Sektio ja jälkivuoto

Eli onko suunnitellu sektion jälkeen jälkivuotoa??
Tarkoitan ettei synnytys ole vielä kerennyt alkamaan.

Ehkä tyhmä kysymys,mutta täällähän on lupa niitä esittää...; )
3447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juu kyllä on ja mulla kesti aika kauankin tuo jälkivuoto,taitaa olla sekin aika yksilöllistä..Mulle tehtiin kylläkin sterilisaatio samalla ja voi olla että siksi kesti niin pitkään,mutta kyllä jälkivuotoa varmasti jonkin verran tulee joka tapauksessa.

Äänestä

...joskus. Itselläni oli ekasta noin kolme viikkoa, samoin tokasta, ja kolmannella kerralla tipoitellen- ensin viikko vuotoa, myöhemmin hyytymiä yms pari viikkoa, ja hulahtelua lähinnä liikkuessa. Luulen, että koska kohdunsuu oli kiinni viimeisellä kerralla (suunniteltu sektio rv 37), johtui tuo erilainen vuotelu ihan siitä....

Äänestä

Mulle tehtiin kylläkin kiireellinen sektio, mutta synnytys ei kylläkään sillä tavalla ollut erityisemmin kerennyt alkamaan. Istukasta alkoi vuotaa verta ja sen takia menin sairaalaan. Käynnistelyäkin aloiteltiin, muttei tippa kerennyt olla kuin puolisen tuntia kun verta alkoi tulla sen verran että sektioon vietiin.
Jälkivuotoa tuli runsaastikin ja monta viikkoa. Alussa oli hyytymiäkin. Kyllä sektion jälkeen kuulemma jälkivuotoa on aivan yhtälailla kuin alatiesynnytksenkin jälkeen. Sehän on sitä verta joka poistuu kohdusta, näin olen käsittänyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outi kirjoitti:

Eli onko suunnitellu sektion jälkeen jälkivuotoa??
Tarkoitan ettei synnytys ole vielä kerennyt alkamaan.

Ehkä tyhmä kysymys,mutta täällähän on lupa niitä esittää...; )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu