Ampumisuhka

veskarityttö

Näin pari yötä sitten omituista unta. Oli kesäpäivä, asuin muka samassa kämpässä kuin nyt; silti asunto oli toisessa kerroksessa ja aivan keskustassa, todellisuudessa asun 3. kerroksessa hieman keskustan ulkopuolella.

Unessa katua käveli hymyilevä/naurava, ilmeisesti mielenterveysongelmainen ja harhainen nainen. Hänellä oli jokin kohtuullisen iso ase ja hän ampui sillä miten sattui, ei katsonut kohteita. Minä pelkäsin, halusin piiloutua, tuntui kuin hän olisi halunnut ampua juuri minut. Ajattelin, että on soitettava poliisille; soittaminen jäi, koska ajattelin, että kyllä joku on jo soittanut. Heti tuli syyllisyys ja häpeäntunne kun en pystynyt soittamaan, vaikka tiesin olevani turvassa.

Uni jatkui, mutta asuntoni oli äkkiä rivitalo. Maisemat olivat edelleen asuinkaupunkini seutuja. Psykopaatti käveli katua, joka oli asuntoni toisella puolella; toisella puolella oli ovi. Minun oli pakko päästä asunnosta pois erään ystäväni luo, vaikka tiesin matkan vaaralliseksi. Kiertelin asuntoa, katsoin ikkunoista (yksiö oli muuttunut kimppakämpäksi, jossa minulla oli useampi huone ja kahdella tuntemattomalla naisella omansa; ainakin kylpyhuone oli asunnossa yhteinen, muuta en muista. Naiset olivat n. 30-40-vuotiaita) ja tunteet vaihtelivat pelon ja poispääsyn halun sekä uteliaisuuden välillä. En mennyt ulos.

Jotenkin edelliseen tilanteeseen liittyi eräs tuttavani, joka jollain tavoin antoi minulle luottamusta ja turvallisuudentunnetta.

Äkkiä olin isomman ihmisjoukon kanssa talon käytävässä. Talo oli ilmeisesti omituinen sekoitus rivitaloa ja kerrostaloa, jossa oli erillisiä asuntoja mutta eteiskäytävä. Meidän piti päästä ulos, mutta ovea ei saanut ilman avainta sisältä auki. Taivastelimme tilannetta jonkin aikaa, kunnes eräs pikkupoika meni oven vieressä olevasta pienestä ikkunasta ulos ja avasi oven. Tunsin helpotusta ja ilmeisesti niin kaikki muutkin. Tähän uni päättyi.

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja se pelottaa.

      Rakennukset kuvaavat aina unennäkijää itseään. Asuntotyypin muutos kielii sinun muuttumisestasi ja hullu nainen aseen kanssa toinen minäsi sikäli, että koet ilmeisesti osan sinussa tapahtuvista muutoksista rajuina ja hulluina.

      Pikkupoika on sekin sinun toinen minäsi, joka tuli näyttämään, että vaikeiltakin näyttäviin asioihin voit löytää helpon ratkaisun kunhan vain annat itsesi nähdä sen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe