Hiusväri aiheutti verisen päänahan

Verinen blondi

(Ei ehkä sovi tälle palstalle, mutta kirjoitan nyt kuitenkin. )Värjäsin toistamiseen tukkani vaaleammaksi, ja toistamiseen sain verisen päänahan ja ruvet.. Pakkauksen mukaan pitäisi ottaa yhteyttä lääkäriin, mutta kuka nyt oikeasti ottaa sinne yhteyttä. Onko jollain sattunut samalla tavalla, tietoa miksi näin käy? Ei taida sopia tämä väriaine minulle, ehkäpä jatkossa käytän kampaajan apuja.. Kiitos!

5

3482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oops_
      • Verinen blondi

        Nojuu, tämä oli toinen kerta.. En ole huomannut tavallista suurempaa hiustenlähtöä? Aina ollu vähän tukkaa ja paljon irtolaisia.. Harmillista..


      • asffa
        Verinen blondi kirjoitti:

        Nojuu, tämä oli toinen kerta.. En ole huomannut tavallista suurempaa hiustenlähtöä? Aina ollu vähän tukkaa ja paljon irtolaisia.. Harmillista..

        En ymmärrä miksi ihmiset pistää kemikaaleja joilla puhdistetaan maalipintoja päänahkaansa. Mullä lähtis kaikki hiukset kerralla.


    • kampaaja

      Varsinkin vaalennusväreissä käytetään melko voimakastakin hapetinta (vetyperoxidi), väreissä on myös useinmiten mm. ammoniakkia. Jos iho on herkkä, on ihan tavallista, että se vaalennuksesta ärsyyntyy... siis myös kampaajalla vaalentaessa. Hiukan asiaa voi ennaltaehkäistä sillä, että hiukset ovat "likaiset" kun väri laitetaan, eli hiuspohjan oma tali suojaa jonkunverran ihoa. Juuri pestyihin hiuksiin laitettu väri kirvelee usein, vaikkei iho olisi tavallista herkempikään. Jos vielä innostut kokeileman väriä, anna hiuspohjan ensin kuntoutua kunnolla, ja pidä ennen värjäyskäsittelyä pitkähkö pesuväli.

    • Norsu

      Eräälle kaverilleni tuli samanlaisia oireita hiusväristä... otti yhteyttä lääkäriin ja hyvin tuloksin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe