Mikäköhän tässä maailmassa on vialla, kun koko pienen ikäni aikana olen ihastunut vain kaksi kertaa sellaiseen ihmiseen, joka ihastui minuun?
Moniin olen ollut yksipuolisesti ihastunut ja samaan aikaan joku on ollut ihastunut minuun. Tuntuu niin kovin turhauttavalta katsella ihmistä, josta pitää, mutta jota kohtaan ei tunne mitään romanttista, jos hän "palvoo" maata jalkojeni alla. Varsinkin, jos samaan aikaan "hukkaa" omat tunteensa johonkin tässä mielessä aivan turhaan ihmiseen. Paljon hyviä tunteita menee hukkaan. :(
Mikseivät tunteet kohtaa?
13
1853
Vastaukset
- Silja
Länsimaissa ihmiset saavat itse omin päin valita kumppaninsa, avio- tai avo-. Tai muuten vain mielitiettynsä.
Elokuvat ja kirkko on opettanut, että on vain yksi ikuinen rakkaus. Jos niin on, mitä varten joka toinen parisuhde päättyy eroon. Ikuinen ja ainutkertainen rakkaus vain päättyy kamalaan riitaan ja lasten aseman kyseenalaistamiseen.
Kulttuureissa, joissa vanhemmat valitsevat lapselleen puolison, voi toimia paremmin. Ei tietenkään, jos puoliso on ikivanha rahjus, josta ei ole vaimonsa tyydyttäjäksi seksuaalisesti. Sen takia varmaankin tytöiltä leikataan klitoris ennen aikuistumista. Kuitenkin, jos vanhemmat osaavat valita tyttärelleen puolison, jolla on seksuaalista vaihtoarvoa, suhde toimii.
Viettipaineista on paljon kyse.- Natalie
Ajattelet asiaa liikaa biologiselta kannalta. Arabimaissa mies voi vapaasti juosta naisissa, ja naisia on siis monia muitakin kuin oma vaimo, mahdollisesti myös useita vaimoja. Tästä syystä järjestettykin liitto voi toimia ilman tunnesidosta. Naisen taas on pakko elää liitossa, piti miehestä fyysisessä mielessä tai emotionaalisella tasolla, tai ei.
Mitään aatteellisesti "ainoaa oikeaa" ei tietenkään ole, mutta toisaalta tunnen ihmisiä, joille ensirakkaus on ollut ainoa merkittävä suhde, jostain syystä, ehkä epävakaasta elämäntilanteesta, tai persoonallisuuden eroista, usein myös liian kiihkeistä tunteista johtuen suhde ei toiminut ja sitten etsitään joku Timo Tavallinen, jonka kanssa perustetaan perhe, ja haikaillaan ns. ensirakkauden perään.
Ehkä tällainen ihminen on sitten juuri biologisesti kaikkein sopivin lisääntymään ko. yksilön kanssa ja siksi kiintymys ja kaipaus eivät lopu pitkänkään ajan jälkeen, ihmisaivot on ikäänkuin rakennettu kiintymään biologisessa mielessä kaikkein sopivimpaan yksilöön, vaikka perheen perustaminen tapahtuisikin jonkun toisen kanssa.
Itse muutin välillä toiseen maahan (2. kotimaani) ja asuin siellä pidemmän aikaa, tapailin välillä toisia miehiä ja sitten kuitenkin Suomeen palattuani palasin takaisin yhteen saman miehen kanssa, jota en ihan täysin ollut missään vaiheessa unohtanut.
Tällaista henkilöä voi sitten nimittää "ainoaksi oikeaksi" tai miksi vaan, ainoan oikean olemassaolo on kuitenkin aina käsitteellistä.
- kohtaakin,
niin se tapahtuu liian myöhään.
Siis se on muuten sairaan hieno tunne, kun kahdella ihmisellä kolahtaa yhtä aikaa ja yhtä lujaa.
Ja sitten onkin niin, että elämä on jo eletty. Miettii millaista olis ollut elää se just sen oikean kanssa. Ja kun asiat kuitenkin on niin, ettei ehkä kannattais enää raastaa kummankaan elämää rikki. Vaikka rikkihän se jo on.- nainen...
¨^
kun elämän arki on jumiutunut radalleen, ajattelet että elämällä ei ole muuta tarjottavaa kuin eläkepäivien odotus sohvalla, kohtaatkin sen, jonka nähdessäsi järki lähtee päästä. ja toisella on sama tunne. Se tunne on aika raastava. ja en edes usko mihinkään ikuiseen rakkauteen tai ruusunpunaisiin unelmiin ylipäätään. mutta se tunne kun ei muuta halua kuin sulaa hänen syliinsä...... - manfan
nainen... kirjoitti:
¨^
kun elämän arki on jumiutunut radalleen, ajattelet että elämällä ei ole muuta tarjottavaa kuin eläkepäivien odotus sohvalla, kohtaatkin sen, jonka nähdessäsi järki lähtee päästä. ja toisella on sama tunne. Se tunne on aika raastava. ja en edes usko mihinkään ikuiseen rakkauteen tai ruusunpunaisiin unelmiin ylipäätään. mutta se tunne kun ei muuta halua kuin sulaa hänen syliinsä......aina ihmettelen?!!!
- manfan
manfan kirjoitti:
aina ihmettelen?!!!
... että näinhän se valitettavasti menee.
- Natalie
nainen... kirjoitti:
¨^
kun elämän arki on jumiutunut radalleen, ajattelet että elämällä ei ole muuta tarjottavaa kuin eläkepäivien odotus sohvalla, kohtaatkin sen, jonka nähdessäsi järki lähtee päästä. ja toisella on sama tunne. Se tunne on aika raastava. ja en edes usko mihinkään ikuiseen rakkauteen tai ruusunpunaisiin unelmiin ylipäätään. mutta se tunne kun ei muuta halua kuin sulaa hänen syliinsä......"mutta se tunne kun ei muuta halua kuin sulaa hänen syliinsä"
En ole koskaan kokenut mitään tällaista, vaikka eri tyyppisiä miehiä olen tapaillutkin, tai tutustunut eri tyyppisiin miehiin seurustelunkin aikana. No.. ehkä kaikki eivät vain ole yhtä tunteellisia. - nainen...
Natalie kirjoitti:
"mutta se tunne kun ei muuta halua kuin sulaa hänen syliinsä"
En ole koskaan kokenut mitään tällaista, vaikka eri tyyppisiä miehiä olen tapaillutkin, tai tutustunut eri tyyppisiin miehiin seurustelunkin aikana. No.. ehkä kaikki eivät vain ole yhtä tunteellisia.etten voisi moista hulluutta kokea, vaikka sentään ikääkin on jo kertynyt reilut 30 v. Tunteellisuus ei muutenkaan ole ollut minulle "se juttu", vaan pikemminkin olen realisti enkä usko mihinkään romanttiseen hömpötykseen.
Lähinnä tämä on kai himoa, vaikka myöskin henkisellä tasolla kemiat kohtaa, mutta toisaalta en edes pelkän fyysisen viehätyksen vuoksi ketään haluaisi.
- mietintään
Jos todella on kiinnostunut jostain, niin silloin on TOIMITTAVA. Itsensä on pistettävä likoon, oikeasti. Jos pelkää kasvojensa menettämistä, niin ikinä ei mitään tapahdu.
Olen itse tehnyt kaikkea hölmöä, soitellut tuntemattomille, lähetellyt kortteja, e-maileja, kukkia... Myös minulle on tullut mitä ihmeellisimpiä yhteydenottoja. Joku on pysäyttänyt kadulla, toinen on laittanut viestejä, kolmas on tekstannut satuja. Valitettavasti sellainen joka hioo ja hioo välimatkan päästä, niin ei jaksa kauaa kiinnostaa.
Jos et ole jostain kiinnostunut ja joka on sinusta, niin on EHDOTTOMASTI sinun velvollisuutesi tehdä tilanne toiselle selväksi.
Tsemppiä toimintaan :)- jos..
kiinnostus on valtava puolin ja toisin, mutta toinen on varattu ja rakastaa siltä tätä.
- kerran
Niinhän se taitaa useimmiten mennä. Tunteet eivät kohtaa, eikä niitä voi valitettavasti pakottaa.
Itselläni menossa vaikea vaihe. Jätin miehen, jota kohtaan oli todella syviä tunteita. Valitettavasti hän ei vastannut tunteisiini, joten omaa sydäntä suojellakseni laitoin suhteen poikki. Pelkäsin.
Sydämeni särkyi, ja yritän nyt epätoivoisesti eheytyä. Suren syvästi, ajatukset kiertää kehää ja pelottaa, etten pysty häntä unohtamaan. Mietin edelleenkin, voivatko todellakin tunteeni olla niin yksipuolisia, vai olisiko sittenkin pitänyt vielä odottaa. En todellakaan koskaan päässyt perille hänen todellisista tunteistaan.. En kuitenkaan uskalla asiaa selvittää, koska pelkään satuttavani itseäni vain lisää.
Tapasin pari viikkoa sitten uuden miehen, jolta vein ns."jalat alta". Yritin löytää tunteita häntä kohtaan, mutta ei. Mies on kaikkea sitä, mitä olen toivonut, mutta tunteet eivät vaan herää. Harmi! Olen ihmeisesti vielä liian rikki.
Kuinka paljon hukattuja tunteita tarvitaan, että löytyy se joku, joka on valmis vastaamaan tunteisiin samaan aikaan ja samalla voimalla? Nyt se tuntuu aivan mahdotonta yhtälöltä. - ...
jos.. kirjoitti:
kiinnostus on valtava puolin ja toisin, mutta toinen on varattu ja rakastaa siltä tätä.
Olen ollut samassa tilanteessa. Tapasimme opiskeluympyröissä ja olimme molemmat varattuja. Muutamia viestejä vaihdoimme, ei sen enempää. Olin itse eroamassa, mutten halunnut sekaantua hänen elämäänsä.
Tänä päivänä hän on naimisissa ja hänestä on tullut isä. Jos joskus vielä näkisimme, niin... Ehkä piiloutuisin, koska minullä on edelleen tunteita häntä kohtaan.
Joskus odotus palkitaan, mutta ei tässä tapauksessa. En saanut koskaan tietää kuinka syvästi hän todella tunsi minua kohtaa. Ilmeisesti ei tarpeeksi.
- mitä ei voi
saada tai
on
vaikea
SAADA
JOPA
OMAA VAIMOA!"!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725370- 704816
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234355Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest483926- 513790
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363687- 413318
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo843073Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv612920Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222656