selkäkipu, rv 25+2

pirre

Olen siis nyt viikolla 25 2, ja nyt noin viikon verran selkää särkenyt oikealta puolelta kyljen ja selkärangan välistä. Kipu on jossain kylkiluiden kohdalla/alapuolella. Vatsa on kyllä kasvanut viimeaikoina aika reippaasti ja yläkäyrien mukaan mennään, mutta en kuitenkaan usko että kivut siitä johtuisi, koska ei vatsa nyt vielä niin iso kuitenkaan ole, ja kipu on vaan toisella puolella. Kipua on ollut kävellessä, maatessa, ihan kuinka vaan on.. Huolestuttaa että jos on esim. jotain munuaisissa tms.. Onko muilla tällaisia kipuja, onko normaaleja ja panikoinko turhaan?!?

Tämä kysely on vain "ensiapua", soitan kyllä lääkäriin jos tilanne vaatii!

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv 36

      Minulla on juuri samanlainen vaiva. Alkoi jo viikkoja sitten. Kipu tuntuu oikealla kyljen ja selkärangan välissä ja säteilee ajoittain etupuolelle rintakehään samaan kohtaan. Vähän vaihtelee, mutta pahimmillaan tuntuu todella ikävältä ja mikään asento ei ole hyvä.

      Puhuin asiasta neuvolassakin ja arvelivat, että kohtu se on, joka painaa sisäelimiä ja siten myös kylkiluita jne. Vauva myös viihtyy oikealla puolella kohtua, eli sikäli loogista. Ja tosiaan kipu alkoi minullakin jo aikaa sitten, vaikka maha ei ollutkaan suuren suuri.

    • menossa

      minulla alkoivat selkäkivut jo joskus rv 12, mainitsin niistä neuvolassakin. ihan normaalia kuuleman on, tosin joskus voivat olla merkkinä esim. tulehduksesta jonka vuoksi joitakin kokeita neuvolassa ottivatkin mutta mitään ei löytynyt. neuvolassa suosittelivat tukivyön käyttöä.

    • !!!

      Mulla on menossa rv 27 ja kipuja vasemmassa kyljessä(kylkiluiden kohdalla) sekä alaselässä.Kävin lääkärilläkin ja neuvoi vain ottamaan särkyyn panadolia...
      Epäilit voisiko munuaisissa olla jotain.Yleensä munuais vaivat heijastuu virtsaamiseen joten jos siinä on tullu muutoksia kannattaa käydä lääkärillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe