Minulla on syntymäpäiväni keskellä joulua ja se on 21.12. Minua harmittaa etten pystyisi kutsumaan ystäviäni ja sukulaisia syntymäpäivän vietoksi, kun he viettävät joululomaa. Onko teilläkin syntymäpäivää keskellä joulua? Miten te suhtaudutte tähän asiaan? Isoveljelläni sattuu olemaan myös 24.12 eli keskellä jouluaattoa!
Syntymäpäivä keskellä jouluna!
12
1284
Vastaukset
- iiris
Minullakin on (22.12), eikä se minua haittaa.. Voihan ne syntymäpäivät viettää ystävien ja sukulaisten kesken aikasemmin tai myöhemmin kun juuri syntymäpäivänä.
- vaikeinta
Tyttäreni on kohta kolmen, syntynyt 24.12. En vielä ole keksinyt ratkaisua tähän synttäriongelmaan, mutta ilmeisesti jotain olisi keksittävä, koska hän alkaa osata synttärijuhlia jo kaivata (isosiskollakin on, elokuussa). 1 ja 2-vuotisjuhlat menivät vielä joulun ohessa, mutta tänä vuonna olisi varmaan tehtävä edes kakku..
eihän tuo ole keskellä joulua , vaan ennen joulua , joulu on 24.12 alkaen kestäen noin kolme päivää pitäen sisälläään jouluaaton jpulupäivän ja tapaninpäivän ja joulusaunan voi voi kunpa ois jotain iloa sun päivääsi. veljelläsi on jouluna synttärit se on totta
- syntymäpäivä
Olen syntynyt 27.päivä.
En vietä syntymäpäiviä. Minusta se ei ole niin tarpeellista. Riittää kun joku laittaa tekstiviestillä synttärionnittelut.
Joulu juuri ollut ja uusivuosi tulossa en ymmärrä miksi pitäisi synttäreitäkin juhlia.
Ei se ole niin tärkeää...älkää stressatko. - ..vaan vuosipäivä!
Meillä on vuosipäivä 21.12. Tavallaan olisi ihanaa viettää erikseen tärkeää päivää, mutta ollaan sovittu että juhlitaan sitte joulua samalla kertaa. Useinmiten molemmat ollaan ihan aattoon asti töissä, joten ei hirveästi jaksa mitään ihmeempiä väsätä. Saapahan sitte jouluna rentoutua ja nauttia toistensa seurasta kunnolla.
- asian näin
Meidän tyttö syntyi jouluaattona (24.12) 1998. Nykyään vietämme kaveri synttärit siinä 19-21pv joulukuuta paikkeilla, sukulaiset saavat kakkua samaan aikaan isonvelikin, jonka synttärit on vasta 2.4. Tyttö itse päätti ollessaan 4 vuotias, että haluaa kaverit lähempänä oikeaa päivää. Kyllästyi vissii selittämiseen. Sukulaisille ei tarvitse selitellä, niin huhtikuu on hälle sopinut
- Uusivuosi
Ja kaikki juhlii mun puolesta..hih..
- Jouluna syntynyt
21.12. on paljon ennen joulua. Olen syntynyt 25.12. eli joulupäivänä. Olen aina saanut jonkun paketin joulupäivänä syntymäpäivälahjaksi enkä joulupaperissa. Silloin ei kyllä taatusti tule kukaan kylään. Tapanina ehkä jo kyläillään jonkin verran.
- höpsis
lapsena vedottiin ettei tarvi lahjoja kun joulu tulee ja nyt aikuisena kukaan ei kerkiä joulukiireiltään bilettämään edes täysille kympeille.
- 2012
mulla ihan sama yhyy...
- Nipaus
2012 kirjoitti:
mulla ihan sama yhyy...
oon syntyny 19.12 ja eikä minua ole haitannut yhtään vaikka olenkin syntynyt vähän enne joulua.. synttäreitä vietän tänäkin vuonna viikolla 50. eli edeltävänä viikonloppuna ennen oikeaa päivää. ja kaveritkin ostaa sit yleensä yhdistetyn joulu-synttärilahjan johon voi sit laittaa vähän enemmän rahaa kuin pelkästää yhenne lahjaan, mikä on sopinut minulle ihan loistavasti,vaikka eihän ne lahjat ole se olennainen vaan yhdessä olo ja että kaikilla on hauskaa =)
- ihmettelee
eihän 21. päivä oo edes keskellä joulua. on kyllä tyypillä päivämäärät sekaisin. riippuu millaisia ihmisiä kavereina. mun kavereista kyllä kaikki olis valmiita juhlimaan mun synttäreitä, vaikka ne oli "keskellä" joulua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M697314Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1274035Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v493927Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1583588Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn573569HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen592657Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602468Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362272KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482094Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101931