Tapastikos, voisitko kommentoida tähän

Pecos Bill

Pidän tästä uudesta Corvetesta, muuten. Aika kova peli. Niin on tosin myös Porsche 911, joka on hakannut Corvetten aina nykyhetkiin saakka. Tällä uusimmalla Corvetella mennään jo käytännössä kutakuinkin tasatahtiin Porschen kanssa.

Tähän on nyt Tapastikoksen sitten turha kommentoida millään hevosvoimaluvuilla tai varttimailiajoilla. Nimittäin autourheilussa, jolla Porschenkin legendaarinen maine on saavutettu, Corvettella tai koko GM:llä ei ole ollut jakoa Porschen kanssa aiemmin.

Belcar-sarjastakaan ei muuten kauheammin kannattaisi huudella, sillä se on lähinnä rikkaille harrastelijakuskeille tarkoitettu sarja.

Corvetella ei ole mitään vastata siihen tekniseen ylivoimaan, jota Porsche on esitellyt jo ammoisista ajoista lähtien voittamalla mm. Le Mansin lukuisia kertoja, ottamalla omalla merkillä voittoja F1-sarjasta ja suunnittelemalla ja valmistamalla 80-luvulla kenties kyseisen aikakauden parhaan F1-moottorin. Jos Tapastikos haluaa vetää myös jenkkien omat sarjat mukaan kuvioihin, niin kerrottakoon että Porsche pärjäsi melko mukavasti myös CanAm-sarjassa.

Porsce on tottakai tehnyt myös huippunopeita ja hienoja katuautojakin. Vaikka Porsche onkin ollut numoroarvojen suhteen altavastaajana, ei ole näihin päiviin asti kenellekkään asioista perillä olevalle ollut epäselvää, kumpi rata-ajossa olisi nopeampi.

Myöskin Porschen laatu on ollut aivan toiselta mantereelta (kirjaimellisestikkin) kuin Corveten, jonka laatuongelmat olivat varsinkin 80-luvulla jenkkien silloisen yleisen suuntauksen mukaisesti melkoisen hanurista.

Mutta siis, kyllä Corvette on kova peli nykyään. Kyllä sitä voi hyvällä omalla tunnolla sanoa urheiluautoksi. Näin ei ole aina ollut. Tämän kun Tapaskoskin ymmärtäisi.

10

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niuhottaja!

      on paska auto!Corvette on kuningas ja ainoa oikea urheiluauto!

      • Pecos Bill

        Kiitos asiallisesta kommentistasi.


      • ostaja?

        nupira vakoniin v8:in?


      • Niuhottaja!
        Pecos Bill kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta kommentistasi.

        vaan!


      • Niuhottaja!
        ostaja? kirjoitti:

        nupira vakoniin v8:in?

        saada,eikä se kasikonetta tarvisikaan kun kirmaa tuolla neloskoneellakin kun gepardi.Joko porscheen löytyy kaikki tarvittava biltemasta vai täytyykö tilata osat vielä vinkuintiasta?


    • kannattaa

      hieman perehtyä asioihin. Volkkarin wolgberin tehdas syytää Porschelle osia, moottoreita ja koreja kuin sylttytehdas konsanaa.

      • tollo

        Kannattaa tutustua faktoihin, nimittäin Possu on ollut luotettavin automerkki jo useamman vuosikymmenen. Lisäksi taloudellisuusvertailuissa se on noussut ykköseksi kaikkienaikojen kokonaistaloudellisimpana urheiluautona. Kulutus suhteessa suorituskykyyn, auton vahva laadukkuus ja luotettavuus ja edelläkävijyys esim. korin ruostesuojauksessa ovat nostaneet automerkin aina ykköseksi. Kannattaa esim katsoa TopGearin (BBC) tai Evon arvosteluja 911:sta ja Corvetesta, vaikka tästä 10 vuotta taaksepäin. Jenkeillä ei ole juuri ollut mitään tekemistä laadukkaan autoilun kanssa. Jokainen vähänkään autoista ymmärtävä tietää Possun ja Jenkkien tekniikoiden laatuerot. Tästä aiheesta todelliset asiantuntijat tuskin väittelevät.


      • minä

        Mikä on pointtisi? Sellaista se autoteollisuus voi nykyisin olla. Ei se nyt kuitenkaan ihan sitä tarkoita, että Porsche olisi Volkkarin suunnittelema ja rakentama auto.

        Mutta ei viestiketjun aloittaja varmaankaan tästä halunnut keskustelua...


      • Porschvette

        Kuinka moni auton valmistaja tekee kaikki itse? GM käyttää tuhansia alihankkijoita autoissaan.Jotku alihankkijat ovat Meksikolaisia yrityksiä. Jotenkin luotan enemmän noihin Wolsburgin VW kavereihin kuin heidän Meksikolaisiin kolleekoihinsa. Porsche käyttää myös muita alihankkijoita kuin Vwtä. Näiden joukossa on mm Mersu ja BMW.


    • masa

      ei kuuluu Tapan vastausta. Ilmeisesti ei oo mitään millä vastata tähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      162
      11510
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8132
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5984
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4967
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      20
      4737
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4275
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      95
      3605
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe