kaverit ja pikkujoulut...

eks-masentunut

Tervehdys teille! Ajattelin hieman kertoa teille kuulumisiani. Joitain kuukausia sitten valitin itsekin täällä tilannettani, olin toivoton eikä mikään mennyt hyvin. Kävin lääkärissä, sain sopivan lääkityksen ja olen tällä hetkellä ihan niinkuin kuka tahansa muukin. Psykologin käynnit alkavat todennäköisesti ensi vuoden puolella, ja jatkuu tarpeen mukaan. Olen siis kohtuullisen hyvässä tilanteessa.

Aloitin syksyllä opinnot yliopistolla, sain silloin yhden kaverin, nyt kavereita on jo useampi. Lääkityksen avulla sain niitä hankittua, en ollut enää niin sulkeutunut ihminen. Kaikki ongelmat eivät kuitenkaan ole vielä loppuneet, sillä vapaa-ajalla olen aikalailla yksinäinen. Tahtoisin olla kavereideni kanssa, mutta tuntuu kuin he olisivat ehtineet keskenään jo muodostaa sellaisen löyhän sisäpiirin, jonka kanssa mennään aina "ulos".

Pikkujoulut on tulossa ensi viikolla, enkä tiedä kannattaako minun mennä sinne. En tiedä jäänkö yksin vai pääsenkö vielä sisään porukoihin. Siellä kyllä on kavereitakin mutta en tiedä miten tiiviitä ryhmiä ne on ehtineet jo muodostaa siellä. Harmittaa kun masennuksen takia jäi syksyllä käymättä kaikissa opiskelijoiden tapahtumissa. Nyt on paljon vaikeampi lähteä mihinkään vaikka kavereitakin on. Toisaalta en käytä alkoholia mutta ajattelin, että näin parikymppisenä voisi olla jo aika "opetella" (toki kohtuuden rajoissa). Tiedän, että ongelmani saattaa kuulostaa tyhmältä, mutta ei tässä iässä oikein voi muuten panostaa kaverisuhteisiin kuin että menee niitten mukana vapaa-ajallakin. Tuntuu vain etten osaa. En ole ikinä oppinut edes käymään missään baareissa, yökerhoissa ja opiskelijahäppeningeissä. No ei kai se vaikeatakaan voi olla, mutta pelottaa että joudun taas pettymään itseeni. Entä jos en viihdykään siellä? Sitten masennun uudestaan. Mutta jos en mene, en voi panostaa "laatuaikaan" kavereiden kanssa. Toivottavasti edes joku ymmärsi ongelman ytimen. En halua yksinkään jäädä, mutta pelottaa etten osaa olla missään baarissa järjestettävissä pikkujouluissakaan... siellä tosin on vain oman alan opiskelijat, mutta silti.

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulle....

      Itselläni ei moista ongelmaa ole ollut ja olen jo vanhempikin, mutta tuli mieleen tuossa yksi ehdotus...Elikkä jos menet sinne pikkujouluihin, niin teet itsellesi vaikka limpparipulloon tosi miedon sekoituksen. Yleensä bileissä ei ole väliä sillä mitä juo, kunhan näyttää siltä, että juo jotain alkoholipitoista (näin se vaan valitettavasti on :-() Ja baarissa sitten voi aivan hyvin tilata vaikka pelkkää cokista...näyttää siltä kuin joisi kossukolaa. Valitettavasti vaan juomattomuutta joutuu aina selittelemään eikä välttämättä saa juttukavereita, jos ei juo, mutta kun juo tai näyttelee juovansa, niin jopahan luistaa paljon paremmin. Mukavaa pikkujoulua ja joulun aikaa sulle!

      • rohkeutta!

        Ei sitä alkoa kannata opetella juomaan, mutta edellinen ehdotus oli hyvä. Ja baarissa ei kukaan tiedä, mitä juot. Tosin baarimikkoa vähän nauratti kun pyysin Russian schweppesin "raakana" eli ilman viinaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe