Finasteridi dopingia

Iltalehden lukija

Kaljuuntuminen toi pelikieltoa
2.12.2005 19:23

Saksan 2. Bundesliigassa pelaava Nemanja Vucicevic pysyy puoli vuotta kentän laidalla lääkittyään harvenevaa kuontaloaan kielletyllä aineella.

Serbialainen hyökkääjä Nemanja Vucicevic sai perjantaina Saksan jalkapalloliitolta puolen vuoden pelikiellon kielletyn aineen käytöstä. Vucicevic, 26, pelaa Saksan 2. Bundesliigassa 1860 Münchenin riveissä.

Vucicevicin dopingtapauksesta tekee erikoisen se, että hän väittää saaneensa kiellettyä finasteridi-ainetta käytettyään kaljuuntumisen estävää lääkettä. Finasteridi on kuulunut maailman antidopingneuvosto Wadan kiellettyjen aineiden listalle viime vuoden marraskuusta lähtien, sillä sitä voi käyttää dopingin peiteaineena.

1

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeastaan

      Tämä on ollut tiedossa vuosia.

      Kysyin asiaa muistaakseni vuonna 2002 tai 2003 ihotautilääkäriltäni, ja se yllättyi asiasta ja kertoi määränneensä sitä jopa urheilijoille tietämättä asiasta mitään.
      Arveli silloin, että fina ei itsessään vaikuta mitään, mutta että sitä voidaan käyttää peiteaineena.

      Joten en tiedä, että mikä tuo juttu nyt on, kyllä minä tuon aineen löysin kiellettyjen listalta jo vuosia sitten.

      (Onneksi olen niin heikkotasoinen kaveri, että niissä harrastelijaskaboissa mihin osallistun, en takuuvarmasti joudu testeihin... olisihan se tietysti huvittavaa jos meikäinen saisi kilpailukieltoa, haha... :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe