Kuinka monelle tulee Tuulilasi? Ja monellako nousi karvat pystyyn Croman arvostelua lukiessa? Minulla ainakin!
Ensinäkin aika alhaista on kirjoittaa:
Torinossa puhalletaan hiilokseen uutta tulta. Alfa 156 ja Fiat Grande Punto lupaavat jo lämpöä italialaismerkin ystäville, mutta ennen näitä esitelty Croma jättää osittain kylmäksi.Onko nimi enne? Fiatin ylemmän keskiluokan tuote kurottaa Stilon yläpuolelle ja tavoittelee lisää asiakkaita italiansuuntaan. Kaava ei ole uusi - eikä valitettavasti Fiatin kohdalla kovin menestyksekäs.
Ensinäki mikäenne? Ettei vaan tuulilasi vertaa uutta cromaa edesmenneisiin?
Sitten muotoilusta:'
Croman olemus on äkkiseltään kömpelö. Isompi ongelma on, ettei Croma itsekkään tiedä, mikä se on. Muodoissa on sekä farmaria että tila-autoa, mutta iso Fiat ei ole varsinaisesti kumpikaan. Kokonaisuus ei ole varsinaisesti vanhahtava, muttei muotoja voi moderneiksikaan kehua.
Ja se että vertailuna on käytetty uutta passattia?
TL ja Croma
11
3454
Vastaukset
- Journalisti / Journalist
asenteellisuus Fiatia kohtaan on jo legendaarista, eikä siitä kannata pahastua.. :D Itse ainakin suhtaudun siihen huvittuneesti, silloin kun satun ko. VW/Tojo maahantuojien mainosbuffia lukaisemaan.
Taustat tähän olisi kyllä hauska tietää. Onko Konelassa vittuiltu joskus tms. tai ilmoiteltu liian vähän?
Toimitettu TL:n pikkujouluihin 1. Olutta?- ttt
Vaikka itselläni ei olekaan Fiattia, niin Tuulilasin holtiton VW / Toyota kehuminen ja tiettyjen euro autojen asiaton mollaaminen alkoi harmittaa sen verran, että lopetin koko lehden tilaamisen.
Ja aina kun minulle yritetään ko. lehteä myydä, totean että niin kauan kuin nykylinja jatkuu, en tilaa lehteä. Saman voisivat tehdä muutkin lehteen tyytymättömät!!! Satunnaisesti voin sitä ehkä kirjastossa lukea... - ajat sitten
ttt kirjoitti:
Vaikka itselläni ei olekaan Fiattia, niin Tuulilasin holtiton VW / Toyota kehuminen ja tiettyjen euro autojen asiaton mollaaminen alkoi harmittaa sen verran, että lopetin koko lehden tilaamisen.
Ja aina kun minulle yritetään ko. lehteä myydä, totean että niin kauan kuin nykylinja jatkuu, en tilaa lehteä. Saman voisivat tehdä muutkin lehteen tyytymättömät!!! Satunnaisesti voin sitä ehkä kirjastossa lukea...Äänestin jaloillani jo 3-4 vuotta sitten.
- Kemu69
ajat sitten kirjoitti:
Äänestin jaloillani jo 3-4 vuotta sitten.
Peruutin Tuulilasin tilauksen noin vuosi sitten juuri em. syistä. Testeistä on helppo poimia itselleen tärkeät kohteet ja vertailla muihin, koeajolla se totuus kuitenkin paljastuu.
Mutta se toimittajien asenne, ei vittu, aivan jotain käsittämätöntä.
- höljhkjg
"Croman olemus on äkkiseltään kömpelö. Isompi ongelma on, ettei Croma itsekkään tiedä, mikä se on. Muodoissa on sekä farmaria että tila-autoa, mutta iso Fiat ei ole varsinaisesti kumpikaan."
Mitä tuo huumorilehti on sanonut Seat Alteasta? - Croma
Varmaan tietää mikä on , mutta "huulilasissa"
se on varmaan hankala selvittää / miettiä kun
ei pituus , korkeus , leveys ja jne. ole juuri
sellainen mitä ollaan nähty... - Jokkisss
Minua rupesi huvittamaan sama asia, Tuulilasi arvosteli heti koko auton vaikka kyseinen auto ei ole edes vielä suomessa päässyt satamaa pidemälle. Fiatin vanha maine tuntuu olevan juurtunut myös näihin Tuulilasin testaajiin vaikka vakuuttavat olevan puolueettomia
- JiiJii
aikoja sitten Tuulilasi haukkoin Croman lyttyyn, siinä vaiheessa kun ensimmöiset kuvat oli julkastu. Että eikai tuossa nyt mitään uutta ole.
- Stilo100
Rasismi oli nähtävissä erinomaisesti Stilon "testissä". Lopussa oli erillinen puolen sivun osio otsikolla: "Miten on maineen kanssa?"
"Fiatilla ei ole ollut kovinkaan vahvaa laatuauton mainetta... muutama erillishuomio kannattaa tehdä"
Tämän jälkeen on suurennuslasilla haettu käsittämättömiä vikoja, joista osa on vain asiantuntemattomuutta.
"Varsinainen mekaniikka toimii suunnilleen niin kuin pitäisi... bensiinisäiliön tulpan kansi, jonka kaarevuus poikkeaa peltiosan kaarevuudesta... Toinen selvä laatupuute on konepellin raossa oleva tuulihaan avausvedin, joka ei ponnahda itsestään esiin. (ponnahtaa esiin, kun peltiä hieman nostaa, kuten Mersussakin, mutta siinä se ei ole laatupuute) Sisustuksessa huomio kiinnittyi useaankin paikkaan. Irtomattojen laatu huono, takaistuinten sovitus irvistää jne."
Samanlaista kirjoittelua on odotettavissa Croman kohdallakin. Ensin kaivellaan edellisen Croman viat ja etsitään uuden mallin mahdolliset epäkohdat hieman väritettynä.
Ihmettelen, miksi Delta Motors antaa Tuulilasille autojaan haukuttavaksi vain pelkän asenteen perusteella? Todella typerää markkinointia! Eikö maahantuoja voisi ottaa linjaa, että Tuulilasille ei anneta enää yhtäkään Fiatia tai Alfaa lainaksi mihinkään tarkoitukseen?
VW:tä testattaessa onkin toinen ääni kellossa. Ei ole vaikea arvata mikä auto on aina testeissä viimeinen ja mikä voittaja. Tammikuun TL:ssä on testissä Passat vs. kilpailijat. Mikäköhän merkki vie voiton? - numerossa
Samassa numerossa Fiat Panda oli vertailutestin viimeinen sellaisia laatuautoja vastaan kuin Aygo ja Matiz.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330637Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764096Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972697Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321865Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5891643- 861579
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751555Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591477Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721228