Onkohan tietoa mistä mahdollisuus saada
Konica Minoltan Dimage Z6 -käyttöohjeita suomenkielisenä,
tai saako ollenkaan? Ensi viikolla pistän tilaukseen,
mutta olis kiva tietää miten kamera sitten toimii,
kun en oikein ymmärrä muita kieliä tarpeeksi lukeakseni niitä.
Onkos mielipiteitä ko. kamerasta, toimiiko ja onko kuinka hyvä lähikuviin?
Konica Minolta Z6
11
4530
Vastaukset
- Setä58
Suomenkielistä käyttöohjetta ei taida saada muualta kuin maahantuojalta, joka tiettävästi rokottaa siitä kiskurihinnan (=useampia kymmeniä euroja). Hyvällä säkällä voi tietysti löytyä joku, joka on valmis luopumaan omastaan. Netistä saa imuroitua ainakin englanninkielisen. Minulta saat ranskankielisen jos haluat :)
Toisaalta jos olet aikaisemmin yhtään digikameralla kuvaillut ja edes sen verran osaat engelskaa (tai ruotsia, ranskaa, saksaa, italiaa espanjaa, venäjää, japania, kiinaa...) että saat valikoista selvää niin etpä silloin paljoa ohjekirjoja tarvitse.
Oman lyhyen kokemukseni perusteella olen kameraan tyytyväinen. Supermakro tarkentuu n. sentin etäisyydelle etulinssistä joten sen puoleen kyllä lähikuviakin saa. Kuvanlaatuun olen myös tyytyväinen. Hyvä kamera jossa erinomainen hinta-laatusuhde.
Mistäpä muuten meinasit tilata?- Tytteli85
verkkokauppa.comista pistin tilaukseen hinta oli toimituskuluineen ja postiennakolla 416e...
Hyvä kuulla että lähikuvia saa otettua, sillä varmaan niitä lähinna otan. Olen kyllä tulevan ammattini puolesta joutunut kuvailemaan koulussa milloin milläkin kameralla, että luulis onnistuvan, täytyy jatkaa etsiskelyä, en kuitenkaan viittisi montaa kymmentä ohjeista maksaa vielä lisäksi... - Setä58
Tytteli85 kirjoitti:
verkkokauppa.comista pistin tilaukseen hinta oli toimituskuluineen ja postiennakolla 416e...
Hyvä kuulla että lähikuvia saa otettua, sillä varmaan niitä lähinna otan. Olen kyllä tulevan ammattini puolesta joutunut kuvailemaan koulussa milloin milläkin kameralla, että luulis onnistuvan, täytyy jatkaa etsiskelyä, en kuitenkaan viittisi montaa kymmentä ohjeista maksaa vielä lisäksi...Eikös verkkokauppa.com ole Suomessa toimiva yritys ja sellaisena velvollinen antamaan tuotteen mukana myös suomenkieliset käyttöohjeet? Näin olen ymmärtänyt, vetoa en mene lyömään.
- Tytteli85
Setä58 kirjoitti:
Eikös verkkokauppa.com ole Suomessa toimiva yritys ja sellaisena velvollinen antamaan tuotteen mukana myös suomenkieliset käyttöohjeet? Näin olen ymmärtänyt, vetoa en mene lyömään.
Niin minunkin tietääkseni, mutta jo sivuilla kerrottiin ettei sisällä suomen tai ruotsinkielisiä ohjeita...en sitten tiedä mikä mättää...
- kn58
Hei,
Mulla on ollut kuukauden päivät z6 ja ostaessa sain suomenkielisen ohjekirjan mukana jossa on kyllä kaikki toiminnot selkeästi esitettynä.
Joten jos ostat uuden kaupasta niin ohjeet seuraa mukana.
Olen tyytyväinen käyttäjä, lähikuvausta en paljon harrasta mutta edellinen kamerani oli z3 ja ainakin kasvikuvauksessa ominaisuuset olivat riittävät. Kuvanvakaaja on erityisen hyvä toiminto. Se vastaa jopa huonoa jalustaa. Minoltan hämäräominaisuudet ovat heikot mutta kannattaa käyttää salamaa mahdollisimman usein
terveisin,
kn- pee-eee
Hei. Kerroit omistavasi Z6:en ja siihen suomenkieliset käyttöohjeet. Minulla on sama kamera, mutta Saksasta ostettu, eikä millään meinaa löytää manuaalia. Kysyisinkin, että voitko lainata käyttöohjettasi kopioitavaksi tai mitä vastaavasti veloitat kopioista. Konicaa maahantoi aikanaan Eiri-kuva, mutta konkurssin jälkeen ei enää löydy mitään kameroihin viittaavaa sen jäljiltä. Ole kiltti ja vastaile joka tapauksessa Kiitos etukäteen.
terv Pärre
- Tytteli85
Nyt on kamera... pitäis päästä viel kotiin tutustumaan... Kävinkin ihan liikkeessä ostamassa, ja kuulin samalla et verkkokauppaa ei enää ole, vaikka sivut pyöriiki netis... Ihmisiä kuulemma odottelee tavaroitaan jotka on jo maksettu. Ei mielestäni ollu kallis kun kaupan päälle pul giganen kortti... Vihii!!! *Häpihäpi"
- että????
Meinaatko sä nyt että verkkokauppa.com -nettikauppaa ei enää ole? Kyllähän verkkokauppa.com pyörii edelleen ja vahvasti.
- tytteli85
että???? kirjoitti:
Meinaatko sä nyt että verkkokauppa.com -nettikauppaa ei enää ole? Kyllähän verkkokauppa.com pyörii edelleen ja vahvasti.
Nii mulle ainaki sanottii, et ei paljo tavaroita toimittele
- suurin
tytteli85 kirjoitti:
Nii mulle ainaki sanottii, et ei paljo tavaroita toimittele
verkkokauppa.com on Suomen suurin verkkokauppa ja toimittaa TODELLA paljon tavaraa. Ethän sotke nyt mihnkään muuhun "verkkokauppaan", sillä onhan monella firmalla verkkokauppa, eli tuotteita voi tilata netistä.
- Hzz
suurin kirjoitti:
verkkokauppa.com on Suomen suurin verkkokauppa ja toimittaa TODELLA paljon tavaraa. Ethän sotke nyt mihnkään muuhun "verkkokauppaan", sillä onhan monella firmalla verkkokauppa, eli tuotteita voi tilata netistä.
Suomenkieliset ohjeet maksavat vähintään 50 euroa lähes minkälaiseen digikameraan tahansa. Tästä johtuu se, että kamerat ovat nettikaupoissa niin halpoja.
Oikeissa kamerakaupoissa, ja aina kun myydään kameroita tiskin yli, pitää lain mukaan olla suomenkieliset ohjeet. Näin ei tarvitse olla nettikaupoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3092695Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."782465SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552205Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771903- 1251682
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1381460
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731328Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.881150Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771124