Tapastikos, voisitko kommentoida tähän

Pecos Bill

Pidän tästä uudesta Corvetesta, muuten. Aika kova peli. Niin on tosin myös Porsche 911, joka on hakannut Corvetten aina nykyhetkiin saakka. Tällä uusimmalla Corvetella mennään jo käytännössä kutakuinkin tasatahtiin Porschen kanssa.

Tähän on nyt Tapastikoksen sitten turha kommentoida millään hevosvoimaluvuilla tai varttimailiajoilla. Nimittäin autourheilussa, jolla Porschenkin legendaarinen maine on saavutettu, Corvettella tai koko GM:llä ei ole ollut jakoa Porschen kanssa aiemmin.

Belcar-sarjastakaan ei muuten kauheammin kannattaisi huudella, sillä se on lähinnä rikkaille harrastelijakuskeille tarkoitettu sarja.

Corvetella ei ole mitään vastata siihen tekniseen ylivoimaan, jota Porsche on esitellyt jo ammoisista ajoista lähtien voittamalla mm. Le Mansin lukuisia kertoja, ottamalla omalla merkillä voittoja F1-sarjasta ja suunnittelemalla ja valmistamalla 80-luvulla kenties kyseisen aikakauden parhaan F1-moottorin. Jos Tapastikos haluaa vetää myös jenkkien omat sarjat mukaan kuvioihin, niin kerrottakoon että Porsche pärjäsi melko mukavasti myös CanAm-sarjassa.

Porsce on tottakai tehnyt myös huippunopeita ja hienoja katuautojakin. Vaikka Porsche onkin ollut numoroarvojen suhteen altavastaajana, ei ole näihin päiviin asti kenellekkään asioista perillä olevalle ollut epäselvää, kumpi rata-ajossa olisi nopeampi.

Myöskin Porschen laatu on ollut aivan toiselta mantereelta (kirjaimellisestikkin) kuin Corveten, jonka laatuongelmat olivat varsinkin 80-luvulla jenkkien silloisen yleisen suuntauksen mukaisesti melkoisen hanurista.

Mutta siis, kyllä Corvette on kova peli nykyään. Kyllä sitä voi hyvällä omalla tunnolla sanoa urheiluautoksi. Näin ei ole aina ollut. Tämän kun Tapaskoskin ymmärtäisi.

10

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niuhottaja!

      on paska auto!Corvette on kuningas ja ainoa oikea urheiluauto!

      • Pecos Bill

        Kiitos asiallisesta kommentistasi.


      • ostaja?

        nupira vakoniin v8:in?


      • Niuhottaja!
        Pecos Bill kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta kommentistasi.

        vaan!


      • Niuhottaja!
        ostaja? kirjoitti:

        nupira vakoniin v8:in?

        saada,eikä se kasikonetta tarvisikaan kun kirmaa tuolla neloskoneellakin kun gepardi.Joko porscheen löytyy kaikki tarvittava biltemasta vai täytyykö tilata osat vielä vinkuintiasta?


    • kannattaa

      hieman perehtyä asioihin. Volkkarin wolgberin tehdas syytää Porschelle osia, moottoreita ja koreja kuin sylttytehdas konsanaa.

      • tollo

        Kannattaa tutustua faktoihin, nimittäin Possu on ollut luotettavin automerkki jo useamman vuosikymmenen. Lisäksi taloudellisuusvertailuissa se on noussut ykköseksi kaikkienaikojen kokonaistaloudellisimpana urheiluautona. Kulutus suhteessa suorituskykyyn, auton vahva laadukkuus ja luotettavuus ja edelläkävijyys esim. korin ruostesuojauksessa ovat nostaneet automerkin aina ykköseksi. Kannattaa esim katsoa TopGearin (BBC) tai Evon arvosteluja 911:sta ja Corvetesta, vaikka tästä 10 vuotta taaksepäin. Jenkeillä ei ole juuri ollut mitään tekemistä laadukkaan autoilun kanssa. Jokainen vähänkään autoista ymmärtävä tietää Possun ja Jenkkien tekniikoiden laatuerot. Tästä aiheesta todelliset asiantuntijat tuskin väittelevät.


      • minä

        Mikä on pointtisi? Sellaista se autoteollisuus voi nykyisin olla. Ei se nyt kuitenkaan ihan sitä tarkoita, että Porsche olisi Volkkarin suunnittelema ja rakentama auto.

        Mutta ei viestiketjun aloittaja varmaankaan tästä halunnut keskustelua...


      • Porschvette

        Kuinka moni auton valmistaja tekee kaikki itse? GM käyttää tuhansia alihankkijoita autoissaan.Jotku alihankkijat ovat Meksikolaisia yrityksiä. Jotenkin luotan enemmän noihin Wolsburgin VW kavereihin kuin heidän Meksikolaisiin kolleekoihinsa. Porsche käyttää myös muita alihankkijoita kuin Vwtä. Näiden joukossa on mm Mersu ja BMW.


    • masa

      ei kuuluu Tapan vastausta. Ilmeisesti ei oo mitään millä vastata tähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe