ovatko kaurisnaiset

female intuition

luonteeltaan enemmän jätkämäisiä kuin perinteisen naisellisia, tuntevat itsensä naisseurassa hiukan ulkopuoliseksi, kun tyypillinen naisten välinen kilpailunhalu ja juoruilu eivät sanottavammin kiinnosta? onko muita tällaisia tapauksia? :)

14

1969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karisneiti

      Minä en kamalasti viihdy naisten kanssa.
      Meikkaan ja olen muuten tyttömäinen mutta naisten jutut ei kamalasti kiinnosta.
      Pienestäpitäen on ollut poikia enemmän kavereina ja nykyään ne naispuoliset ystävät on enemmän poikamaisia.

      • maailmanparantajia.

        en hirveästi hingu naisporukoihin juoruilemaan ja asioita vatvomaan
        En viihdy myöskään jätkien seurassa, mikäli sanalla tarkoitetaan kulmakuppilan rehvakkaita


    • miimi

      Huomaan kyllä olevani naispuolisten kavereideni seurassa ja työelämässä jätkämäinen... voimakastahtoinen ja päättäväinen. Hyvät kaverit pitää mua luotettavana ja vakaana kaverina mutta uusilla naispuolisilla tuttavuuksilla on vaikee suhtautua mun jätkämäisen "nuivaan" asenteeseen naisia kohtaan. Siksipä en juurikaan haali uusia naispuolisia kavereita.

      Miesten seurassa taasen huomaan olevani varsin tyttömäinen... ja huomaan viihtyväni ja kaipaavani juuri sitä, että saan arvostusta naisellisellakin käytöksellä toisinaan, mutta en kuitenkaan tuo naiseuttani esille mitenkään tyrkyttävästi. Pidän kyllä meikkaamisesta ja naisellisista vaatteista yms. mutta jatkuvaa itseni esilletuomista en jaksaisi.

      Ihmiset usein yllättyvät nähdessään minussa molemmat puolet...sekä jätkämäisen ja tyttömäisen käytöksen. Suhtautuminen muuttuu kun tutustuu paremmin ja tajuaa että molempien "roolien" takana on sama ihminen.

    • Sinä sen sanoit! Just noin se on.

      Siis mulla ainakin.

    • kauriza

      oon aivan samanlainen. Oon joskus jo miettinyt olenk jotenkin outo mutta onhan meitä onneksi muitakin.

      • 35 v kauris

        Olen nainen ja miesporukan esimies. Eli siis vähän siinä porukassa kuin yksi kundeista.. hyvä jätkä..:) Mutta miesystäväni seurassa heittäydyn oikeaksi kissanaiseksi.. Kauris kun olen..:)


    • Tuttujuttu, mul on oikestaan enemmän miespuolisia kavereita kuin likkapuolisia, ku mä en enää jaksa "muijien seuraa" heh ku mua vaan välil ravostuttaa niitten käytös, tuun paremmin toimeen jätkien kanssa kuin muijien, se on todistettu. Ja oon selvästi tyttö joka pitää autoista ja tietokneista, mikäs siinä että miestenmaailma kiinnostaa, must siitä on etua.

      Tietysti mul on bestis joka on naispuolinen mut yleisesti mun kaveripiiri muodostuu jätkistä :) se siitä ehkä mä olen se mijän perheen jätkä heh ku meijän iskä olis halunnu pojan, mut saikin 3 tyttöä, niin tuntuu et mä oon se toivottu "jätkä" heh.

      • kauris myös

        parhaat kaverit on ollut jo lapsuudesta lähtien poikia. Tyttöjen hömpötykset tuntuivat aika tylsiltä. Kiinnostuksen kohteina on ollut aina nk. miehiset lajit, kuten tietokoneet ja remonttipuuhat". Miesten mielestä olen "reilu jätkä". Huumorintaju menee myös enemmän miesten linjalle.


    • vaaka

      herää kysymys ..onko kaurisnaisissa paljon lesboja? miesmäisetnaisethan sitä yleensä ovat?
      minä haluan olla nainen : )) ja kaikella tapaa.
      Kaikkea hyvää lesboillekkin, se ei vaan ole mun juttu

      • idja

        olla lesbo kun pärjää omillaan ja ei nyyhkytä nenäliinaan ja niittaa miehen lattiaan jos ei miellytä, hyi lesbous, pois se meistä


      • edelleen kauris

        No olishan se pitänyt arvata et joku vaaka tulee kyseleen et ollaanko lesboja. Vaan joku vaaka voi olla noin tietämätön. Ei ollut puhetta et oltais miesmäisiä.. Vai oliko??


    • idja

      ajan traktoria ja hakkaan puita ja olen muutenkin sellainen etten tarvitse miesten apua muussa kuin auton huollossa ja senkin vien liikkeeseen huollettavaksi.

    • kaurisnainen

      jätkämäinen, vaan aika perus naisellinen juoruja rakastava hömppä;)

    • Kapricorn

      no ehkäpä, en mä itseäni erityisen jätkämäiseksikään tunne, mutta tyypillinen juoruilu, kakkureseptien vaihto, käsityöt ym. höpönlöpön naisten jutut eivät kyllä kiinnosta tippaakaan. Että joo, tunnen kyllä itseni usein ulkopuoliseksi. Mua risoo myös se, että kun kuulee jonkun jutun, niin tosiaan se juorutaan heti kaikille, ei osata pitää mitään tietoa itellään. Eli niinpä: paikkansa pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4482
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2471
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      325
      2453
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      155
      2351
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      193
      2210
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      483
      1213
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      385
      1137
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      13
      1048
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      933
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      92
      898
    Aihe