10 v. vanhaan 25" Finlux väri-TV:hen on tullut semmoinen vika, että saa käyntiin vain näin:
Kun TV valmiustilassa eli punaisella pisteellä, käynnistetään iskemällä nyrkillä TV:n päälle ja samanaikaisesti kaukosäätimestä kanavanumeroa painamalla. Vähän aikaa toimii näin, sitten taas sammuu (lumisadetta?). Nyt uudelleen punaiselle pisteelle ja uusi nyrkkikäynnistys. Sitten yleensä pysyy päällä koko illan.
Vähän huono ottamaan kaukosäätimen toimintoja vastaan, varsinkin ääni isommalle takkuaa, pienemmälle niinkin menee.
Kuva on kyllä oikein hyvä, mutta ei jaksais nyrkkeillä !
Missä vika ?
Finlux TV ei meinaa käynnistyä
13
6471
Vastaukset
- päällä
Iske päällä siihen keskelle ruutua.
Ota sohvalta vauhtia, jos ei muuten.
Luulis toimivan pitempään.- nyrkkeilyyn kyllästynyt
Toivoin asiavastauksia.
Vai oletko kokeillut kyseistä keinoa? Vastauksestasi päätellen olet. - xyz
nyrkkeilyyn kyllästynyt kirjoitti:
Toivoin asiavastauksia.
Vai oletko kokeillut kyseistä keinoa? Vastauksestasi päätellen olet.Jospa veisit sen vaikka TV-huoltoon. Tai osta uusi.
Jos sinulta vaikka katkeaa jalka niin menetkö sairaalaan, vai inisetkö jossain keskustelupalstalla, että "mitäs nyt kun jalka meni poikki?" - nyrkkeilyyn kyllästynyt
xyz kirjoitti:
Jospa veisit sen vaikka TV-huoltoon. Tai osta uusi.
Jos sinulta vaikka katkeaa jalka niin menetkö sairaalaan, vai inisetkö jossain keskustelupalstalla, että "mitäs nyt kun jalka meni poikki?"- xyz, jos pidät tänne kirjoittelua ininänä, miksi sitten lueskelet?
- itse olen ainakin antanut monelle autopalstalaiselle neuvoja, miksi: Koska oon todennut, ettei niissä huolloissa tehdä kaikkea sitä, mistä laskutetaan. Siksi on pakko löytää apuja muualta. - xyz
nyrkkeilyyn kyllästynyt kirjoitti:
- xyz, jos pidät tänne kirjoittelua ininänä, miksi sitten lueskelet?
- itse olen ainakin antanut monelle autopalstalaiselle neuvoja, miksi: Koska oon todennut, ettei niissä huolloissa tehdä kaikkea sitä, mistä laskutetaan. Siksi on pakko löytää apuja muualta.Neuvo sitten itsellesi TV-korjaajan pätevyys, jos ei kerran huolto kelpaa.
Äläkä tule sitten tänne inisemään jos saat koneistosta sähköiskun ja kuolet. - kkk
xyz kirjoitti:
Neuvo sitten itsellesi TV-korjaajan pätevyys, jos ei kerran huolto kelpaa.
Äläkä tule sitten tänne inisemään jos saat koneistosta sähköiskun ja kuolet.Kyllä tänne on viisasta kirjoittaa ja kysellä neuvoa. Takuu tuotteissakin kun viene huoltoon ja tietää suunnilleen vian saa mielestäni parempaa palvelua kun veisi tuotteen ummikkona.
Huollossa suhtaudutaan mielestäni tällöin vakavemmin ongelmaan ja he tietävät että asiakas puhuu totta ja sitä ei voi kusettaa helposti tai jättää jotain korjaamatta.
P.S. Nyrkki on vanha tv:n korjaus konsti. - nyrkkeilyyn kyllästynyt
kkk kirjoitti:
Kyllä tänne on viisasta kirjoittaa ja kysellä neuvoa. Takuu tuotteissakin kun viene huoltoon ja tietää suunnilleen vian saa mielestäni parempaa palvelua kun veisi tuotteen ummikkona.
Huollossa suhtaudutaan mielestäni tällöin vakavemmin ongelmaan ja he tietävät että asiakas puhuu totta ja sitä ei voi kusettaa helposti tai jättää jotain korjaamatta.
P.S. Nyrkki on vanha tv:n korjaus konsti.Oikein, kkk.
- Herää, xyz. Maailma on muuttunut sellaiseksi, että tietämättömälle ei liikkeessä joudeta antamaan kallista aikaa kuluttavaa neuvoa. Onneksi on ystävällisiä, jotka antavat ilmaiseksi neuvoja. Valitettavasti on myös niin tyhmiäkin, että luulevat tätä vitsipalstaksi.
- Nyrkkeily on vanha konsti, joka kertoo usein, että laitteessa on joku huono juotos / liitos. Mutta missäpäin?
- Eihän maksullisen työn ja palvelun laatu parane, ellei asiakkaat tiedä sitä vaatia. - kkk
nyrkkeilyyn kyllästynyt kirjoitti:
Oikein, kkk.
- Herää, xyz. Maailma on muuttunut sellaiseksi, että tietämättömälle ei liikkeessä joudeta antamaan kallista aikaa kuluttavaa neuvoa. Onneksi on ystävällisiä, jotka antavat ilmaiseksi neuvoja. Valitettavasti on myös niin tyhmiäkin, että luulevat tätä vitsipalstaksi.
- Nyrkkeily on vanha konsti, joka kertoo usein, että laitteessa on joku huono juotos / liitos. Mutta missäpäin?
- Eihän maksullisen työn ja palvelun laatu parane, ellei asiakkaat tiedä sitä vaatia.Tuossa hyvä ketju jossa ongelma lähti purkaantumaan juuri (xyz:n)antamasta linkistä.
Vaikea sanoa olisiko jutussa päästy näin hyvään lopputulokseen , ilman tietoa siittä mikä vika kuvaputkessa oli. Todennäköisesti juovat olisi ruuvattu piiloon ja tv palautettu asiakkaalle. Eli jutun pointti oli juuri siinä , että asiakas tiesi vian olevan kuvaputkessa ja sen että se on merkki kuvaputken menosta rikki.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?
category=107&conference=1000000000000017&posting=22000000011856205
tuossa lyhyempi linkki , jollette saa pitkää toimimaan
http://tinyurl.com/b78g3 - nyrkkeilyyn kyllästynyt
kkk kirjoitti:
Tuossa hyvä ketju jossa ongelma lähti purkaantumaan juuri (xyz:n)antamasta linkistä.
Vaikea sanoa olisiko jutussa päästy näin hyvään lopputulokseen , ilman tietoa siittä mikä vika kuvaputkessa oli. Todennäköisesti juovat olisi ruuvattu piiloon ja tv palautettu asiakkaalle. Eli jutun pointti oli juuri siinä , että asiakas tiesi vian olevan kuvaputkessa ja sen että se on merkki kuvaputken menosta rikki.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?
category=107&conference=1000000000000017&posting=22000000011856205
tuossa lyhyempi linkki , jollette saa pitkää toimimaan
http://tinyurl.com/b78g3En kokeillut päällä, xyz, vaan käytin päätäni järkevämmin.
Eräältä toiselta keskustelupalstalta löysin, että se on joku B-kondensaattori.
Vilkaisin sisälle ja siellähän oli kuvaputken päässä olevalla levyllä kondensaattori vinossa. Tönäisin suoraan ja vot - telkkari alkoi pelittää.
Tiedän kyllä, että sisällä on tuhansia voltteja jännitettä, joten en suosittele vasta-alkajille.
Kaukosäädön alle kympin toimivuuteen syyllinen on ilmeisesti kaukosäätö itse. Pitää kokeilla jotain yleiskaukista, pelittäiskö paremmin.
- laita
uusi kondensaattori virtalähteeseen
- Jussi22240
Eikö tosiaan parempaa tekemistä ole kuin kaivella 4 vuotta vanhoja viestejä esiin?
- SmithChart
Toi on juotosvika, jos nyrkkiin reagoi. Ei pitäisi olla kallis korjattava, vaatii lähinnä työaikaa etsiä se huono juotos ja sen korjaus sitten muutaman sekunnin. Luulisi että tuon saisi kuntoon muutamalla kympillä, mutta en tiedä nykyisten huoltojen taksoja.
- varten:::
.
näppärä pystyy puhdistamaan kaukosäätimen itse, kädettömät rikkoo sen
Toiset osaa ja toiset ei osaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245