Tapasin tässä päivänä muutamana valokuvataiteilijan Elisabeth Ohlson Wallin kun hän oli täällä minun kotikaupungissani pitämässä esitelmää. Juttelimme vähän siitä dramatiikasta joka liittyi hänen paljon puhetta aiheuttaneeseen valokuvanäyttelyynsä Ecce Homo, kun se oli esillä täällä -99. Silloin kiihkokristityt mielenosoittajat olivat lynchata hänet ja poliisi sai auttaa hänet turvaan.
Tässä lenkki hänen kotisivulleen ja Ecce Homo-näyttelyn kuviin:
http://www.ohlson.se/u_ecce.htm
Alkuperäisessä näyttelyssä kuvat ovat suuressa koossa ja niistä saa hyvin vahvan tunne-elämyksen. Kuvat muistuttavat jotenkin alttaritauluja. Ne ovat olleet esillä monissa museoissa ja eniten ehkä kohua herätti se, että ne olivat esillä Uppsalan tuomiokirkossa. Suomessakin on näyttely ollut vierailulla, ehkä joku on sen nähnyt?
Netissä on myös ollut virtuaali näyttely, mutta nyt se on kuulemma poistettu. (Linkki on kuitenkin vieläkin esillä monen museon webbsivuilla alkuperäisellä nimellä - weeweeweepisteeccehomopistenu -,mutta nyt se johtaa heteroporrsivulle. Joillakin on ilmeisesti ollut "hauskaa"... vai lieneekö "eheyttäjät" olleet toimessa?)
Toivottavasti kuvat kuitenkin - pienestä formaatistaan huolimatta -, puhuvat puolestaan. Niiden alkuperäinen sanoma on Rakkauden sanoma.
Ecce Homo
4
1000
Vastaukset
- palstalainen9
Kiitos.
Minua nämä kuvat koskettivat. Ihan kanalihalle meni iho. Tuntuu, että jos Jeesus oikeasti on Jumala, niin nämä kuvat ovat totista totta... Jeesus silloin on myös hlbt-ihmisten Jumala ja meidän keskuudessamme.- järkyttävää
ja vielä kerran järkyttävää.
- piuski
oma mielipiteeni on, ettei kirkko ole taidenäyttelytila. kuvat vaikuttivat ihan hienoilta mutteivät ne näin heteroa erityisesti koskettaneet... olen muuten ex-ripari-isonen [oo mikä meriitti] ja sen verran vielä on oppia päässä että tottakai Jeesus on kaikkien ihmisten Jumala. tai Kristus, kuinka vain.
moip. - Anonyymi
Ainakaan alttaritauluiksi eivät ole sopivia, koska kirkko keskittyy henkisyyteen, ei seksuaalisuuden esiintuomiseen. Ne ovat kaksi eri leveliä.
Miksi alttaritaulussa pitäisi olla homolla nahkaiset seksivaatteet yllä? Määrittääkö pornahtava seksi niin voimakkaasti homokulttuuria, että se pitää tuoda esille uskonnollisessa kuvassakin. Kai homoseksuaaleilla on muutakin elämää kuin seksielämä? En ole nähnyt Eevalla tai Marialla kirkollisissa kuvissa sukkanauhaliivejä ja verkkosukkia.
Seksi tuntuu olevan tälle taiteilijalle pakkomielle, ehkä sen verran vanhaa lesbovuosikertaa, että on jäänyt traumoja kaapissa olosta. Uudet sukupolvet ovat vapautuneempia olemaan sitä mitä ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1804710Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k233608Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392542Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1572227Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet331388- 721250
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751141Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711132En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391043- 53973