
        920
      Aihe