Onkohan tietoa mistä mahdollisuus saada
Konica Minoltan Dimage Z6 -käyttöohjeita suomenkielisenä,
tai saako ollenkaan? Ensi viikolla pistän tilaukseen,
mutta olis kiva tietää miten kamera sitten toimii,
kun en oikein ymmärrä muita kieliä tarpeeksi lukeakseni niitä.
Onkos mielipiteitä ko. kamerasta, toimiiko ja onko kuinka hyvä lähikuviin?
Konica Minolta Z6
11
4515
Vastaukset
- Setä58
Suomenkielistä käyttöohjetta ei taida saada muualta kuin maahantuojalta, joka tiettävästi rokottaa siitä kiskurihinnan (=useampia kymmeniä euroja). Hyvällä säkällä voi tietysti löytyä joku, joka on valmis luopumaan omastaan. Netistä saa imuroitua ainakin englanninkielisen. Minulta saat ranskankielisen jos haluat :)
Toisaalta jos olet aikaisemmin yhtään digikameralla kuvaillut ja edes sen verran osaat engelskaa (tai ruotsia, ranskaa, saksaa, italiaa espanjaa, venäjää, japania, kiinaa...) että saat valikoista selvää niin etpä silloin paljoa ohjekirjoja tarvitse.
Oman lyhyen kokemukseni perusteella olen kameraan tyytyväinen. Supermakro tarkentuu n. sentin etäisyydelle etulinssistä joten sen puoleen kyllä lähikuviakin saa. Kuvanlaatuun olen myös tyytyväinen. Hyvä kamera jossa erinomainen hinta-laatusuhde.
Mistäpä muuten meinasit tilata?- Tytteli85
verkkokauppa.comista pistin tilaukseen hinta oli toimituskuluineen ja postiennakolla 416e...
Hyvä kuulla että lähikuvia saa otettua, sillä varmaan niitä lähinna otan. Olen kyllä tulevan ammattini puolesta joutunut kuvailemaan koulussa milloin milläkin kameralla, että luulis onnistuvan, täytyy jatkaa etsiskelyä, en kuitenkaan viittisi montaa kymmentä ohjeista maksaa vielä lisäksi... - Setä58
Tytteli85 kirjoitti:
verkkokauppa.comista pistin tilaukseen hinta oli toimituskuluineen ja postiennakolla 416e...
Hyvä kuulla että lähikuvia saa otettua, sillä varmaan niitä lähinna otan. Olen kyllä tulevan ammattini puolesta joutunut kuvailemaan koulussa milloin milläkin kameralla, että luulis onnistuvan, täytyy jatkaa etsiskelyä, en kuitenkaan viittisi montaa kymmentä ohjeista maksaa vielä lisäksi...Eikös verkkokauppa.com ole Suomessa toimiva yritys ja sellaisena velvollinen antamaan tuotteen mukana myös suomenkieliset käyttöohjeet? Näin olen ymmärtänyt, vetoa en mene lyömään.
- Tytteli85
Setä58 kirjoitti:
Eikös verkkokauppa.com ole Suomessa toimiva yritys ja sellaisena velvollinen antamaan tuotteen mukana myös suomenkieliset käyttöohjeet? Näin olen ymmärtänyt, vetoa en mene lyömään.
Niin minunkin tietääkseni, mutta jo sivuilla kerrottiin ettei sisällä suomen tai ruotsinkielisiä ohjeita...en sitten tiedä mikä mättää...
- kn58
Hei,
Mulla on ollut kuukauden päivät z6 ja ostaessa sain suomenkielisen ohjekirjan mukana jossa on kyllä kaikki toiminnot selkeästi esitettynä.
Joten jos ostat uuden kaupasta niin ohjeet seuraa mukana.
Olen tyytyväinen käyttäjä, lähikuvausta en paljon harrasta mutta edellinen kamerani oli z3 ja ainakin kasvikuvauksessa ominaisuuset olivat riittävät. Kuvanvakaaja on erityisen hyvä toiminto. Se vastaa jopa huonoa jalustaa. Minoltan hämäräominaisuudet ovat heikot mutta kannattaa käyttää salamaa mahdollisimman usein
terveisin,
kn- pee-eee
Hei. Kerroit omistavasi Z6:en ja siihen suomenkieliset käyttöohjeet. Minulla on sama kamera, mutta Saksasta ostettu, eikä millään meinaa löytää manuaalia. Kysyisinkin, että voitko lainata käyttöohjettasi kopioitavaksi tai mitä vastaavasti veloitat kopioista. Konicaa maahantoi aikanaan Eiri-kuva, mutta konkurssin jälkeen ei enää löydy mitään kameroihin viittaavaa sen jäljiltä. Ole kiltti ja vastaile joka tapauksessa Kiitos etukäteen.
terv Pärre
- Tytteli85
Nyt on kamera... pitäis päästä viel kotiin tutustumaan... Kävinkin ihan liikkeessä ostamassa, ja kuulin samalla et verkkokauppaa ei enää ole, vaikka sivut pyöriiki netis... Ihmisiä kuulemma odottelee tavaroitaan jotka on jo maksettu. Ei mielestäni ollu kallis kun kaupan päälle pul giganen kortti... Vihii!!! *Häpihäpi"
- että????
Meinaatko sä nyt että verkkokauppa.com -nettikauppaa ei enää ole? Kyllähän verkkokauppa.com pyörii edelleen ja vahvasti.
- tytteli85
että???? kirjoitti:
Meinaatko sä nyt että verkkokauppa.com -nettikauppaa ei enää ole? Kyllähän verkkokauppa.com pyörii edelleen ja vahvasti.
Nii mulle ainaki sanottii, et ei paljo tavaroita toimittele
- suurin
tytteli85 kirjoitti:
Nii mulle ainaki sanottii, et ei paljo tavaroita toimittele
verkkokauppa.com on Suomen suurin verkkokauppa ja toimittaa TODELLA paljon tavaraa. Ethän sotke nyt mihnkään muuhun "verkkokauppaan", sillä onhan monella firmalla verkkokauppa, eli tuotteita voi tilata netistä.
- Hzz
suurin kirjoitti:
verkkokauppa.com on Suomen suurin verkkokauppa ja toimittaa TODELLA paljon tavaraa. Ethän sotke nyt mihnkään muuhun "verkkokauppaan", sillä onhan monella firmalla verkkokauppa, eli tuotteita voi tilata netistä.
Suomenkieliset ohjeet maksavat vähintään 50 euroa lähes minkälaiseen digikameraan tahansa. Tästä johtuu se, että kamerat ovat nettikaupoissa niin halpoja.
Oikeissa kamerakaupoissa, ja aina kun myydään kameroita tiskin yli, pitää lain mukaan olla suomenkieliset ohjeet. Näin ei tarvitse olla nettikaupoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis915160Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1724869BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2114078- 2153255
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1143105Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main992960- 1251810
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok151649Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1431594- 611359