Ecce Homo

vio-letti

Tapasin tässä päivänä muutamana valokuvataiteilijan Elisabeth Ohlson Wallin kun hän oli täällä minun kotikaupungissani pitämässä esitelmää. Juttelimme vähän siitä dramatiikasta joka liittyi hänen paljon puhetta aiheuttaneeseen valokuvanäyttelyynsä Ecce Homo, kun se oli esillä täällä -99. Silloin kiihkokristityt mielenosoittajat olivat lynchata hänet ja poliisi sai auttaa hänet turvaan.

Tässä lenkki hänen kotisivulleen ja Ecce Homo-näyttelyn kuviin:

http://www.ohlson.se/u_ecce.htm

Alkuperäisessä näyttelyssä kuvat ovat suuressa koossa ja niistä saa hyvin vahvan tunne-elämyksen. Kuvat muistuttavat jotenkin alttaritauluja. Ne ovat olleet esillä monissa museoissa ja eniten ehkä kohua herätti se, että ne olivat esillä Uppsalan tuomiokirkossa. Suomessakin on näyttely ollut vierailulla, ehkä joku on sen nähnyt?

Netissä on myös ollut virtuaali näyttely, mutta nyt se on kuulemma poistettu. (Linkki on kuitenkin vieläkin esillä monen museon webbsivuilla alkuperäisellä nimellä - weeweeweepisteeccehomopistenu -,mutta nyt se johtaa heteroporrsivulle. Joillakin on ilmeisesti ollut "hauskaa"... vai lieneekö "eheyttäjät" olleet toimessa?)

Toivottavasti kuvat kuitenkin - pienestä formaatistaan huolimatta -, puhuvat puolestaan. Niiden alkuperäinen sanoma on Rakkauden sanoma.

4

1012

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palstalainen9

      Kiitos.
      Minua nämä kuvat koskettivat. Ihan kanalihalle meni iho. Tuntuu, että jos Jeesus oikeasti on Jumala, niin nämä kuvat ovat totista totta... Jeesus silloin on myös hlbt-ihmisten Jumala ja meidän keskuudessamme.

      • järkyttävää

        ja vielä kerran järkyttävää.


    • piuski

      oma mielipiteeni on, ettei kirkko ole taidenäyttelytila. kuvat vaikuttivat ihan hienoilta mutteivät ne näin heteroa erityisesti koskettaneet... olen muuten ex-ripari-isonen [oo mikä meriitti] ja sen verran vielä on oppia päässä että tottakai Jeesus on kaikkien ihmisten Jumala. tai Kristus, kuinka vain.
      moip.

    • Anonyymi

      Ainakaan alttaritauluiksi eivät ole sopivia, koska kirkko keskittyy henkisyyteen, ei seksuaalisuuden esiintuomiseen. Ne ovat kaksi eri leveliä.

      Miksi alttaritaulussa pitäisi olla homolla nahkaiset seksivaatteet yllä? Määrittääkö pornahtava seksi niin voimakkaasti homokulttuuria, että se pitää tuoda esille uskonnollisessa kuvassakin. Kai homoseksuaaleilla on muutakin elämää kuin seksielämä? En ole nähnyt Eevalla tai Marialla kirkollisissa kuvissa sukkanauhaliivejä ja verkkosukkia.

      Seksi tuntuu olevan tälle taiteilijalle pakkomielle, ehkä sen verran vanhaa lesbovuosikertaa, että on jäänyt traumoja kaapissa olosta. Uudet sukupolvet ovat vapautuneempia olemaan sitä mitä ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2284
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1516
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      682
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      598
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      562
    11. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    13. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    18. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      498
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe