Moi kaikki!
Mun kone alkoi, siis IE, alkoi herjaamaan virheestä ja näytölle tuli virheenilmoitusikkuna: ilmoita virheestä - älä ilmoita.. ja teitpä mitä tahansa se vaati klikkaamaan jees ja vaikka laittoi ruksin, ettei aukaise kotisivua uudelleen, niin kyllä vaan aukaisi.
Ajattelin koittaa sitten - kun ensin olin päässyt hetkeksi IE-sotkuista pois, että jos vaikka Firefox skulaisi, toimisi. Joo, ja sama juttu, nyt se ei ollut tietysti IE-selain, kun oli tehnyt tai havainnut virheen, vaan Tulikettu tietty.
En kerta kaikkiaan saanut mitään skulaamaan, päässyt minnekään, en pystynyt stekkaamaan Windows'in tai Microsoft'in päivitystarvetta, kun ei sinnekään päässyt. Automaattiset päivitykset valittu (suositus) ja toiminut.
Lopulta suljin vaan koneen, kunhan olin ensin muutamaan kertaan uudestaankäynnistänyt, ilman tilanteen paranemista.
Nyt aamusta sama tilanne paitsi, että pääsin ongelmitta käyttämään Fireä - toistaiseksi...
Mikähän ihme tuon aiheutti ja miten sen saisi korjattua, estettyä. Tosi turhauttavaa. Ei antanut mennä mihinkään ilman, että vikalappu tuli tielle, ei pankkiin, ei omiin posteihin jne.
Mikäli jollain olisi helppoja ohjeita, vai onko niitä helppoja (että vanhakin osaisi noudattaa) miten saisi tuollaisen ongelman uusiutumisen estettyä, niin täällä olisi sitten yksi oikein tyytyväinen gubbe.
PS. virustorjunnat/palomuurit ok (Panda)
Terv. B.L.M.
IE sekaisin - Firefox too
2
367
Vastaukset
- sivuilla
sitä ollaan vierailtu?? :-)
Vaikuttaa hiukan spyware-hommilta... - vierailla
myös tuolla:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/escanmwav.htm
Lataa, asenna, päivitä, ruksit sivun ohjeen mukaan, skannaa. Nopeampi jos irrotat nettipiuhan scannin ajaksi.
Kopioi ja tallenna ala-ikkunasta löydöt: maalaa ne, Ctrl c (kopioi)
avaa wordpad, Ctrl v (liitä)
ja tuolla, lähetä muistion teksti sinne
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000628&subcat=758
Hjt-ohjelma
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm
Lataa, asenna ja laita omaan kansioon, vaikkapa näin:
C:\HJT\HijackThis.exe, ja scannaa sieltä.
Paina Do a system scan and save a log, ja odota että tekstitiedoston aukeamista.
Kopioi se, ja lähetä hjt-palstalle. Odottele, saat ohjeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475335Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "571981Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381713Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella171689- 141435
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol271305Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4129081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771048Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60887