Ecce Homo

vio-letti

Tapasin tässä päivänä muutamana valokuvataiteilijan Elisabeth Ohlson Wallin kun hän oli täällä minun kotikaupungissani pitämässä esitelmää. Juttelimme vähän siitä dramatiikasta joka liittyi hänen paljon puhetta aiheuttaneeseen valokuvanäyttelyynsä Ecce Homo, kun se oli esillä täällä -99. Silloin kiihkokristityt mielenosoittajat olivat lynchata hänet ja poliisi sai auttaa hänet turvaan.

Tässä lenkki hänen kotisivulleen ja Ecce Homo-näyttelyn kuviin:

http://www.ohlson.se/u_ecce.htm

Alkuperäisessä näyttelyssä kuvat ovat suuressa koossa ja niistä saa hyvin vahvan tunne-elämyksen. Kuvat muistuttavat jotenkin alttaritauluja. Ne ovat olleet esillä monissa museoissa ja eniten ehkä kohua herätti se, että ne olivat esillä Uppsalan tuomiokirkossa. Suomessakin on näyttely ollut vierailulla, ehkä joku on sen nähnyt?

Netissä on myös ollut virtuaali näyttely, mutta nyt se on kuulemma poistettu. (Linkki on kuitenkin vieläkin esillä monen museon webbsivuilla alkuperäisellä nimellä - weeweeweepisteeccehomopistenu -,mutta nyt se johtaa heteroporrsivulle. Joillakin on ilmeisesti ollut "hauskaa"... vai lieneekö "eheyttäjät" olleet toimessa?)

Toivottavasti kuvat kuitenkin - pienestä formaatistaan huolimatta -, puhuvat puolestaan. Niiden alkuperäinen sanoma on Rakkauden sanoma.

4

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palstalainen9

      Kiitos.
      Minua nämä kuvat koskettivat. Ihan kanalihalle meni iho. Tuntuu, että jos Jeesus oikeasti on Jumala, niin nämä kuvat ovat totista totta... Jeesus silloin on myös hlbt-ihmisten Jumala ja meidän keskuudessamme.

      • järkyttävää

        ja vielä kerran järkyttävää.


    • piuski

      oma mielipiteeni on, ettei kirkko ole taidenäyttelytila. kuvat vaikuttivat ihan hienoilta mutteivät ne näin heteroa erityisesti koskettaneet... olen muuten ex-ripari-isonen [oo mikä meriitti] ja sen verran vielä on oppia päässä että tottakai Jeesus on kaikkien ihmisten Jumala. tai Kristus, kuinka vain.
      moip.

    • Anonyymi

      Ainakaan alttaritauluiksi eivät ole sopivia, koska kirkko keskittyy henkisyyteen, ei seksuaalisuuden esiintuomiseen. Ne ovat kaksi eri leveliä.

      Miksi alttaritaulussa pitäisi olla homolla nahkaiset seksivaatteet yllä? Määrittääkö pornahtava seksi niin voimakkaasti homokulttuuria, että se pitää tuoda esille uskonnollisessa kuvassakin. Kai homoseksuaaleilla on muutakin elämää kuin seksielämä? En ole nähnyt Eevalla tai Marialla kirkollisissa kuvissa sukkanauhaliivejä ja verkkosukkia.

      Seksi tuntuu olevan tälle taiteilijalle pakkomielle, ehkä sen verran vanhaa lesbovuosikertaa, että on jäänyt traumoja kaapissa olosta. Uudet sukupolvet ovat vapautuneempia olemaan sitä mitä ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      118
      7478
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      73
      6221
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5184
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4485
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4196
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      225
      4072
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      3955
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3878
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      55
      3022
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      46
      2520
    Aihe