Ketä vastaan me oikein valmistaudumme puolustamaan Suomea???????????????
Venäjää vastaan emme voi mitään ja ruotsi ei uhkaa ikinä Suomea.
Voihan se olla, että joku maa hyökkäisi Suomeen meren kautta mutta se olisi utopiasta.
Venäjää vastaan emme voi mitään ja ruotsi ei uhkaa ikinä Suomea.
Voihan se olla, että joku maa hyökkäisi Suomeen meren kautta mutta se olisi utopiasta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jokaisella Suomen kokoisella maalla on armeija, jos ei oma niin sitten vieraan.
Kyllähän venäjällä olisi teoriassa hyvä mahdollisuudet erillisessä ja yksittäisessä konfliktissa valloittaa Suomi, mutta jos Suomi joutuu sotaan luulenpa että skenaarioon kuuluu myös paljolti muita valtioita.
Natoon liityttäessä Suomi joutuu takaamaan muiden maiden turvallisuutta, Miltä kuulostaisi antaa turva takuut vaikkapa turkille tai Yhdysvalloille.
Tuskin suoraa hyökkäystä Suomea vastaan on odotettavissa lähiaikoina, mutta jos eurooppa joutuu sotaan ei suomi voi olla huomioimatta tilannetta.
Tietenkään emme voisi voittaa Venäjää sodassa, jossa taisteltaisiin "viimeiseen mieheen", mutta eihän se ole tarkoituskaan. Suomen armeijan on oltava sen verran vahva, että maamme valtaaminen tulisi hyökkäystä suunnittelevalle valtiolle liian kalliiksi.
ei varaudu yksinomaan sotaan vaan myös kriiseihin.Mietippä sitä vai avustanko suht yksinkertaisessa asiassa?
On vähintäänkin typerää olettaa, että sotia ei enää tulisi. Ei tarvita kuin yksi mielisairas valtionpäämies ja olemme samassa tilassa kuin reilu 60v sitten. Mikä ihme tässä maailmassa on muuttunut niin, ettei sotia enää tulisi? Ihmisen evoluutio, kohti rauhanomaisempaa lajia, menee pikemminkin päinvastaiseen suuntaan.
Olen silti pakollista asepalvelusta vastaan. Nykyisiä sotia ei käydä rivimiesten rynnäköillä.