Moi kaikki!
Mun kone alkoi, siis IE, alkoi herjaamaan virheestä ja näytölle tuli virheenilmoitusikkuna: ilmoita virheestä - älä ilmoita.. ja teitpä mitä tahansa se vaati klikkaamaan jees ja vaikka laittoi ruksin, ettei aukaise kotisivua uudelleen, niin kyllä vaan aukaisi.
Ajattelin koittaa sitten - kun ensin olin päässyt hetkeksi IE-sotkuista pois, että jos vaikka Firefox skulaisi, toimisi. Joo, ja sama juttu, nyt se ei ollut tietysti IE-selain, kun oli tehnyt tai havainnut virheen, vaan Tulikettu tietty.
En kerta kaikkiaan saanut mitään skulaamaan, päässyt minnekään, en pystynyt stekkaamaan Windows'in tai Microsoft'in päivitystarvetta, kun ei sinnekään päässyt. Automaattiset päivitykset valittu (suositus) ja toiminut.
Lopulta suljin vaan koneen, kunhan olin ensin muutamaan kertaan uudestaankäynnistänyt, ilman tilanteen paranemista.
Nyt aamusta sama tilanne paitsi, että pääsin ongelmitta käyttämään Fireä - toistaiseksi...
Mikähän ihme tuon aiheutti ja miten sen saisi korjattua, estettyä. Tosi turhauttavaa. Ei antanut mennä mihinkään ilman, että vikalappu tuli tielle, ei pankkiin, ei omiin posteihin jne.
Mikäli jollain olisi helppoja ohjeita, vai onko niitä helppoja (että vanhakin osaisi noudattaa) miten saisi tuollaisen ongelman uusiutumisen estettyä, niin täällä olisi sitten yksi oikein tyytyväinen gubbe.
PS. virustorjunnat/palomuurit ok (Panda)
Terv. B.L.M.
IE sekaisin - Firefox too
2
352
Vastaukset
- sivuilla
sitä ollaan vierailtu?? :-)
Vaikuttaa hiukan spyware-hommilta... - vierailla
myös tuolla:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
Lataa, asenna, päivitä, ruksit sivun ohjeen mukaan, skannaa. Nopeampi jos irrotat nettipiuhan scannin ajaksi.
Kopioi ja tallenna ala-ikkunasta löydöt: maalaa ne, Ctrl c (kopioi)
avaa wordpad, Ctrl v (liitä)
ja tuolla, lähetä muistion teksti sinne
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758
Hjt-ohjelma
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
Lataa, asenna ja laita omaan kansioon, vaikkapa näin:
C:\HJT\HijackThis.exe, ja scannaa sieltä.
Paina Do a system scan and save a log, ja odota että tekstitiedoston aukeamista.
Kopioi se, ja lähetä hjt-palstalle. Odottele, saat ohjeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245