Eli siinähän se tuli jo, verrataan vaikka Vekaranjärven tykistö/krh patteria ja Santahaminan perusjääkäriä? Olen kuullut että tykistöstä ja krh:sta pääsee helpoiten rukkiin.
Onko tykkimies/krh homma jotenkin löysempää kuin muut?
Mistä helpoiten rukkiin?
4
4008
Vastaukset
- on.....
on löysempää fyysisesti. kokeita tykistön/krh puolella sitäkin enemmän. jalkaväes joutuu siis sykkimään enemmän.
- tykkimies
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
- Papu
tykkimies kirjoitti:
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
RUK:uun ei ole helpoa tietä. Sinun pitää valta itsellesi sopiva aselaji, niin helpotat tietäsi parhaiten. Jos pidät matikasta ja piiruista on tiesi tykistö etc. Jalkaväessä selviää kovalla kunnolla. Kaikissa paikoissa vaaditaan tiettyjä perusominaisuuksia kuten paineensietoa ja palikkatestien ym. hyvää läpäisyä. Kouluorientoituneilta ne sujuvat "helpolla", kun taas toisella käsi tärisee käytännön ja teorian kokeissa. Toivottavasti tästä oli jotain apua. Tietenkin harvinaiset koulutushaarat ja niiden muutamat RUK-paikat ovat asia erikseen.
- edellinen kirjoittaja
tykkimies kirjoitti:
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
jos osaat tosiaan osaat lukea, niin varmaankin ymmärsit pointtini: "on löysää _fyysisesti_" psyykkinen ja fyysinen "rankkuus" on aivan eri asia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723113
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802236
- 602053
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408