Eli siinähän se tuli jo, verrataan vaikka Vekaranjärven tykistö/krh patteria ja Santahaminan perusjääkäriä? Olen kuullut että tykistöstä ja krh:sta pääsee helpoiten rukkiin.
Onko tykkimies/krh homma jotenkin löysempää kuin muut?
Mistä helpoiten rukkiin?
4
4447
Vastaukset 4
- on.....
on löysempää fyysisesti. kokeita tykistön/krh puolella sitäkin enemmän. jalkaväes joutuu siis sykkimään enemmän.
- tykkimies
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
- Papu
tykkimies kirjoitti:
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
RUK:uun ei ole helpoa tietä. Sinun pitää valta itsellesi sopiva aselaji, niin helpotat tietäsi parhaiten. Jos pidät matikasta ja piiruista on tiesi tykistö etc. Jalkaväessä selviää kovalla kunnolla. Kaikissa paikoissa vaaditaan tiettyjä perusominaisuuksia kuten paineensietoa ja palikkatestien ym. hyvää läpäisyä. Kouluorientoituneilta ne sujuvat "helpolla", kun taas toisella käsi tärisee käytännön ja teorian kokeissa. Toivottavasti tästä oli jotain apua. Tietenkin harvinaiset koulutushaarat ja niiden muutamat RUK-paikat ovat asia erikseen.
- edellinen kirjoittaja
tykkimies kirjoitti:
Tykistössä pitää osata lukea, kirjoittaa ja laskea. Ei kaikki tuo taida onnistua ed. kirjoittajalta?
jos osaat tosiaan osaat lukea, niin varmaankin ymmärsit pointtini: "on löysää _fyysisesti_" psyykkinen ja fyysinen "rankkuus" on aivan eri asia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811515
- 841322
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9721Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.104613Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30591Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557