Hommasin geeliakun Bemarin 850 roadsteriin (vm 2000) ja BMW:n oman laturin. Voiko kyseinen laturi olla päällä kaiken aikaa ... siis vappuun saakka. Olen kytkenyt sen suoraan pyörään.
AKUN LATAUKSESTA
6
4762
Vastaukset
- se onnistuu
Näinhän monet tekee ja se on varmaan ihan turvallistakin. Itselläni on (ilmeisesti) samanlainen BMW laturi ja vissiin vanhanaikaisuuttani pidän sen välillä irti viikon verran. Taitaa olla makuasia...
- R80
muista tarkastaa akkuvesi, tuppaa haihtumaan.
- Peke
R80 kirjoitti:
muista tarkastaa akkuvesi, tuppaa haihtumaan.
Geeliakkuun ei kannata lisätä vettä :) Vitsi,vitsi!
Tosipuheessa omat kokemukset on semmoset, et kannattaa irrottaa akun (toinen napa) pitempään säilytykseen. Latailla vaikka parinkuukauden välein.Samalla käyttää kone lämpöseksi.
Geeliakku muuten tahtoo loppua äkkiä ja varoituksetta, ainakin omasta Africalaisesta meni 2kpl samanlailla, parinkauden jälkeen.
Nyt ajelen GS:llä, nesteakku kestäny 4 kautta, edellä kuvatuilla huoltotoimilla, Vaikka muut Bemaristit kuuluu vaihtavan akkuja joka kevät. - akku
Peke kirjoitti:
Geeliakkuun ei kannata lisätä vettä :) Vitsi,vitsi!
Tosipuheessa omat kokemukset on semmoset, et kannattaa irrottaa akun (toinen napa) pitempään säilytykseen. Latailla vaikka parinkuukauden välein.Samalla käyttää kone lämpöseksi.
Geeliakku muuten tahtoo loppua äkkiä ja varoituksetta, ainakin omasta Africalaisesta meni 2kpl samanlailla, parinkauden jälkeen.
Nyt ajelen GS:llä, nesteakku kestäny 4 kautta, edellä kuvatuilla huoltotoimilla, Vaikka muut Bemaristit kuuluu vaihtavan akkuja joka kevät.Höpsistä!!
akuille ei saa tehdä mitään ihmekonsteja..
Geeliakkuun ei edes pidä yrittää lisätä mitään nesteitä.
ja tavalliset kunnossa olevat happoakut.. täyteen lataukseen ja pakkaseen(kylmään). niin keväällä vain yksi lataus 2-4 A virralla vuorokausi.. niin johan pelittää..
t. leica
- das GS
BMW:llä on kaksi erilaista laturia - toinen happoakuille ja toinen geeliakuille.Eikä ole suotavaa käyttää niitä ristiin...
das GS- Nääs
Eikös se ole samanlaista virtaa geeliakuissa ja tavallisissa akuissa? Miksei sama laturi kelpaa kumpaankin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143