abs-merkkivalo palaa

hate

missä mahtais olla vika ku abs jarrujen merkkivalo palaa koko ajan(välillä kyllä on aina sammuksissa)onko joku sulake vai rele menny,vai missä vika?

13

10904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaan

      anturassa, kannattaa tarkistaa sen anturijohdon liitin onko huono, (hapettunut) aloita vaikka vasemmasta etupyörästä.

      • Voorttti

        Siks valo syttyilee välillä.


    • Absi?

      Potkiiko vastaan jarruttaessa?
      Ota ensin akku irti 15 minuutiksi. Voi nimittäin olla vain häiriö.
      Jos ei korjaannu, vie korjaamolle tai korjaa itse. Korjauskäsikirjassa on hyvät ohjeet jos taitoa ja intoa riittää.

    • M^2

      Omalla kohdalla ABS-valon palaminen johtui jarrunesteen vuotamisesta takajarrusylintereistä ABS-anturin päälle. Sylinterit meni vaihtoon.

      • M.A

        Ja itselläni syynä abs- valon palamiseen oli kuskin penkin alla johdon irti olo. Eli penkinlämmitimen korjauksessa oli ilmeisesti jäänyt johto auki. Turha 20e Ford- liikkeessä. No kannattaa kuiteskin varmaan tsekata ensin toi mahd.....


    • jepjep

      Itsellä tekee kyseistä vikaa kosteilla ilmoilla satunnaisesti tuota..Eli kun on lämpötila ollu nollan yläpuolella,ja sen jälkeen rupeaa pakastamaan...Valo palaa,ja ABS:t ei pelaa..

    • mertsa58

      vm-00 ja akkuvika oli ja nyt sitten seurataan,häipykö vika.

    • nyk.fiestailija

      edellises autos teki samaa,(ei ford)useammin kostealla ilmalla.absin liitintintä kovistellessa valo sammu

    • Käyttäjätunnus_käytössä

      Itselläni auttoi lisämaajohdon kytkeminen akulta, auton koriin.

    • FordFocus98

      Minulla sama ongelma. ABS-valo syttyili ja sammuili satunnaisestai alkukesästä ja nyt palaa koko ajan. Vikakoodin mukaan anturivika takana oikealla ja signaalivika. Anturi vaihdettiin, mutta valo ei sammunut. Tähän loppui sitten käyttämäni pajan taito. Kehottivat tarkastuttamaan johdotukset jossain? Kuulemma vika voi olla myös ABS-yksikössä?

      Jossain kehoitettiin ottamaan sulakkeet irti ja kokeilemaan sitten uudestaan? Osaisiko joku kertoa kokemattomalle, että mistä ABS-sulakkeet löytyvät Ford Focuksesta vuosimallia 98? Vai ajaako tuo akun irroittaminen saman asian?

      • Toc

        Koita katsoa ohjekirjasta. Koita katsoa onko siinä akun vieressä sulakerasia. Epäilisin että siellä olis se abs sulake


      • FordFocus98

        Sulakerasia löytyi ja oikeat sulakkeetkin. Otin irti ja laitoin takaisin, mutta ilman tulosta!


    • fokkari__

      focus vm 2003. Tekee tuon joskus jos ajan kovalla vauhdilla syvää vesilätköä läpi. Kosteus tunkeutuu jonnekin ja valo palaa himmeästi n vuorokausi sen jälkeen. Tapahtuu tyyl 1 krt / joka toinen vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      3978
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2871
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2292
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1301
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      889
    6. 131
      865
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      824
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe