Oikeustieteellinen

Olisin kiinnostunut kuulemaan oikeustiedettä opiskelevien kokemuksia opiskelusta sekä pääsykokeista. Miltä ala tuntuu? Onko paljon luentoja vai lähes pelkkää itseopiskelua jne.
3785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sinne ainakin pääset sisään.
Opetus on parempi ja Tallinnassa asuminen halvempi.

Äänestä

Pääsykoe oli hankala, sillä siinä vaadittiin paljon nippelitiedon osaamista. Myöhemminen tentit ovat mielestäni mitanneet paremmin olennaisten asioiden ja kokonaisuuksien hallintaa. Ymmärtäähän tuon, sillä pääsykokeen tärkein funktio on karsia liiat hakijat.
Mutta jos sisään meinaa päästä niin kyllä ne pääsykoekirjat on osattava lähes ulkoa, valitan.

Itse ala on kyllä mielenkiintoinen. Kaikkein yllättävintä on ollut se, että tietyt oikeudenalat, joita on etukäteen pitänyt tappotylsinä, ovatkin osoittautuneet erittäin mielenkiintoisiksi ja päinvastoin. Lisäksi alan monimuotoisuus takaa sen, että kiinnostus pysyy yllä. On hyvä muistaa, että vaikka jokin aihe maistuu puulta, niin seuraava tentti voikin olla jo paljon mielenkiintoisempi. Ei siis pidä hätiköidysti ajatella valinneensa väärän alan.

Jaottelusta itseopiskelu/luennoilla istuminen voi sanoa, että se on itsestä kiinni. Luentoja tms. järjestetään kiitettävästi, mutta pakollisia luentoja on vähän ja tuskin millään niistä on läsnäolopakkoa. Eli on itsestä kiinni, miten paljon jaksaa kuunnella luentoja (ainakin Helsingissä proffien pedagogian taidot ovat hieman ruosteessa) vai pitääkö enemmän kirjastossa lukemisesta. Ja lukemista tulee joka tapauksessa paljon (keskimäärin vajaa 1000 sivua per tentti), siitä ei kyllä pääse mihinkään. Luennot ovat pääsääntöisesti olemassa joko tietyn tenttikirjan korvaamiseen tai sitten vain pänttäämisen tueksi.

Suosittelen hakemista mikäli istumalihaksesi kestävät pänttäämistä, ala tarjoaa jokaiselle jotakin ja antaa laajan yleistutkinnon, joka on erittäin hyvä monipuolinen pohja työelämää ajatellen. Noin yleisesti ottaen oikkarit ovat aika mukavaa ja sosiaalista porukkaa ja bileet ovat mahtavat (raskas työ vaatii raskaat huvit).

Äänestä
  • Hei,

    opiskelen kolmatta vuotta oikiksessa ja oon ollut täyspäiväisesti töissä ekan vuoden keväästä lähtien (kun on toinen yliopistotutkinto jo alla). Oikis sopii mulle hyvin, koska opiskelu on niin itsenäistä. Läsnäolopakkoa ei ole, poikkeuksena perhe- ja jäämistöoikeuden luennot, prosessioikeuden oikeudenkäyntien seuraaminen, seminaarit ja juurit valmistumista ennen suoritettavat opinnot. Aikataulu on vain sinusta itsestä kiinni. Itsekuria se kyllä vaatii :)

    Pääsykoe ei ole mitenkään mahdoton. Myös se vaatii itsekuria. Luin n. 1½ kk ja vähintään 8 tuntia päivässä. Ei lukukertojen määrä ole se ratkaiseva, vaan laatu. Itse ainakin tein kaiken maailman muistiharjoituksia, kuten loruja. Jos pääsykoekirjassa on listattu esim. viisi edellytystä jonkin asian toteutumiselle, niin niitä varmasti kysytään. Kaikki listat on siis hakattava päähän :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


451 kirjoitti:

Olisin kiinnostunut kuulemaan oikeustiedettä opiskelevien kokemuksia opiskelusta sekä pääsykokeista. Miltä ala tuntuu? Onko paljon luentoja vai lähes pelkkää itseopiskelua jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu