mitä neuvoksi

Mun isäni kuoli muutamia vuosia sitten alkoholiin.

Nyt äitini juo.

En halua että menetän äitinikin alkoholille.

Lapseni ja minä yritämme käyrä mummolassa ettei hän tuntisi oloa yksinäiseksi.

Ja hän tietää meidän asenteen alkoholiin,silti se juo vaikka me olemme siel.

Ja kehtaa viel väitää ettei ole käynyt alkossa vaikka sen nyt näkee 100cm päähän kun rouva on ottanut.

Mitä mä teen en jaksa tätä juttua????????
2281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei!

Soita paikalliseen AA:han ja pyydä sieltä neuvoa.

'Parhaiten toinen alkoholisti voi auttaa toista alkoholistia!'


Juoppo kuopassa

Juoppo putosi kuoppaan, eikä päässyt pois. Liikemies kulki ohi. Juoppo huusi apua. Liikemies heitti hänelle rahaa ja käski hänen hankkia tikkaat. Mutta juoppo ei pystynyt löytämään tikapuita siitä kuopasta, jossa hän oli.

Lääkäri kulki ohi. Juoppo sanoi: "Auta minä en pääse pois." Lääkäri antoi hänelle lääkkeitä ja sanoi: "Ota nämä, ne helpottavat tuskaa." Juoppo kiitti, mutta kun pillerit loppuivat, hän oli yhä kuopassa.

Kuuluisa psykiatri kulki ohi ja kuuli juopon avunhuudot. Hän pysähtyi ja sanoi: "Kuinka jouduit sinne? Synnyitkö sinne? Laittoivatko vanhempasi sinut sinne? Kerro minulle itsestäsi, se helpottaa sinun yksinäisyydentunnettasi." Niin juoppo puhui hänen kanssaan tunnin, sitten psykiatrin oli lähdettävä, mutta hän sanoi palaavansa ensiviikolla. Juoppo kiitti häntä, mutta oli yhä kuopassa.

Pappi kulki ohi ja juoppo pyysi apua. Pappi antoi hänelle Raamatun ja sanoi: "Minä rukoilen sinun puolestasi". Hän polvistui ja rukoili juopon puolesta ja sitten hän lähti. Juoppo oli hyvin kiitollinen, luki Raamattua, mutta oli yhä kiinni tuossa kuopassa.

Toipuva alkoholisti sattui kulkemaan ohi. Juoppo huusi: "Hei auta minua, olen juuttunut tähän kuoppaan." Suoraa päätä toipuva alkoholisti hyppäsi kuoppaan hänen vierelleen. Juoppo sanoi: "Mitä sinä teet? Nyt olemme molemmat kiinni täällä." Mutta toipuva alkoholisti sanoi: "Ei haittaa, minä olen ollut täällä ennenkin, minä tiedän kuinka täältä pääsee pois."

Äänestä

Pitäisi olla oma halu raitistua, silloin hänellä
olisi mahdollisuus toipua, ilman omaa halua
raitistumisesta ei tule mitään. Sinun kannattaisi keskittyä omaan elämään ja elää sitä. Aika tyly neuvo mutta sinä et voi raitistaa häntä, voit toki vihjaista asiasta mutta siitä voi olla seurauksena pienehkö riita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut omainen kirjoitti:

Mun isäni kuoli muutamia vuosia sitten alkoholiin.

Nyt äitini juo.

En halua että menetän äitinikin alkoholille.

Lapseni ja minä yritämme käyrä mummolassa ettei hän tuntisi oloa yksinäiseksi.

Ja hän tietää meidän asenteen alkoholiin,silti se juo vaikka me olemme siel.

Ja kehtaa viel väitää ettei ole käynyt alkossa vaikka sen nyt näkee 100cm päähän kun rouva on ottanut.

Mitä mä teen en jaksa tätä juttua????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu