Hommasin geeliakun Bemarin 850 roadsteriin (vm 2000) ja BMW:n oman laturin. Voiko kyseinen laturi olla päällä kaiken aikaa ... siis vappuun saakka. Olen kytkenyt sen suoraan pyörään.
AKUN LATAUKSESTA
6
4749
Vastaukset
- se onnistuu
Näinhän monet tekee ja se on varmaan ihan turvallistakin. Itselläni on (ilmeisesti) samanlainen BMW laturi ja vissiin vanhanaikaisuuttani pidän sen välillä irti viikon verran. Taitaa olla makuasia...
- R80
muista tarkastaa akkuvesi, tuppaa haihtumaan.
- Peke
R80 kirjoitti:
muista tarkastaa akkuvesi, tuppaa haihtumaan.
Geeliakkuun ei kannata lisätä vettä :) Vitsi,vitsi!
Tosipuheessa omat kokemukset on semmoset, et kannattaa irrottaa akun (toinen napa) pitempään säilytykseen. Latailla vaikka parinkuukauden välein.Samalla käyttää kone lämpöseksi.
Geeliakku muuten tahtoo loppua äkkiä ja varoituksetta, ainakin omasta Africalaisesta meni 2kpl samanlailla, parinkauden jälkeen.
Nyt ajelen GS:llä, nesteakku kestäny 4 kautta, edellä kuvatuilla huoltotoimilla, Vaikka muut Bemaristit kuuluu vaihtavan akkuja joka kevät. - akku
Peke kirjoitti:
Geeliakkuun ei kannata lisätä vettä :) Vitsi,vitsi!
Tosipuheessa omat kokemukset on semmoset, et kannattaa irrottaa akun (toinen napa) pitempään säilytykseen. Latailla vaikka parinkuukauden välein.Samalla käyttää kone lämpöseksi.
Geeliakku muuten tahtoo loppua äkkiä ja varoituksetta, ainakin omasta Africalaisesta meni 2kpl samanlailla, parinkauden jälkeen.
Nyt ajelen GS:llä, nesteakku kestäny 4 kautta, edellä kuvatuilla huoltotoimilla, Vaikka muut Bemaristit kuuluu vaihtavan akkuja joka kevät.Höpsistä!!
akuille ei saa tehdä mitään ihmekonsteja..
Geeliakkuun ei edes pidä yrittää lisätä mitään nesteitä.
ja tavalliset kunnossa olevat happoakut.. täyteen lataukseen ja pakkaseen(kylmään). niin keväällä vain yksi lataus 2-4 A virralla vuorokausi.. niin johan pelittää..
t. leica
- das GS
BMW:llä on kaksi erilaista laturia - toinen happoakuille ja toinen geeliakuille.Eikä ole suotavaa käyttää niitä ristiin...
das GS- Nääs
Eikös se ole samanlaista virtaa geeliakuissa ja tavallisissa akuissa? Miksei sama laturi kelpaa kumpaankin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275364
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533502Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232990Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412112