oltuani vuosia islamissa olen joutunut tilanteeseen jossa mietin
kummat ovat oikeassa sunnit vai shiiat kuten edellä laitoin linkin www.muttah.com sta..
olen sunni ja käynyt kiivasta sanailua ulkomaalaisen sunnin kanssa tästä asiasta.Hän sanoo että muttah on laillinen myös sunneille..Siis kertokaa tarkennusta asiaa...
Shiiat,kertokaa täsmälleen se jae koraanista joka sanoo selvästi että muttah on sallittu niin että siinä mainitaan selvästi muttah eli määräaikaisuus
sekä hadithit missä lukee että muttah on sallittu
sitten haluaisin tietää miksi shiioilla on tapoja jotka koraani minun mielestäni kieltää eli itsensä lyöminen ja vahingoittaminen.Ymmärrän surunne marttyyreita kohtaan mutta Allaah on kieltänyt muun kuin itsensä(Allahin) palvomisen sekä sen että hautajaisissa ym.suureleisesti surraan ainakin minä olen sen käsityksen saanut
samoin mietin että meillä on eid ja pyhiin vaellus mutta koraani ei mainitse karbalan pyhiinvaelluksesta mitään
musliminhan pitäisi palvoa vain jumalaa eikä mennä haudoille ym.osoittamaan kunniaa ym. kuolleille
Eikö olekin niin että Muhammedin kuoleman jälkeen nämä kaksi suuntausta syntyi vain vallanhalun takia???
sunneille kumpi kielsi mutan aikanaan muhammed vai umar?Ja miksi?
Ulkomaalainen ystäväni kehoitti minua menemään moskeijaan ja kysymään sunneilta ja sunni imaameilta oliko Muhammed tavallinen ihminen?Ja hän kysyi sitä myös minulta...minä vastasin tietysti Muhammed oli ihminen....siihen ystäväni vastasi mene kysymaan sunni imaamilta ja jos vastaat noin ne potkivat sinut ulos moskeijasta...????
Mielestäni Muhammed oli ihminen jolle Allaah ilmoitti Koraanin Jibreelin välityksellä...???
Olenko oikeassa vai täysin väärässä?
Jos vitsitte vastatkaa että voin pohtia uusia näkökulmia heti miten tänään hänen kanssaan chatissä...kiitoksia etukäteen
sunnit ja shiiat
6
442
Vastaukset
- vastauksia olkaa hyvä
ja kun jotain haditheja luen shiiojen puolelta ovat ne sellaisilta joista en ole koskaa sunnumuslimina kuullut puhuttavankaan....mistä tämä johtuu...kuinka voin uskoa johonkin jos en ole koskaan kuullut moisesta hepusta mainittavan sunnina ollessani...
onko shiiojen hadithluokittelu eri kuin sunnien tai SAAS seuralaisten nimet eri kuin sunnien???
Olen ihan pihalla...kuulkaa- Gohar
asia on niiiiin laaja, että kaikkiin kysymyksiisi on ihan mahdoton vastata tyhjentävästi yhtäkkisiltään, suosittelen että otat kaverisi neuvosta vaarin ja kysyt niitä ihan suoraan uskonoppineelta, sunni imaamilta ja vastaavasti shia oppineelta,yhetystietoja löydät ihan netistäkin,on hyvä ottaa asioista selvää sellaisista lähteistä joihin voi luottaa. Shioista löydät aluksi tietoa vaikkapa shiaislaminfon sivuilta.
- JAJH
Gohar kirjoitti:
asia on niiiiin laaja, että kaikkiin kysymyksiisi on ihan mahdoton vastata tyhjentävästi yhtäkkisiltään, suosittelen että otat kaverisi neuvosta vaarin ja kysyt niitä ihan suoraan uskonoppineelta, sunni imaamilta ja vastaavasti shia oppineelta,yhetystietoja löydät ihan netistäkin,on hyvä ottaa asioista selvää sellaisista lähteistä joihin voi luottaa. Shioista löydät aluksi tietoa vaikkapa shiaislaminfon sivuilta.
tutustua islaamiin, kuin kysyä "oppineelta", on lukea teos, joka islaamin mukaan on Jumalan _viimeinen_ ja täydellinen ilmoitus - Koraani. Siellä on myös yksiselitteinen vastaus kysymykseesi.
- nnn..
>>oliko Muhammed tavallinen ihminen?
http://viattomuus.net/pages/orientalistit.htm
haku Ctrl F
..........xxx.........
Joten kyseinen jae (2:62) viittaa aikaan ennen kuin Muhammad (SAAS) lähetettiin lähettilääksi, mutta hänen jälkeensä jokaiselle, joka haluaa pelastua, on välttämätöntä uskoa häneen tottelemalla hänen käskyjään ja uskomalla siihen, mitä hän kertoo. Samoin tulee välttää, mitä hän on kieltänyt, ja palvoa Allahia hänen ohjeidensa mukaan.
..............xxx.................
Tavallisia ihmisiä ei uskota aivan tällä lailla. Tuohon pitää vielä lisätä, että kaikissa teoissa pyritään tekemään Muhammedin esimerkin mukaan. Se on ehtona pelastumiselle.
Tuollaista sanotaan jumaloimiseksi. - Sivusta katson
Sunnien ja shiiojen ero on tietääkseni siinä, että Sunnien mielestä Koraanissa on kaikki jo sanottu ja ilmestykset Jumalalta on saatu ja sitten vaan tulkitaan ja sovelletaan.
Shiiat taas uskovat että jumalallinen ohjaus jatkuu edelleen heidän ajatolliensa ja imaamiensa kautta.
Näin minä sen olen ymmärtänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253491Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191876Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3551527Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591349