ruuansulatuksesta...

oon jo hurjat 6 päivää ollut oksentelmatta ja oon huomannu että turvotus joka tuli alkupäivinä kasvoihin kun oli lopettanu oksentelun on hävinnyt ja ihan kun aineenvaihdunta olis muuttunu, pystyn syömään enemmän enkä silti 'turpoa' sillai kun silloin kun oksentelin. voi tää siis olla mahdollista että bulimia vaikuttais aineenvaihduntaan?
4758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oon lukenu, että tuo kasvojen turvotus johtuis sylkirauhasista. Oksentelun takia ne tulehtuu ja turpoaa --> kasvot turpoo.. Joo sekavaa tiedän :D. Mutta mulla tuo turvotus lähti laskemaan kunnolla n. viikon jälkeen kun en ollu oksentanu. Ja ihmeellistä kyllä, painokaan ei oo noussu (oon siis ollu melkein kuukauden oksentamatta nyt). Ja kyllä kai bulimia vaikuttaa aineenvaihduntaan ja kaikkeen muuhunkin. Kehohan menee siitä ihan sekasin kun kokoajan oksennetaan :/.

Äänestä
  • Miten et ole lihonu jos olet lopettanu oksentamisen? Mä olen varma että paisun kun pullataikina ja en mahdu enää edes vaatteisiini jos lopetan.
    Joskus olen ollu muutaman päivän oksentamatta tai jopa viikon ja heti on tuntunu että olen lihonu ja farkut alkaa kiristää.. Voih

    Äänestä

  • hoitsu kirjoitti:

    Miten et ole lihonu jos olet lopettanu oksentamisen? Mä olen varma että paisun kun pullataikina ja en mahdu enää edes vaatteisiini jos lopetan.
    Joskus olen ollu muutaman päivän oksentamatta tai jopa viikon ja heti on tuntunu että olen lihonu ja farkut alkaa kiristää.. Voih

    pitäis kai vaan oppia hillitsemään syömistä ja purkaa turhautumista/masennusta johonkin muuhun kuin syömiseen.. hankalaa mut pitää vaan jatkaa yrittämistä...

    Äänestä

Hienoa että olet pystynyt olemaan oksentamatta!

Itse olen suht koht parantunut 6 vuotta kestäneestä bulimiahelvetistä ja nyt vasta tajuan mihin kaikkeen se oksentelu todella vaikuttaa. Turvotus tosiaan tulee kun elimistö on tottunut siihen että kaikki ruoka oksennetaan ulos mutta turvotus kyllä laskee ajan myötä kun elimistö alkaa "parantua"..

Itse en enää turpoa kuin harvoin, jos syön paljon kerralla esim. pullaa/karkkia tmv epäterveellistä. Vatsa ja suolisto toimii hyvin vuosien kipujen jälkeen ja voin sanoa jokaiselle sairastuneelle että tämä olo on tavoittelemisen arvoinen!

Voimia ja tsemppiä kaikille sairastaville! Tehkää yksi päätös, ja jonain päivänä huomaatte että elämä näyttää aivan erilaiselta... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toiv. ei ikinä enää bulimiaa kirjoitti:

oon jo hurjat 6 päivää ollut oksentelmatta ja oon huomannu että turvotus joka tuli alkupäivinä kasvoihin kun oli lopettanu oksentelun on hävinnyt ja ihan kun aineenvaihdunta olis muuttunu, pystyn syömään enemmän enkä silti 'turpoa' sillai kun silloin kun oksentelin. voi tää siis olla mahdollista että bulimia vaikuttais aineenvaihduntaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu