Moi!
Mikä voisi vaivata kohta 13 vuotiasta koiraani, kun se on nyt parin viikon ajan louskuttanut leukojaan. Huomaa että se ei tee sitä tahallisesti, vaan ei pysty kontrolloimaan sitä.
Se alko niin että silloin tällöin louskutti, mutta nyt on jo kolme päivää putkeen niin että melkeen joka tunti louskuttaa ainaki parin, kolmen minuutin ajan.
Välillä se rauhottaa kun hieroo leukapieliä, mutta sekään ei aina auta... Onko arvauksia mikä vois olla hätänä?
Koira on muuten ihan hyvä kuntonen ja pirteä ikäisekseen. Mitä nyt hammaskiveä, harmaakaihia ja kuulon huonontumista on, mutta ei muuta.
Pienenä sitä kyllä purtiin pahasti päähän, (iso kultanen noutaja) ja lääkäri sillon varoitteli että voi tulla epilepsia kohtauksia, mutta eipä niitä koskaan tullu. Voiskohan tää liittyä siihen...
Kaikista mahdollisista vinkeistä erittäin kiitollinen!!
Koira "lousukuttaa" leukojaan
5
392
Vastaukset
- davalyan
osaa sanoa kuin että joku lähistöllä ta teillä?oleva juoksuntuoksuinen narttu voi aiheuttaa hyvällä tuoksullaan tuollaista louskuttelua,niin uroksille kuin myös nartuille.Voisiko olla siitä kyse? :)
- hatam
tai jotain vastaavaa, kipua leukaluissa.
Näillä tiedoilla mahdotonta sanoa mitään tarkempaa. Tuli vain mieleeni kun oma koirani joskus ikäänkuin narskutti hampaitaan, ja silloin tutkimus ell. osoitti hammastulehduksen.- Janni
Kiitos kun vastauksia tuli jo näin pian :)
Narttujen hajuun se ei varmaankaan liity, koska louskuntaa tapahtuu niin paljon, ihan koko ajan. Mutta samantyylistä se kyllä on.
Hammassärkyä ehkä... Tuossa kun tarkastelin äsken vähän tarkemmin koiraa, niin huomasin että louskunta alkaa aina silloin kun se avaa suunsa. Vaikka pikkasen vaan avais, niin jo heti louskuu. Ihan kuin se olisi joku refleksi mitä koira ei pysty hallitsemaan... Pitäis varmaan viedä eläinlääkärille :( - hatam
Janni kirjoitti:
Kiitos kun vastauksia tuli jo näin pian :)
Narttujen hajuun se ei varmaankaan liity, koska louskuntaa tapahtuu niin paljon, ihan koko ajan. Mutta samantyylistä se kyllä on.
Hammassärkyä ehkä... Tuossa kun tarkastelin äsken vähän tarkemmin koiraa, niin huomasin että louskunta alkaa aina silloin kun se avaa suunsa. Vaikka pikkasen vaan avais, niin jo heti louskuu. Ihan kuin se olisi joku refleksi mitä koira ei pysty hallitsemaan... Pitäis varmaan viedä eläinlääkärille :(ei sitä siinä tapauksessa itse voi auttaa. Anna jotain särkylääkettä jos sulla on. Itse olen joskus antanut banadolia puolikkaan.
- hemuli
koiran leukojen louskutukseen on moniakin eri syitä tyttöjen juoksut,suussa olevat ongelmat suosittelen että käyt eläinlääkärissä ja siellä selvitetään tarkasti mistä moinen vaiva johtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330637Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764096Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972697Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321865Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5891643- 861579
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751555Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591477Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721228