Niin paljonko on vanhempien mahdollista tukea rahallisesti opiskelijaa?
Perintöä ei voi antaa kuin 4000e/3vuodessa ilman veroja, joten kaikkienhan vanhemmat tukevat enemmän opiskelevia lapsiaan kuin 1300e vuodessa!
Kuinka rahan antamista tulkitaan, onko eroa tukemisella ja perinnön siirtämisellä?
Paljonko lasta voi tukea?
7
1114
Vastaukset
- Tyyne3
..ilmeisesti kysymykseen tulee lahja tai ennakkoperintö. Lahjaveron raja lienee n. 2500 E/v.
Lisäksi voit kärsiä aikanaan perinnönjaossa, jos sisaruksesi katsovat sinun saaneen ennakkoperintöä. Toisaalta, jos vanhempasi ilmoittavat, ettei kysymyksessä ole ennakkoperintö voi muistaakseni lain mukaan vanhemmat tukea lapsia heidän lahjakkuutensa mukaisesti. Eli yhtä voidaan kouluttaa pitemmälle kuin muita.- Opiskelija09
Miksi sitten vanhemmilleni sanotaan pankissa, ettei verottomasti voi antaa kuin 4000e/3vuodessa ja kuitenkin muka vanhemmat voi tukea enemmän kuin tuon summan verran?
Eli onko tässä kaksi eri asiaa kyseessä? - opiskelija 09:lle
Opiskelija09 kirjoitti:
Miksi sitten vanhemmilleni sanotaan pankissa, ettei verottomasti voi antaa kuin 4000e/3vuodessa ja kuitenkin muka vanhemmat voi tukea enemmän kuin tuon summan verran?
Eli onko tässä kaksi eri asiaa kyseessä?Lahjavero menee lahjoituksesta, joka on suuruudeltaan 3400 euroa tai yli kolmen vuoden aikana.
Vanhemmillesi sanotaan pankissa ihan oikein, paitsi se rajasumma on tosiaan 3400 euroa. Eli sen pitää olla vaikka 1 euro alle eli vaikka 3399.
Verovapaan lahjoituksen rajan voit tarkistaa itsekin www.vero.fi.
Perittävän eläessään antamat lahjoitukset katsotaan ennakkoperinnöksi, mikäli muuta ei katsota tarkoitetun. Ainahan voi tehdä lahjakirjan, ja siinä määrätä, ettei kyseessä ole ennakkoperintö. - opiskelija09
opiskelija 09:lle kirjoitti:
Lahjavero menee lahjoituksesta, joka on suuruudeltaan 3400 euroa tai yli kolmen vuoden aikana.
Vanhemmillesi sanotaan pankissa ihan oikein, paitsi se rajasumma on tosiaan 3400 euroa. Eli sen pitää olla vaikka 1 euro alle eli vaikka 3399.
Verovapaan lahjoituksen rajan voit tarkistaa itsekin www.vero.fi.
Perittävän eläessään antamat lahjoitukset katsotaan ennakkoperinnöksi, mikäli muuta ei katsota tarkoitetun. Ainahan voi tehdä lahjakirjan, ja siinä määrätä, ettei kyseessä ole ennakkoperintö.tämä 3400e/3vuotta, sillä lähes kaikilla opiskelijoilla vanhemmat tukee noin 100-350e/kk lastaan eli 1200e-4200e/vuosi. Näin ollen 3600e-12600e/3vuotta!
Ja kyllähän verottaja tämän tietää. Kysymys on vain mikä on auttamisessa se käytännön raja jolloin verottaja puuttuu asiaan? - mitään puututa
opiskelija09 kirjoitti:
tämä 3400e/3vuotta, sillä lähes kaikilla opiskelijoilla vanhemmat tukee noin 100-350e/kk lastaan eli 1200e-4200e/vuosi. Näin ollen 3600e-12600e/3vuotta!
Ja kyllähän verottaja tämän tietää. Kysymys on vain mikä on auttamisessa se käytännön raja jolloin verottaja puuttuu asiaan?itsekään en ottanu lainaa opistoon ja vanhemmat maksoi kaiken, eikä olla ees laskettu mitä homma tehnyt, tietty sain opintorahan mutta lainaa ei ees ajateltu, eikä kukaan ole sanonut että liikaa meni.
enkä ole kuullu että kelleen ois tultu sanomaan mitään - opiskelija 09:lle
opiskelija09 kirjoitti:
tämä 3400e/3vuotta, sillä lähes kaikilla opiskelijoilla vanhemmat tukee noin 100-350e/kk lastaan eli 1200e-4200e/vuosi. Näin ollen 3600e-12600e/3vuotta!
Ja kyllähän verottaja tämän tietää. Kysymys on vain mikä on auttamisessa se käytännön raja jolloin verottaja puuttuu asiaan?"Vanhemmat" = kaksi henkilöä. Kumpinkin vanhemmista voi lahjoittaa 3400 euroa/3 vuotta. Tekee vajaan 190 euroa/vuosi tasaisen vauhdin taulukolla.
Kyselit verovapaan lahjoituksen rajaa. Vanhemmat saavat tukea lastaan taloudellisesti ihan niin paljon kuin haluavat. Lapsen ei ole pakko ottaa tukea vastaan tietenkään, jos pelkää, että verottaja panee verolle. Ainakaan minun tuttavapiiriistäni kukaan ei ole kertonut joutuneensa tai lapsensa joutunut verolle. Voithan kysyä verotttajalta suoraan, mikä on käytäntö.
- asdf
Periaatteessa voi tukea vaikka kuinka paljon. Sen sijaan jos lapsi hankkii rahoilla jotain omaisuutta, niin siinä vaiheessa verottaja saattaa kiinnostua siitä, onko lapsen ollut mahdollista hankkia omilla tuloilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712501
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454680Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1453670Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392768Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1081671Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1031524Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461