Oikeustieteellinen

451

Olisin kiinnostunut kuulemaan oikeustiedettä opiskelevien kokemuksia opiskelusta sekä pääsykokeista. Miltä ala tuntuu? Onko paljon luentoja vai lähes pelkkää itseopiskelua jne.

3

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Concordiaan!:)

      Sinne ainakin pääset sisään.
      Opetus on parempi ja Tallinnassa asuminen halvempi.

    • 2vsk

      Pääsykoe oli hankala, sillä siinä vaadittiin paljon nippelitiedon osaamista. Myöhemminen tentit ovat mielestäni mitanneet paremmin olennaisten asioiden ja kokonaisuuksien hallintaa. Ymmärtäähän tuon, sillä pääsykokeen tärkein funktio on karsia liiat hakijat.
      Mutta jos sisään meinaa päästä niin kyllä ne pääsykoekirjat on osattava lähes ulkoa, valitan.

      Itse ala on kyllä mielenkiintoinen. Kaikkein yllättävintä on ollut se, että tietyt oikeudenalat, joita on etukäteen pitänyt tappotylsinä, ovatkin osoittautuneet erittäin mielenkiintoisiksi ja päinvastoin. Lisäksi alan monimuotoisuus takaa sen, että kiinnostus pysyy yllä. On hyvä muistaa, että vaikka jokin aihe maistuu puulta, niin seuraava tentti voikin olla jo paljon mielenkiintoisempi. Ei siis pidä hätiköidysti ajatella valinneensa väärän alan.

      Jaottelusta itseopiskelu/luennoilla istuminen voi sanoa, että se on itsestä kiinni. Luentoja tms. järjestetään kiitettävästi, mutta pakollisia luentoja on vähän ja tuskin millään niistä on läsnäolopakkoa. Eli on itsestä kiinni, miten paljon jaksaa kuunnella luentoja (ainakin Helsingissä proffien pedagogian taidot ovat hieman ruosteessa) vai pitääkö enemmän kirjastossa lukemisesta. Ja lukemista tulee joka tapauksessa paljon (keskimäärin vajaa 1000 sivua per tentti), siitä ei kyllä pääse mihinkään. Luennot ovat pääsääntöisesti olemassa joko tietyn tenttikirjan korvaamiseen tai sitten vain pänttäämisen tueksi.

      Suosittelen hakemista mikäli istumalihaksesi kestävät pänttäämistä, ala tarjoaa jokaiselle jotakin ja antaa laajan yleistutkinnon, joka on erittäin hyvä monipuolinen pohja työelämää ajatellen. Noin yleisesti ottaen oikkarit ovat aika mukavaa ja sosiaalista porukkaa ja bileet ovat mahtavat (raskas työ vaatii raskaat huvit).

      • Kolmatta vuotta

        Hei,

        opiskelen kolmatta vuotta oikiksessa ja oon ollut täyspäiväisesti töissä ekan vuoden keväästä lähtien (kun on toinen yliopistotutkinto jo alla). Oikis sopii mulle hyvin, koska opiskelu on niin itsenäistä. Läsnäolopakkoa ei ole, poikkeuksena perhe- ja jäämistöoikeuden luennot, prosessioikeuden oikeudenkäyntien seuraaminen, seminaarit ja juurit valmistumista ennen suoritettavat opinnot. Aikataulu on vain sinusta itsestä kiinni. Itsekuria se kyllä vaatii :)

        Pääsykoe ei ole mitenkään mahdoton. Myös se vaatii itsekuria. Luin n. 1½ kk ja vähintään 8 tuntia päivässä. Ei lukukertojen määrä ole se ratkaiseva, vaan laatu. Itse ainakin tein kaiken maailman muistiharjoituksia, kuten loruja. Jos pääsykoekirjassa on listattu esim. viisi edellytystä jonkin asian toteutumiselle, niin niitä varmasti kysytään. Kaikki listat on siis hakattava päähän :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe