kutina

mulla on kutinaa emättimen ja peräaukon välillä.ei ole jatkuvaa mutta päivittäistä.mitään siellä ei näy.onko kokemusta tällaisesta?kutinaa on niin yöllä kuin päivälläkin.pesulla en käy liian usein tai harvoin.
8851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuleeko runsasta valkovuotoa? Ehkä hiivaa? Hae apteekista hiivalääkitys ja kokeile että auttaako.

Äänestä
  • Kannattaa kokeilla myös apteekista saatavia emätinkapseleita, joissa on maitohappobakteereita. Nämä tasapainottavat emättimen bakteeritasapainoa eikä niistä ole haittaa raskauden aikana.

    Äänestä

Asiaan peräpukamille/haavaumille tarkotetut, apteekista ilman reseptiä saatavat salvat?
Itsellä ainakin auttoi händesan ja todella pian!
Hiiva kutiaa yleensä emättimessä...
Kannattaa varmasti kokeilla myös hiivalääke,jos ei salvat auta=0)

Äänestä

erotan kyllä millon on emättimessä hiivaa,nyt ei ole kyse siitä.voitelin peräaukon ja emättimen välisen alueen hiivaan tark.voiteella eilen illalla ja heräsin yöllä kutinaan.yleensä jos hiivaa se auttaa heti,mutta kokeilen tänäiltana myös.viime yönä ajattelin jo kauhulla kihomatoja.en tiedä mistä ne tulee yleensä ja näkeekö niitä silmin?olen kuullut että tulevat peräaukosta sen ympäristöön yöllä munimaan.hui.jostain luin myös että diabetes voi aiheuttaa kutinaa noilla alueilla!?

Äänestä
  • koittaa myös jotain perusrasvaa esim. aqualania. Noi on muuten tosi hyviä noi maitohappobakteeri puikot!

    Äänestä

Anteeksi nyt kun tällasta ehdotan, mut joskus condylooma (visvasyylä) voi piillä elimistössä, jos tartunnan on saanut aikaisemmin, ja puhjeta raskauden aikana. Tämä on melko yleistäkin. Condylooma voi tarttua myös saunan lauteilta. Kannattaa mennä lääkäriin sisätutkimukseen. Jos on condyloomaa, se näkyy tutkimuksessa.

Äänestä
  • olen kyllä itse katsonut kutiavasta kohdasta onko mahdollisesti syyliä tulossa,mut en ole nähnyt mitään poikkeavaa.eli tiedän tämänkin mahdollisuuden.kävin kerran yksityisellä tarkistuttamassa ihan gynekologilla onko syyliä tuolla sisällä.lääkäri sanoi ettei hän sitä minua paremmin osaa sanoa.sanoin että haluan kuitenkin tutkittavan.eli hän tutki sitten käsin onko limakalvoilla syylia.sanoi vaan että papassa kun käyt niin siitä selvii parhaiten onko kondyloomavirusta.syylat on tavallaan asia erikseen eli ovat vaan kiusallisen näköisiä jne.painotti että ei sinulla ole kondyloomaa jos papassa ei ole ollut.

    Äänestä

Sain alkusyksystä jostain kihomatotartunnan ja tuolloin erityisesti yöaikaan (myös illalla) kamalaa kutinaa peräaukon - emättimen välimaastossa. Toisena yönä kutinaan herättyäni menin vessaan katsomaan ja madothan siellä luikertelivat (peilillä katsoin ja kyllä ne madot huomaa, valkoisia matoja). Kerrassaan kamala kokemus. Reseptilääke auttoi. Mutta tuota möngintää jouduin kestämään 3 yötä, kun apteekin lääkkeet eivät aluksi tehonneet.

Hyi, mulle jäi kamala kammo tuosta kokemuksesta. Olin vielä synnyttänyt kuukautta aikaisemmin ja madot mönkivät "haavoissa". Ihan hirvittävää, en toivo kenellekään. Mutta olisit luultavasti huomannut madot. Sen kyllä tuntee, kun ne liikuskelevat. En halua järkyttää, mutta tiedoksi, että tämmöisestä syystä minulla oli kutinoita. Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huhuh kirjoitti:

mulla on kutinaa emättimen ja peräaukon välillä.ei ole jatkuvaa mutta päivittäistä.mitään siellä ei näy.onko kokemusta tällaisesta?kutinaa on niin yöllä kuin päivälläkin.pesulla en käy liian usein tai harvoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu