(Ei ehkä sovi tälle palstalle, mutta kirjoitan nyt kuitenkin. )Värjäsin toistamiseen tukkani vaaleammaksi, ja toistamiseen sain verisen päänahan ja ruvet.. Pakkauksen mukaan pitäisi ottaa yhteyttä lääkäriin, mutta kuka nyt oikeasti ottaa sinne yhteyttä. Onko jollain sattunut samalla tavalla, tietoa miksi näin käy? Ei taida sopia tämä väriaine minulle, ehkäpä jatkossa käytän kampaajan apuja.. Kiitos!
Hiusväri aiheutti verisen päänahan
Verinen blondi
53489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sait tod.näk. allergisen sokkin, josta saattaa seurata hiustenlähtöä seuraavan puolenvuoden ajan.
lisää aiheesta:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=21092056&dopt=Citation
Nojuu, tämä oli toinen kerta.. En ole huomannut tavallista suurempaa hiustenlähtöä? Aina ollu vähän tukkaa ja paljon irtolaisia.. Harmillista..
En ymmärrä miksi ihmiset pistää kemikaaleja joilla puhdistetaan maalipintoja päänahkaansa. Mullä lähtis kaikki hiukset kerralla.
Varsinkin vaalennusväreissä käytetään melko voimakastakin hapetinta (vetyperoxidi), väreissä on myös useinmiten mm. ammoniakkia. Jos iho on herkkä, on ihan tavallista, että se vaalennuksesta ärsyyntyy... siis myös kampaajalla vaalentaessa. Hiukan asiaa voi ennaltaehkäistä sillä, että hiukset ovat "likaiset" kun väri laitetaan, eli hiuspohjan oma tali suojaa jonkunverran ihoa. Juuri pestyihin hiuksiin laitettu väri kirvelee usein, vaikkei iho olisi tavallista herkempikään. Jos vielä innostut kokeileman väriä, anna hiuspohjan ensin kuntoutua kunnolla, ja pidä ennen värjäyskäsittelyä pitkähkö pesuväli.
Eräälle kaverilleni tuli samanlaisia oireita hiusväristä... otti yhteyttä lääkäriin ja hyvin tuloksin