On surullista että vain kevyesti heitettiin itsenäisyys suomesta pois liittymällä eu;hun liittovaltioon jossa kaiken määrää keskieuroopan muutama maa . Suomella ei ole mitään sanomista enää missään
Siis juhlimmeko mennyttä itsenäisyyttämme vain .
Ironista on juhlia todella ja epäkunnoitettavaa.
On ihanloukkaus paremminkin suomen kansaa kohtaan.
Mikä on tullut paremmaksi EU n myötä, niin ei mikään vaan kaikki on huonommin , olemme toisten vallan alla täysin . Ei tuonut mitään hyvää .
Työpaikat on menneet ihmiset voivat paljon huonommin ,raha o menetetty kun liityttiin euroihin . Euroihin muuttumisen myötä ei mikään ole hyvin kaikki hinnat nousi huippunsa se mikä oli markka onkin euro eli ihmiset köytyi kunnolla
koska palkat ei muuttuneet samalla tavoin kuin kaikki hinnat .Palkat ois pitänyt muuttua samalla tavalla että esim jos palkkasi oli 6000 mk niin se ois myös eruoissa sen 6000 euroa silloin ois euro ollut ok mutta niinhän ei tehty vaan pudotettiin tilipussi pieneksi ja kaiikki hinnat ja taksat muuttuivat vain kuusinkertaisiksi entiseen .
Huijausta ollut kunnolla ja tämä hölmö kansa uskoo aina kaiken ja hyväksyy.
Näin meni kaikki lokaan koko suomi ja arvostus
koskaan muulloin ei ole ollut niin huonosti voivia ihmisiä suomessa köyhiä vanhuksista ei välitetä yhtään ei lapsista myöskään tässä se tulos hyvin näkyy ja työttömyys senkun lisääntyy miksköhän . Ja puhutaan muka työvoimapulan tulosta ei todellakaan tule tätämenoa kun ei olemitään töitä edes kellään . suomen rahat menee ulkomaille kun vielä valtio tukee nimenomaan niitä jotka vie kaiken suomesta pois .
Pidettäis huolta edes omista kansalaisista ja varsinkin vanhuksista eläkeläisistä ja lapsista enemmän . Hätähuuto se ei päättäjille lainkaan näy kun eivät näe kun oman napansa ,omassa rahanahneudessaan . Mitä siis juhlit huomenna
mikä on se itsenäisyys .
Ei sitä ole olemassakaan enäää eikä taida tulla jos ei erota äkkiä eu sta ja rahaliitosta .
Oli meillä itsenäisyys nyt se on vainmuisto
8
362
Vastaukset
- työpaikat
vähissä, kun vienti ei vetäis suojatullien takia, eikä ole öljyäkään niinkuin Norjalla.
- fin.
...tätä tietämättömyyttä. EU-jäsenyydellä oli vaikutusta ainoastaan maataloustuotteiden kauppaan. Vuonna 1974 voimaan astunut EEC-vapaakauppasopimus takasi suomalaisten teollisuustuotteiden vapaan kaupan Euroopan yhteismarkkina-alueelle.
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää. - Montakos vastaavaa
fin. kirjoitti:
...tätä tietämättömyyttä. EU-jäsenyydellä oli vaikutusta ainoastaan maataloustuotteiden kauppaan. Vuonna 1974 voimaan astunut EEC-vapaakauppasopimus takasi suomalaisten teollisuustuotteiden vapaan kaupan Euroopan yhteismarkkina-alueelle.
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää.sopimusta on jäljellä nykyisen EU:n aikana?
- skates
Montakos vastaavaa kirjoitti:
sopimusta on jäljellä nykyisen EU:n aikana?
Päivän kompakysymys?
Siis mitä vastaavia sopimuksia, kuin EEC, on jäljellä nykyisen EU:n aikana? :_D - itsenäisyys meni
skates kirjoitti:
Päivän kompakysymys?
Siis mitä vastaavia sopimuksia, kuin EEC, on jäljellä nykyisen EU:n aikana? :_DTotuushan se on maksumiehiä ollaan niinkauan kuin mahdollista . siihen ihanuuteenko me vaihdettiin itsenäisyys
Kaiken määrää brysslissä istuva eliitti( etelä- ja keskieurooppa ), eli sitä se itsenäisyys nyt on .
Kaikki on mennyt täysin pieleen sen jälkeen kun EU :n vallan alle orjuuteen jouduttiin .
Hoh hoijaa avatkaa jo silmät vaikka mitäpä se enää vaikuttaa kun ei voi mitään tehdä ,kaikki vain kumartaa sinne eu päättäjille ja ne nauraa partaansa suomen tyhmyyttä ja maksattaa kaiken .Lisää tulee kokoajan päätöksiä jolla huononnetaan van suomen asemaa .
Valta on sielä meillä vain tuo leikki hallitus johonmenee ihan hukkaan rahat heillä ei ole mitään sanomista missään enää .Eduskunnan voi ihan hyvin lopettaa kokonaan säästyis edes vähän kansalle jotain itselle vaikkei itsenäisiä enää olla missään - out-sider
fin. kirjoitti:
...tätä tietämättömyyttä. EU-jäsenyydellä oli vaikutusta ainoastaan maataloustuotteiden kauppaan. Vuonna 1974 voimaan astunut EEC-vapaakauppasopimus takasi suomalaisten teollisuustuotteiden vapaan kaupan Euroopan yhteismarkkina-alueelle.
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää.että vanhat sopimukset olisivat enää voimassa jos Suomi ei olisi EU:n jäsen. Diplomatiaa ja politiikkaa hoidetaan diplomatian ja politiikan säännöillä,eikä mitään sopimuksia ole olemassa joita ei voisi tilanteiden muuttuessa rikkoa tai hienommin sanottuna purkaa. Jos Suomi ei olisi EU:n jäsen tai eroaisi ... Tämähän on kuin avioliittoa nyky maailmassa,heti jos menee huonosti erotaan ! Asioita tulee yrittää nähdä ja hoitaa pitkän tähtäyksen suunnitelmilla,10 vuoden ja kymmenien vuosien jaksoja silmällä pitäen. Suomalaiseen luonteeseen kuuluu sisu,missä sisu nyt on? Ensinkö otetaan edut vastaan ja sitten sitten kun pitäisi antaa,ollaan eroamassa. Jäsenyys on pitkän tähtäyksen suunnitelma,asiat eivät ole aina nousujohteisia,mikä menee alas tulee myös ylös,kansantalouskin. Liian hätäistä olisi mielestäni erota,parempi katsoa kuin katua. Yritys nimeltä EU on tietenkin liian suuri ja yrittää laajeta liian nopeasti. Olen eroamista puoltavien kanssa siitä samaa mieltä. Esimerkkeinä on Saksan yhdistyminen ja aikaisemmat yritykset perustaa koko Euroopan kokoinen valtio tai liittovaltio,ketuille on mennyt. Takana on tietenkin hyvää tarkoittava pyrkimys ( suuruuden hulluutta ? ) perustaa hyvinvoinnin turvaava Eurooppa,omavarainen,turvallinen,itsenäinen,monimuotoinen jne. alue. Ideologisesti ihan upea ajatus ja suur yritys laajudessaan,mutta asia on edelleen kesken,eikä ole valmis,keskeneräistä työtä on liian varhainen arvostella. Todellakaan kaikki muutokset eivät ole olleet vain hyviä,mutta ehkä niitä ajan saatossa voidaan korjata. Tietenkin Saksan yhdistyminen oli myös ideologisesti kaunis ajatus ja tarkoitusperät oli hyvät,tiedämme että toisin on käynyt,muutokset eivät vieläkään ole tuoneet pelkkää hyvää eikä sitä hyvää ole saaneet jokainen. Sama siis EU:n suhteen,liian suuri yritys liian suurella nopeudella,aie on hyvä ja tarkoitusperät hyvät,mutta ainahan on helpompi epäonnistua kuin onnistua. EU:n syy ei ole millaiset päättäjät Suomella on,äänestämällä voi vaikuttaa. Sekin on tosi asia,jos sinä tai minä olisimme päättäjän jakkaralla,toimisimmeko toisin tai viisaammin,ainahan jokaisella on oma lehmä ojassa,ja vaikka niin ei olisi,aina riittää vastustajia ja tuomitijoitakin. Millainen Suomi olisi,jos ei olisi EU:n jäsen,tai jos eroaisi? Tämä kiinnostaa enemmän,sillä vasta sitten kun tosiseikat on saatu vaakakuppiin,voin minäkin olla vakuuttunut eroamisen mielekkyydestä. Tänä päivänä olen edelleen sitä mieltä,että Suomi teki oikein liittyessään,Natoon liittyminen olisi jo virhe. Jos siis Suomi ei olisi EU:n jäsen,arvelempa että vanhat kauppasopimukset olisi purettu ja unohdettu,eikä Suomen toimesta.
- out-sider
skates kirjoitti:
Päivän kompakysymys?
Siis mitä vastaavia sopimuksia, kuin EEC, on jäljellä nykyisen EU:n aikana? :_Dkysymys,montako sopimusta on asian yhteydessä tehty joista "tavalliset kansalaiset " ei ole tienneet tai tiedä vieläkään yhtään mitään ? Demokraattinen maa,ei koskaan ole oikeasti ollut demokraattinen maa,vaikka se siltä saattaisi kuulostaa.
- Suomi koskaan
fin. kirjoitti:
...tätä tietämättömyyttä. EU-jäsenyydellä oli vaikutusta ainoastaan maataloustuotteiden kauppaan. Vuonna 1974 voimaan astunut EEC-vapaakauppasopimus takasi suomalaisten teollisuustuotteiden vapaan kaupan Euroopan yhteismarkkina-alueelle.
Ottakaa hyvät ihmiset asioista selvää.ole allekirjoittanut. Kyseessä oli EFTA-vapaakauppasopimus. Ottaisitte tosiaan selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245