Vladivostokista Japaniin?

Trans sibiria

Hei!
Tammikuussa olisi tarkoituksena matkustaa siperian poikki vladivostokiin ja sielta tokioon. Niin aloin tassa kyselemaan, etta josko jollain olisi jo tietoa kuinka sielta vladivostokista paasee parhaiten japaniin. Laivalla vai lentokoneella? Hinnat ja laiva yhtioiden kotisivut olisi myos erittain tervetullutta infoa.

2

1965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wisser

      Moi, oon tuon Siperian osuuden tehnyt ja suosittelenkin että matkalla pysädyt, on aivan turhaa painaa koko mantereen läpi vain Japani mielessä, sinne pääsee helposti lentäenkin. Siperiassa hyviä stoppeja esim Kranojarsk ja Irkutsk Baikalin rannalla.
      Vladista on kylä laivayhteyksiä Japaniin, mikä soipinee matkan henkeen paremmin kuin lentäminen. Laivoista ja muutenkin Trans-siberian hommista on muutama hyvä opas saatavilla:
      # Lonely Planet Trans-Siberian Railway: A Classic Overland Route (Lonely Planet Trans-Siberian Railway) by Simon Richmond sekä Trans-Siberian Handbook, 6th: Includes Rail Route Guide and 25 City Guides (Paperback)
      by Bryn Thomas. Yhdessä muodostavat riittävän paketin matkalle mukaanotettavaksi. LP maksaa n. 20 taalaa ja jälikimmäinen n. 10 dollaria. Planetistä löytyy vastaus myös Japanin yhteyksiisi. Ostathan junaliput vasta Venäjältä niin pääset huomattavasti edullisemmalla - ensin VR:ltä lippu esim. Pietariin. Kannattaa ottaa myös huomioon, että mikäli matkalla pysähtelee, liput on helopinta ostaa pätkissä sillä mitään hop on - hop off -lippua ei ole olemassa. Tilaa kuitenkin jubnissa riittää jos et ole menossa juuri heinä-elokuussa. Toisaalta pohjoinen Baikal on vielä pitkälle toukokuussa jäässä...
      Hyvää matkaa!

      Lonely Planetin Trans-siberian guide

      • Vadelma

        Hei!

        Traveller matkatoimisto on todella hyvä
        asiantuntiaj.
        www.traveller.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1747
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1568
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      45
      1081
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      41
      932
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe