Vedensuosikin katkominen

kertokaapa

Niin, että saakohan tuota vedensuosikkia katkoa tuolta tyvestään niin, että se ei kasvaisi ulos vedestä? Kaupassa oli korkeampi akvaario kuin omani ja nyt se on tuolla kaksinkerroin kun ei mahdu kasvamaan.

Lisäys vielä sen verran, että katkominen tapahtuisi siis juurien puoleisesta päästä.

2

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henu

      siis täh? Vedensuosikki katkaistaan puolestavälistä kun se ulottuu pintaan. Latva istutetaan takaisin maahan ja tyviosa viskataan roskiin jos ei halua sitten lisätä puskan määrää. Koska omassa akvaariossa kasvu on nopeaa, joutuu ne katkomaan vähintään 2 viikon välein. Muutenhan ne kasvaa vaikka monta metriä pitkiksi!

      • kertokaapa

        ja eikun puolesta välistä poikki ja "laki" hiekkaan. Tosiaan onneksi kysyin, kun olin jo sakset kädessä katkaisemassa tyvestä n. 10cm. pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      174
      10491
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2853
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2598
    4. 86
      2442
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2162
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      2008
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1441
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1415
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1245
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      893
    Aihe