Homevaurio?

Ehkä ei ihan, mutta mistä on kysymys ja löytyykö lääkettä. Takaikkunan sivu- ja alareunassa on n. 5 mm leveä valkoinen rantu. Aluksi luulin sitä vesihuuruksi, mutta ilmeni etteipä se lähtenyt pyyhkimällä pois sen paremmin ulkoa kuin sisäpuoleltakaan. Mistä tuollainen on mahdollisesti tullut? Ei se haittaa mitään käytännössä, mutta on sillä vaaraa levitä?

Näitä pieniä kysymyksiä nyt satelee, kun on aikaa penkoa autoa tarkemmin.
4424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin 126:ssa on 2-kerrostakalasi.

Lasien väliin voi ajan kanssa päästä vesi ja jälki on juuri tuollainen. Ei sen pitäisi kovin pahasti levitä ainakaan seuraavan 10 vuoden aikana.

Äänestä
  • Ei se ole vettä lasien välissä, vaan se on ilmaa!
    ...meilläpäin se vesi on yleensä lasissa ;)

    Äänestä

Näin se on. Yleensä hieman iäkkäämmille
liima laseille käy noin, niin tuulilasi
kuin takalasi ovat iän karttuessa
alttiita imemään reunojen saumoista
vettä ja kosteutta.Niin kuin edellinen
puheen vuorossaan mainitsi, niin ei
tosiaan pitäisi kovin herkästi levitä.

Minulla oli vanhassa mesessä tuulilasin
ylä kulmissa aika hyvät maitomaiset
harsot,mutta ei nekään 4 vuoden aikana
mihinkään levinnyt.

Kävinpä vielä näyttämässä tuulilasi
liikkeessä ja siellä sanoivat että ei
usko että ne leviää nopeasti,on kuulemma
vuosien prosessi.

Äänestä
  • kommenteista. Asia ei sitten vaivaa päänuppia sen enempää. Tuulilasi onkin juuri uusittu, mutta takaruutu on luonnollisesti alkuperäinen.
    Täytyy katsoa, mitä seuraavaksi tulee vastaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulokas kirjoitti:

Ehkä ei ihan, mutta mistä on kysymys ja löytyykö lääkettä. Takaikkunan sivu- ja alareunassa on n. 5 mm leveä valkoinen rantu. Aluksi luulin sitä vesihuuruksi, mutta ilmeni etteipä se lähtenyt pyyhkimällä pois sen paremmin ulkoa kuin sisäpuoleltakaan. Mistä tuollainen on mahdollisesti tullut? Ei se haittaa mitään käytännössä, mutta on sillä vaaraa levitä?

Näitä pieniä kysymyksiä nyt satelee, kun on aikaa penkoa autoa tarkemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu