levozin

Saako Levozinia käyttää, jos on raskaana? Onko haitallinen sikiölle?

En vielä ole asiasta varma, siis raskaudesta, ja selvitän kyllä lääkkeen turvallisuusasian ensi viikon lopulla. Kiinnostaisi niin tietää vain ennen sitä, etten aiheuta mahdolliselle pienelle taimin alulle haittaa..
4607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli soita terveyskeskukseen ja kysy :) Saat varmaa tietoa...
Mä pitelen peukkuja sulle!

Äänestä
  • sellaiseen palvelunumeroon. Ei ne päivystyksis tms mitään tollasist tiedä. Eikös se yliopiston apteekilla ainakin ole sellane palvelunro, mistä saa tosi hyvää tietoa ja perehtyvää neuvontaa. Itse psykiatrian ammattilaisena ajattelen, että Levozin ei taida olla sopiva lääke raskaana olevalle. Mutta miten ei ole sopiva sitä en osaa kertoa, koska nyt miettiessäni ei tule mieleen "äidiksi tulo ikäisiä" joilla olisi Levozin käytössä. Niin ja sit sun hoitavalla lääkärillä lienee puhelinaika? Siihen voit soittaa, mutta apteekki neuvoo jo viikonlopun aikana.

    Äänestä

Jos joku sattuu vielä lukemaan tätä ketjua, niin mulle määrättiin nimenomaan levozin jo raskauden toteamisen jälkeen, ei oo todettu olevan mitenkään haitallinen muksulle. Nyt menossa rv 24 ja molemmissa ultrissa ollut kaikki hyvin :)
Toi on vaan semmoinen, että se pitää lopettaa ennen synnytystä, että mukelo vieroittuu siitä kohdussa jo. Ettei ole kamalan itkuinen tai ruokahaluton synnyttyään.
Muistelisin että imetyksen aikana kuitenkin saa käyttää tuota, ei erity äidinmitoon. Tästä seikasta en ihan satavarma ole, saatan sekoittaa tuohon mun toiseen lääkkeeseen :)

Äänestä

Tänne kannattaa soittaa _aina_ kun on kyse lääkityksistä:

http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,3437


ps. eihän ultra kerro kaikkea sikiön voinnista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ellu kirjoitti:

Saako Levozinia käyttää, jos on raskaana? Onko haitallinen sikiölle?

En vielä ole asiasta varma, siis raskaudesta, ja selvitän kyllä lääkkeen turvallisuusasian ensi viikon lopulla. Kiinnostaisi niin tietää vain ennen sitä, etten aiheuta mahdolliselle pienelle taimin alulle haittaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu